VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Grabštejnská benefice pomůže zatopeným

Grabštejn - Výtěžek z tradiční operní benefiční akce na hradě Grabštejn, kterou pořádá operní sólista Luděk Vele, letos pomůže lidem v Chotyni.

15.8.2010
SDÍLEJ:

SÓLISTÉ NÁRODNÍHO DIVADLA v Praze předvedli divákům při loňské benefici komickou operu Gaetana Donizettiho Don Pasquale. Mladou vdovu Norinu zpívala Marie Fajtová.Foto: Deník/ Roman Dobeš

V minulých ročnících benefičního koncertu byly získané peníze použity ve prospěch obnovy hradu Grabštejn. Letošní osmnáctý ročník našel jiný cíl. Peníze z benefiční akce, kterou tradičně pořádá sólista Národního divadla v Praze, operní pěvec Luděk Vele se svými spolupracovníky, pomůžou v letošním roce obětem ničivých povodní.

Luděk Vele je rodákem z Chotyně, která se nachází v sousedství hradu v údolí Lužické Nisy. „Vzhledem k dopadu povodní jsme se nemohli rozhodnout jinak. Chotyně byla povodní zasažena také. Rádi bychom proto použili peníze z grabštejnské benefice na pomoc postiženým lidem z Chotyně. Peníze pomohou dobrovolným hasičům a Sokolům, jejichž prostory byly zaplaveny, a dále se za peníze pořídí nezbytné prostředky, nutné pro odstraňování škod povodní,“ komentoval blížící se benefici operní pěvec Luděk Vele a dále dodal: „Chceme samozřejmě pozvat všechny, kteří chtějí pomoci, ale také lidi ze zaplavených míst. Myslím, že by to pro ně mohla být dobrá příležitost na chvilku zapomenout na pohromu, která je postihla. Vstup pro ně bude zdarma.“

Benefiční koncert na dolním nádvoří hradu se koná 21. srpna od 17.00 hodin a posluchači se mohou těšit na operu Bedřicha Smetany Hubička.

Podle slov Luďka Vele má být opera i hubičkou všem, které voda zasáhla. Kromě Luďka Vele se v nastudování opery představí Maria Kobielska, Valentin Prolat, Ivan Kusnjer, Yvona Škvárová, František Zahradníček, Petra Perla–Nôtová, Jiří Ceé, sbor opery Národního divadla a klavírní doprovod a dirigent David Švec. V hradní galerii potom od 16.00 hodin proběhne vernisáž výstavy obrazů Jiřího Nepasického.

„Obrazy, které zde budu vystavovat, se vztahují k počasí a mrakům. Doufám, že mi to lidé nebudou v tomto čase zazlívat. Jde o čistou náhodu,“ s úsměvem řekl ke svým obrazům malíř Jiří Nepasický.

Od roku 1993, kdy se konala první benefice ve prospěch hradu Grabštejn, účinkovalo na hradním nádvoří šedesát osm umělců, někteří opakovaně. Nejvíce bylo operních sólistů Národního divadla, bylo mezi nimi i sedm nositelů ceny Thálie. Poslední benefici navštívilo téměř dvanáct tisíc diváků.

Účastnilo se jich také množství osobností. Mezi jiným například Václav Havel nebo Miloš Forman. Sedmnáct ročníků přineslo výtěžek téměř tři miliony korun. Původně měl být z letošních peněz pořízen nový lustr do nově restaurované kaple sv. Barbory.

Původní benefiční sdružení se vloni stalo obecně prospěšnou společností Benefiční koncerty Grabštejn. Všichni její členové, vystupující umělci a vystavující autoři se do projektu zapojují bez nároku na honorář, což je základní podmínkou sdružení podporující Grabštejn.

Autor: Roman Dobeš

15.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zápas 4. kola první fotbalové ligy mezi týmy FK Jablonec a FK Dukla Praha se odehrál 20. srpna na stadionu Střelnice v Jablonci nad Nisou.
39

Smolař Trávník v nastavení zazdil penaltu a Jablonec dál čeká na první výhru

Jablonecký deník. Ilustrační foto.

KRÁTCE: Co se děje na Jablonecku? Přečtěte si stručný přehled

Zloděje v domě vyrušil alarm se sirénou, zničil ale drahé dveře

Proseč n. N. – Ve čtvrtek půl hodiny po poledni neznámý pachatel násilím vnikl po vyražení dveří do rodinného domu v Proseči v ulici Horní. Pachatel v u domu nalezl rýč, kterým u dalších dveří rozštípal spodní část tak, že v nich vytvořil otvor.

V srpnu jsme se narodili na Jablonecku a Liberecku

Jablonecko - Představujeme další kluky a holčičky z Jablonecka i Liberecka, narozené v dubnu v jablonecké a liberecké porodnici.

Operní diva držela palce nováčkům

Jablonec nad Nisou – Dnes mají zpěváci, a nejen populární hudby, skvělé podmínky vyzkoušet si reakci publika. To ostatně zhodnotila světová hvězda, mezzosopranistka Eva Randová.

Tah na Prahu v pátek zbrzdila nehoda

Liberecký kraj – "Na Paceřáku ve směru na Prahu je doprava svedená do jednoho pruhu." Taková byla situace v pátek před polednem ve stoupání před odbočkou na Sychrov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení