VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Autorka přijede osobně na setkání

Smržovka - Středa 7. října: Zámeček Smržovka: 17.00 Setkání s Krystynou. Krystyna Rataj Černá vystavuje grafiky a xerografiky s názvem Stromy.

6.10.2009
SDÍLEJ:

Zámeček, Náměstí T.G.Masaryka, Smržovka. Původně první sídlo majitele smržovského panství, hraběte Desfours, dnes v něm sídlí Kulturní středisko Městského úřadu s výstavní síní a Muzeem historie. Foto: DENÍK/ Lenka Střihavková

Stromy a stromy, tesané i malované…

Život jako věčný námět najdete v sochách, plastikách i kresbách Krystyny Černé s náboženskou tématikou, najdete mystický i světský charakter.

Socha Flora, bohyně přírody, České vánoce, Pokora, Melancholie, Pohlazení dětství, ale také Kristus, madona s dítětem, trpaslíci i miniaturní vyřezávaní skřítkové z Jizerských hor, ke kterým sepsala i příběhy.

A stromy, stromy a zase stromy nejprve jako surovina, které se staly celoživotním průvodcem a múzou. Stromy s kořeny prorůstajícími do skal a balvanů, s holými větvemi olámanými a ořezanými, jindy pnoucími se k nebi, v záhybech kořenů a větví se skrývají postavy i tváře, které nám potvrzují, že stromy i lidé jsou dětmi jedné matky, matky Země.

Kolik výrazu i citu je v těch neživých postavách, kolik radosti, bolesti, touhy a vášně je i v těch nejmenších miniaturách. Jsou to příběhy fantazie i jejÍch blízkých. Inspirace k ní přicházela nocí i dnem. Mimo jiné i z hudby a literatury.

Unesena knihou Karla Poláčka Bylo nás pět, vytvořila pozoruhodnou sérii dvanácti postav. Uloženy jsou v Muzeu podorlických písařů v Rychnově nad Kněžnou. Umělecky pozoruhodná a zpracovatelsky náročná je tvorba z jednoho kusu dřeva, např. sousoší Hoši dělají řeči, Čert a Káča a jiné.

Z pohádky O perníkové chaloupce vzniklo šest figur. V litoměřické galerii se nachází soubor pěti reliéfů na téma Svárovská stávka, která byla ztvárněna v sedmdesátých letech ve filmu Pavlínka.

V roce hudby pak Krystynu oslovila Prodaná nevěsta, avšak z jedenácti postav dnes nemá už ani jednu. Libuše je ztvárněna jako matka s dítětem, které k ní vztahuje ruce. Houževnaté ruce Krystyny Černé pak díky inspiraci Dvořákovy Rusalky vytesaly celkem osm postav.

Vyřezávala i oblékala i velké marionety s pohyblivou hlavou i končetinami. Největší kolekci loutek můžete spatřit v galerii ve Slaném, stejně jako její sochy, ale také například její podobiznu malovanou akademickým malířem Václavem Pokorným, který patřil k jejím přátelům.

S oblibou ji nazýval „českou reprezentantkou polské řezby“. Nechyběl ani na její poslední výstavě kreseb ve Smržovce v roce 2005. Výčet by mohl pokračovat dál.

Její díla jsou čitelná, nepotřebují odborný výklad. Má za sebou řadu samostatných i společných výstav. Je zastoupena v několika muzeích a galeriích v České republice a také v domácích sbírkách po celém světě.

Vždycky tvořila v důvěrném rozhovoru a souznění se dřevem. V sochách, postavách i plastikách je krása i vznešenost, humor, láska, prostě oslava života, někdy však bolest a hluboký smutek.

Tak tvořila a tvoří nikde nikdy neregistrovaná výtvarnice, osobnost, pro někoho možná podivínka Krystyna Rataj Černá.

Autor: Lída Abrahamová

6.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Módní svátek  zažil zámek Sychrov.
50

OBRAZEM: Sychrov ožil velkou módní show

ANKETA: Zakázali byste motorovým vozidlům starším 15 let vjezd do center měst?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

ANKETA: Povolili byste cyklistům alkohol?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Kraj představí úspěšné návrhy na přeměnu okolí budovy Krajského úřadu

Liberec – Přeměna a kultivace okolí budovy Krajského úřadu, možnost volného přístupu k řece Nise a prostor pro parkování, i to byla hodnotící kritéria soutěže, kterou vypsal Liberecký kraj.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení