Příběh hypochondra, který terorizuje svoje okolí, ale který je ovládán prohnanou manželkou, která touží po jeho majetku a spřádá intriky k jeho získání. V neposlední řadě se také hra vysmívá lékařskému řemeslu. Jedná se o skutečnou veselohru, která neustále lechtá divákovu bránici.

Zdravý nemocný je poslední Moliérovou hrou. Jakmile v hlavní roli Argana dohrál její čtvrtou reprízu, omdlel, postihlo ho chrlení krve a ještě téhož večera zemřel. Michail Bulgakov fabuluje o této události v knize Život pana Moliéra v komickém a paradoxním duchu, a to tak, že nechává sluhu, který měl za úkol vyhledat pro umírajícího pomoc, přijít domů s prázdnou a se zoufalou bezmocí – nikdo z lékařů prý nechtěl k zavilému nepříteli lékařského stavu přijít. Jeho opovrhování a karikování lékařského stavu se právě ve hře Zdravý nemocný táhne celou hrou jako červená nit.

Moliére, vlastním jménem Jean Baptiste Poqueli se narodil 13. ledna 1622 v měšťanské rodině královského komorního čalouníka. V roce 1643 zakládá divadelní společnost a přijímá pseudonym Moliére. Divadelní společnost se po dluzích, útrapách a kočování po venkově vrací v roce 1658 do Paříže. Soubor přijímá pod svou ochranu králův bratr a Moliére si získává oblibu. K jeho nejznámějším hrám patří Tartuffe, Misantrop nebo Lakomec. Moliére umírá 17. února 1673.

OMLUVA AUTOROVI A PŘEKLADATELI

Vážený pane Moliére, prosím za prominutí, že jsem si dovolil Vaši hru radikálně zkrátit, ale již úvod Vaší hry, kdy Argan probírá jednotlivé recepty je strašně dlouhý, a to z důvodu, že receptů je sedm a text u všech skoro stejný. Proto jsem se rozhodl použít pouze recepty dva. A tímto způsobem jsem přistupoval i k dalšímu textu, takže ze 123 stran divadelního textu zbylo po škrtech těch stran pouze 73. Dále jsem si dovolil přepsat zdlouhavý konec hry. Ještě jednou se omlouvám, ale domnívám se, že tato úprava hru poněkud zrychlí.

Vážený pane překladateli, vy jste nám dal. Váš text je sice květnatý, ale téměř nezapamatovatelný. Například tato pasáž: „ Co mám od něho, je dílem jeho těla, ale co dostávám od vás, je dílem vaší vůle, a oč stojím duševní schopnosti nad tělesnými, o to jsem vám zavázanější a o to je mi moje budoucí synovství…….“ Proto jsem se Vážený pane překladateli rozhodl celou hru přepsat do alespoň trochu soudobé mluvy. I Vám se za tento zásah omlouvám.

Jan Sladký, režisér
OSOBY A OBSAZENÍ
Argan (hypochondr) Jan Sladký
Belina (jeho žena) Helena Svobodová
Anděla (jeho dcera) Lenka Augustová
Ludvička (jeho dcera) Lenka Pumprlová
Berald (Arganův bratr) Ladislav Doležal
Kleantes (milenec Anděly) Antonín Raban
Difuge (lékař) Stanislav Kábele
Tomáš Difuge (jeho syn) Jaroslav Tehník
Tonička (služebná) Šárka Hamplová

Režie: Jan Sladký
Scéna: kolektiv
Nápověda: Vladimíra Půtová