VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvořákův festival nabízí další akce

Liberecký kraj – Dvořákův hudební festival začal na Sychrově 5. června vystoupením pěveckého sboru z Turnova a orchestru Pavla Haase.

9.6.2010
SDÍLEJ:
Fotogalerie
11 fotografií

Zámecká kaple na Sychrově. Koncert Dvořákova festivalu vážné hudby.Foto: DENÍK/ Petr Šimr

Maratón koncertů a hudebně zábavných pořadů v rámci 55. ročníku Dvořákova hudebního festivalu zahájili na Státním zámku Sychrov hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc a náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová společně se starostkou Turnova Hanou Maierovou. Návštěvníci vyslechli koncert Komorního orchestru Pavla Haase.

Ještě předtím u pamětní desky zazpíval Pěvecký sbor Antonín Dvořák z Turnova, který zde vystoupil, jak zdůraznila starostka Turnova Hana Maierová, již po pětapadesáté.

„Pěvecký sbor Antonín Dvořák má úctyhodnou historii. Jako Zpěvácký spolek byl založen v Turnově v roce 1861. Jméno Mistra Antonína Dvořáka se do názvu dostalo po jeho úmrtí v roce 1904. U příležitosti 110. výročí narození Antonína Dvořáka byla v červnu roku 1951 odhalena Mistrova pamětní deska na Sychrově a začala se odvíjet tradice hudebních festivalů Dvořákův Turnov a Sychrov, která trvá dodnes,“ řekla mimo jiné starostka s tím, že současným sbormistrem je Bohuslav Lédl.

Festival se stejně jako vloni snaží přilákat širší posluchačskou veřejnost, a je proto koncipován jako vícežánrový s dominancí klasické hudby a tvorby Antonína Dvořáka.

„Posluchače již mohl potěšit koncert Jiřího Stivína a Jazz Quartetu, který se konal 8. června v Centru Babylon v Liberci, poté i v Masarykově divadle v Jičíně, a dále na skupiny Hradišťan, Jablkoň a další. V oblasti klasické hudby lze slyšet hvězdnou sopranistku Markétu Mátlovou, Smetanovu „Mou vlast“, Sukovu „Pohádku“, Griegova “Peera Gynta“, „Milostné tóny v české lyrice“ v Hořicích nebo hvězdného českého varhaníka Aleše Bártů v Nové Pace. Nebudou chybět ani herci z Národního či Vinohradského divadla a jiných scén jako například Taťjána Medvecká, Václav Postránecký, Valérie Zawadská, Jan Šťastný, Saša Rašilov či Alfréd Strejček. S nimi vystoupí v literárně hudebních pořadech například Wihanovo kvarteto, kvarteto, Ensemble Martinů a další,“ vypočítal namátkou Miroslav Matějka, ředitel pořádající společnosti České doteky hudby EM-Art, o.p.s.

Dále připomněl, že další koncerty v Liberci jsou 9. června v kostele sv. Antonína, kde vystoupí Pěvecký sbor Ještěd při Mši Antonína Dvořáka a 18. června v Tropické zahradě Centra Babylon v Liberci.

Dvořákův Turnov a Sychrov by se měl podle něj i v příštích letech rozšiřovat.

„Chceme také, aby zazněly koncerty například v Břeclavi, Litoměřicích, Havlíčkově Brodě a budeme jednat s Českou Lípou, Poděbrady, Hejnicemi i Litoměřicemi,“ dodal.

Navíc každý, kdo si zakoupí vstupenku na festivalový koncert, obdrží kupón na slevu na vstup do vybraných památek, atrakcí či jiných zajímavých míst.

Je mezi nimi například Muzeum v Turnově, zcela nové koupaliště v Mladé Boleslavi, vodní atrakce libereckého Babylonu, slevu na pobyty v Lázních Bohdaneč, ZOO ve Dvoře Králové nad Labem, Valdštejnovu Loggii v Jičíně, zámek na Sychrově a další místa a atrakce.

Festival pokračuje s 21 vystoupeními v 17 městech tří krajů, Libereckého, Královéhradeckého a Středočeského, do 26. června.

Dvořákův festival celkový přehled

Sychrov – 05. 06. 15.00
Komorní orchestr Pavla Haase

Mnichovo Hradiště – 06. 06. 15.00
Gran Duetto Concertante & Otakar Brousek

Trutnov – 07. 06. 19.00
Hradišťan

Liberec – 08. 06. 18.00
Jiří Stivín & Jazz Quartet

Liberec – 09. 06. 19.30
Pěvecký sbor Ještěd

Lázně Bohdaneč – 10. 06. 19.00
Duo Fuocoso

Nová Paka – 11. 06. 19.00
Aleš Bárta & Václav Postránecký

Teplice nad Metují – 12. 06. 19.00
Jiří Stivín & Jazz Quartet

Vrchlabí – 13. 06. 19.00
Ensemble Martinů

Jablonec nad Nisou – 14. 06. 19.00
Filharmonie Hradec Králové

Jičín – 15. 06. 19.00
Jiří Stivín & Jazz Quartet

Svitavy – 16. 06. 19.00
Ensemble Martinů & Jan Šťastný

Hořice – 17.06. 18.00
Milostné tóny v české lyrice

Liberec – 18. 06. 18.00
Písně slunné Itálie

Opočno - 19. 06. 19.00
Naše paní Božena Němcová

Dvůr Králové – 20. 06. 19.00
M. Mátlová & Ensemble Martinů

Frýdlant – 21. 06. 19.00
Jablkoň

Lomnice n. Popelkou – 12. 06. 19.00
Pocta Antonínu Dvořákovi

Mělník – 23. 06. 19.00
Janáčkovo trio

Kosmonosy – 25. 06. 19.30
Barbecue

Mladá Boleslav – 26. 06. 19.15
Wihanovo kvarteto & T. Medvecká

Turnov – 16. - 19. 06
Interpretační hudební dílny Hudba je lék.

Permanentka na všech 22 koncertů stojí 360 korun a v letošním roce rovněž speciální permanentky na vybrané koncerty za 260,- Kč, které jsou k dostání ve všech předprodejích TicketArt nebo na webových stránkách festivalu www.ceskedotekyhudby.cz

V galerii se podívejte
na záhájení 54. ročníku, kterému by přítomen vnuk Antonína Dvořáka.
9.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
DOTYK.CZ

Nejen Míša Muzikářová. Ročně se ztratí pět tisíc dětí

1. FC Slovácko - FK Jablonec
1 25

Kouč Levý: Kdybych řekl, co si myslím, tak jsem dotrénoval

I v zimě se dá jezdit na kole

Jablonecko - Poslední dvě zimní sezóny se u nás rozšiřuje nový trend Fat bike. Kola s tlustými plášti slouží k jízdě na sněhu. Nedávno se příznivci fat biků sešli také v Držkově na druhém ročníku akce Fat bike challenge.

AKTUALIZOVÁNO

Smutná a Pedersen vyhráli jubilejní Jizerskou padesátku

Bedřichov - Kateřina Smutná si v seriálu dálkových běhů Ski Classics připsala páté vítězství za sebou.

Pole dance rozhodně není kroucení zadkem

Jablonec nad Nisou - /REPORTÁŽ/ V jabloneckém tanečním studiu Invert pořádaly lektorky pole dance první charitativní akci pro Český červený kříž. A jak bych mohla o něčem psát a nezkusit to? Tak jsem se zaregistrovala a šla.

Chystají se pěšky do Norska

Jablonec n.N. - Parta tří jabloneckých studentů se v létě 2015 vydala pěšky do italských Benátek. Nyní se ve složení Jiří Kočíb, Dominik Liška aMarek Cón chystajído Norska, jak jinak než po vlastních.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies