VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kino Varšava vstupuje do další sezóny

Liberec - /PROGRAM/ Podzimní program Kina Varšava zaujme pestrostí a výraznými akcemi na poli hudby, filmu nebo literárních večerů.

7.9.2016
SDÍLEJ:

Kino Varšava.Foto: Aleš Jungmann

Na liberecké kulturní scéně je to už zavedený podnik. Tedy vlastně spolek. Nadšenci spolku Zachraňme kino Varšava po léta bojující o záchranu výrazného prostoru v centru Liberce opět připravili zajímavý program, který oživí nejen interiér stále ještě nezrekonstruovaného kina, ale i dění v kultuře Liberce.

93 let od slavnostního otevření Kina Varšava již mohli návštěvníci oslavit ve čtvrtek 1. září. Spolek zde připomněl původní slavnostní otevření, které proběhlo v roce 1923 ve tři hodiny odpoledne. Pomyslným výkopem kontinuálně navazujícím na historii místa tak Kino Varšava načalo další podzimní sezónu. Na úterý 6. září Varšava připravuje jednu z nejzajímavějších hudebních akcí podzimu. Ve 20.00 zde vystoupí americký písničkář žijící v Norsku Mark Steiner. Svůj hudební projekt nazval Mark Steiner and His Problems. Nepokrytá ironie v názvu slibuje mnohé, každopádně posluchače čeká překvapivě uhrančivý zážitek klasického písničkářství. Hudební rodokmen této osobnosti vykazuje příbuznost s klasiky žánru typu Nicka Cavea či Leonarda Cohena.

DALŠÍ SETKÁNÍ S TVORBOU MARKA THERA

Umělec Mark Ther, laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 2011, má tento rok v Liberci podvakrát filmově „ustláno". V Oblastní galerii Liberec právě probíhá výstavní projekt spojený s filmem Erwartung. V rozmezí od 9. 9. do 16. 9. se bude pro změnu v Kině Varšava několikrát promítat jeho dvacetiminutový film Das wandernde Sternlein.

Film zpracovává téma ztracených dětí v lese bývalých Sudet. Mark Ther se filmovými prostředky dlouhodobě zabývá tématem lidské identity, sudetoněmecké kultury, odsunem Němců nebo queer tematikou. Jeho filmy jsou výtvarně pojaté, typické dlouhými záběry a neúprosným vizuálním cílením na diváka. Veřejnost tak má výjimečnou možnost seznámit se se současným vizuálním uměním, profilovaným na pomezí videoartu a klasickým filmem. Promítání je součástí Dnů evropského dědictví a Festivalu umění Artweek Liberec.

DOKUMENTÁRNÍ SNÍMKY NEBO ANIMAČNÍ DÍLNY

Z pravidelných akcí zmiňme cyklus KineDok, jehož nosnou myšlenkou zůstává přístupnost neotřelých dokumentárních snímků. Film My Father the Banker můžou diváci zhlédnout ve čtvrtek 6. 10. ve 20.00. Filmu bude předcházet debata s režisérkou. V poslední třetině září nás čeká také Kartoon 2016, tvůrčí animační dílna pod vedením Vojtěcha Kisse. Přesahem do literatury by měl být cyklus komponovaných večerů Žánrové pohledy očima básníků, na kterém vystoupí liberečtí básníci Julius Benko a Jakub Marvan.

ŽÁNROVÁ RŮZNORODOST

Jak sdělil dramaturg Kina Varšava Jakub Marvan, jednotlivé akce zaručují žánrovou různorodost přesně tak, jak si zakladatelé spolku předsevzali v předchozích letech. A tak se můžeme v dalších měsících těšit na již 19. ročník festivalu sportovních dokumentů Sportfilm Liberec nebo třeba i na známou Slam Poetry či na oblíbený pořad Na Stojáka.

PLÁNY DO BUDOUCNA

Jak sdělil Ondřej Pleštil, spolek Zachraňme kino Varšava chystá ve spolupráci se Statutárním městem Liberec a dvěma německými partnery Kulturfabrik Meda Mittelherwigsdorf a Kronenkino Zittau v rámci Projektu spolupráce společný dramaturgický plán na 3 roky (2017-2019) plný přeshraničních aktivit s jazykovým a kulturním přesahem. Zároveň by měly být rekonstruovány všechny tři prostory v rámci Kina Varšava v hodnotě cca 2 miliony eur.

To, jestli bude projekt podpořen, se dozvíme v prosinci 2016 po zasedání Řídícího výboru EU.

Září ve Varšavě

Úterý 6. září, 20:00 Mark STEINER & His Problems

Mark Steiner (D) americký písničkář Vstupné 100,- Kč, velký sál

Pátek 9. září, EHD ART WEEK LIBEREC

Das wandernde Sternlein (Putující hvězdička) video, 20:00 min, 2011

Sobota 10. září, EHD ART WEEK LIBEREC

Das wandernde Sternlein (Putující hvězdička) video, 20:00 min, 2011

Neděle 11. září, EHD ART WEEK LIBEREC

Das wandernde Sternlein (Putující hvězdička) video, 20:00 min, 2011

Pondělí 12. září, EHD ART WEEK LIBEREC

Das wandernde Sternlein (Putující hvězdička) video, 20:00 min, 2011

Čtvrtek 15. září, EHD ART WEEK LIBEREC

Das wandernde Sternlein (Putující hvězdička) video, 20:00 min, 2011

Pátek 16. září, EHD ART WEEK LIBEREC

20:00 Chile '73: Allende, el pueblo te defiende promítání a debata

Úterý 20. září, 19:00 Kafe Kvíz

Sestavte všestranný tým, zahřejte mozkové závity a přijďte ukázat, co ve Vás je! Max. 5členné týmy, rezervace na kavarna@kinokava.cz, zápisné 100Kč/os.

Středa 21. září, 19:00 Žánrové doteky očima básníků

Liberečtí básníci Julius Benko a Jakub Marvan v cyklu komponovaných večerů.

Sobota 24. září, 14:00 KARTOON 2016

dílna animovaného filmu Vojtěcha Kisse

Pátek 30. září, 18:00 Film Život na kolečkách

pouze pro zvané hosty

Autor: Redakce

7.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie. Ilustrační foto.

Zloděj si přišel při vloupání na hrad Vranov na pěkný lup

Přátelské utkání ve volejbale mezi reprezentačním výběrem České republiky a Kanady se odehrál 17. srpna v Jablonci nad Nisou. Na snímku vpravo je Donovan Džavoronok.
19

Vzpruha. Češi v generálce skolili Kanadu! Nekola bere na ME i trio z Dukly

Kulturní tipy na pátek a víkendové dny

Jablonecko, Semilsko – Omladina pořádá Jabloneckou hudební noc; miláček publika Paddy Kelly míří do Semihorek; do hradu ve skalách míří šermíři i kazatelka či sopranistka koncertuje v hradní kapli.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Smržovští osedlají také dvousaně

Smržovka – „Museli jsme po sezóně nejprve vyřešit velký problém. Pro naše závodníky jsme neměli dostatek saní,“ uvedl k dění v sáňkařském oddílu TJ Spartak Smržovka bývalý reprezentant a nyní nadšený funkcionář TJ Spartak Smržovka Miloš Morávek.

V letních kinech se připravují na konec sezony

Jablonecko, Semilsko - Blížící se konec srpna s sebou přináší i závěr letošního promítání pod širým nebem. Zatímco se většina menších letních kin v regionu už uložila k zimnímu spánku, Zámecké letní kino v Lomnici nad Popelkou završí filmový týden až tuto neděli. V Turnově a v Jablonci se pak bude promítat do konce prázdnin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení