VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé nahlédnou opět do jinak zavřených míst

Jablonec nad Nisou – Památkou na tradiční podzimní akci se může letos stát medaile s tématem přehrady. 

14.9.2017
SDÍLEJ:

Městské divadlo Jablonec nad Nisou.Foto: DENÍK/ Lenka Střihavková

Den evropského dědictví s letošním národním tématem Památky a příroda započal na několika místech už o víkendu. Jablonec se připojí v sobotu 16. září. Cílem celoevropské kampaně je zvýšit povědomí o našem kulturním dědictví. „V devět ráno se otevřou dveře šestnácti zajímavých památkových objektů po celém městě. V řadě z nich bude probíhat doprovodný program – komentované prohlídky, promítání či kvízy pro zvídavé návštěvníky,“ stručně vysvětlila akci Radana Schaeferová z Jabloneckého kulturního a informačního centra.

Novinkou je letos komentovaná procházka organizovaná sdružením Plac Jablonec, která účastníky provede veřejným prostorem a upozorní na umělecké objekty, které se v něm nacházejí. Jablonec se rád pyšní svou blízkostí k Jizerským horám a vztahem k přírodě, kterou přímo do středu města vnáší i vodní nádrž Mšeno. Chybět proto nebudou oblíbené jízdy na lodičkách.

Přehrada se také stala inspirací pro letošní upomínkovou ražbu. Její motiv ztvárnil student zdejší Střední umělecko – průmyslové školy David Lejsek pod pedagogickým vedením Josefa Oplištila. Exhibiční ražba bude součástí prohlídky školy a získají ji i účastníci poznávací úkolové trasy jako odměnu v cíli. Otevřené památky propojí oblíbené jízdy historickým autobusem, a nejen aktivní děti se svým doprovodem se mohou vydat na poznávací úkolovou trasu. Při plnění jednotlivých úkolů se dozví, jak příroda ovlivnila vzhled Jablonce i jeho vznik a průmyslový rozvoj.

V Jablonci si také připomenou osobnost regionálního spisovatele Gustava Leutelta. Inspirací pro jeho literární tvorbu mu byly příběhy lidí a příroda Jizerský hor a ačkoli poezii nepsal, byl pro poetičnost svých textů označován za „básníka Jizerských hor“. Ještě za svého života se stal uznávaným autorem ověnčeným řadou cen. Politický vývoj v zemi jeho dílo odsunul mezi méně známé.

OTEVŘENÉ PAMÁTKY

Kostel sv. Anny Jablonec.Například Kostel sv. Anny nabídce výstavu Jizerské črty Miroslava Valenty k jubileu sklářského rytce a výtvarníka jehož životním tématem jsou Jizerské hory. Od 14 hodin varhanní hudba v podání Jiřího Svatoše.

Dům Jany a Josefa V. ScheybalovýchDům Jany a Josefa V. Scheybalových má v přízemí výstavu Jablonecké moře – historie vzniku a stavby přehrady Mšeno a interaktivní část o sportovním i společenském životě kolem přehrady.

Jablonecká Městská knihovnaMěstská knihovna (do 14.00) – oddělení pro děti a mládež s možností prvoregistrací zdarma a zábavnými úkoly; audiovizuální sál – promítání filmu Jablonec nad Nisou a okolí v letech 1356–1945. Od 13.00 Vodní díla na tocích okresů Liberce a Jablonce nad Nisou – přednáška Ivana Rouse.

Muzeum Skla a bižuterie v Jablonci.Muzeum skla a bižuterie – TRENDY.DESIGN.PRODUKCE – současná produkce sklářských a bižuterních firem českých i zahraničních a studií. REDESIGN – práce studentů UTB ve Zlíně inspirované sbírkovými předměty muzea. Stálé expozice Nekonečný příběh bižuterie a Čarovná zahrada – České sklo sedmi století.

Jablonecká radnice. Ilustrační snímekRadnice je tradičně zajímavým místem, protože se zájemci dostanou na jinak nepřístupná místa. Třeba se mohou i posadit do primátorského křesla a zblízka se podívat na městské insignie. „Otevřen bude sekretariát primátora, pracovna primátora, vystaveny městské insignie, pamětní medaile a knihy. Za pozornost stojí i zasedací místnosti 201 a 203, které jsou zrenovované v duchu architekta K. Wintera. Pro srovnání možnost nahlédnout do zasedací místnosti 202, která je před rekonstrukcí,“ upozornila na zajímavosti tisková mluvčí magistrátu Markéta Hozová s tím, že pojede pochopitelně i výtah páter noster. Zájem tradičně bývá o obřadní síň, předsálí, salonek. Vystaveny budou šaty pro město vytvořené k příležitosti 150 let od povýšení Jablonce na město.

Kino Junior.Kino Junior od 13 hodin je na programu kreativní dílnička Tvořík ve foyeru kina, po hodině pak promítání filmu Putování tučňáků: Volání oceánu. Od 15.00 a 16.00 zájemci uvidí film Jablonec nad Nisou a okolí.

Střední uměleckoprůmyslová škola je přístupná dvorem – průchodem z Kubálkovy ulice. Zpřístupněny budou dílny, historické stroje, vybavení ryteckých dílen; upomínková exhibiční ražba; výstava prací studentů.

Kostel Dr. Farského v Jablonci.V Kostele Dr. Farského lidé uvidí nejen loď kostela ale i přilehlé kolumbárium. Připraveny zde jsou prohlídky s průvodcem. Od 11 hodin zazní varhanní hudba v podání Jiřího Svatoše.

Městské divadlo Jablonec.Městské divadlo bude otevřeno až od 14 hodin, ale za to se zájemci dostanou do jeho útrob, kam běžně přijdou jen herci a technici. Zpřístupněno bude jeviště, zvuková a světelná kabina – s výkladem. V době příprav na představení uvidí diváci stavbu scény. Od 19 hodin je na programu představení Úžasná svatba v podání Divadelního spolku Vojan Desná.

Z další památek se v sobotu otevře Kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova na Horním náměstí, Kaplička sv. Anny na Palackého ulici ve Mšeně, Kostel Seslání Ducha svatého v ulici Pod Vodárnou či Kostel Nejsvětější Trojice ve Mšeně, kde se mimo jiné lidé dostanou i do věže k hodinám.

Dům česko-německého porozumění v Rýnovicích nabídne vedle prohlídky i výstavu Nový začátek / Neubegin. Fotografie a životní příběhy Jablonečanů, kteří našli po válce nový domov v Neugablonz. Připravena bude korálková dílna s Lídou Dutou a tradiční dobové občerstvení.

Chybět ve výčtu otevřených památek nemůže Sokolovna v Tyršovy sady, kterou si prohlédnete od sklepa až po věž. Pro zájemce zde od 9.30 do 15 hodin připravili pohybové aktivity: Z pohádky do pohádky pro nejmenší, Opičí dráha pro školáky, Otestuj svou kondici pro dospělé. „Cvičební obuv s sebou,“ upozorňují organizátoři.

Rodinná poznávací trasa a Procházka

Tradiční rodinná poznávací trasa ukáže Jablonec tak trochu „zvenčí“. Podíváme se na něj jako na město uprostřed přírody a připomeneme i pověst o vzniku osídlení. Pro získání odměny v cíli je třeba absolvovat pět libovolných zastavení. Pracovní listy budou k dispozici na všech zastaveních. Trasa bude otevřená mezi 9. a 14. hodinou a odměnu lze vyzvednou až do 17. hodiny v cíli trasy v Domě Jany a Josefa V. Scheybalových. Která stanoviště a v jakém pořadí absolvujete, záleží jenom na vás. Na stanovištích získáte obrázky jako nápovědy pro vyluštění hádanky v cíli.

Stanoviště trasy: Památník Jany a Josefa V. Scheybalových; Městská knihovna; Muzeum skla a bižuterie; Sokolovna; Kaplička sv. Anny; Jablonecká přehrada; Vyhlídka pod kostelem na Horním náměstí; Cíl: Přízemí Domu Jany a Josefa V. Scheybalových.

10.30 – 11.30 Komentovaná procházka po umění umístěném v jabloneckém veřejném prostoru, sraz před plastikou Žena s nákupem (před obchodním domem Central). Ukončení ve Vladimírově knihkupectví Serius (v 11.00), kde bude navazovat prezentace dalších soch, které nejsou na trase procházky. V případě špatného počasí se celá akce přesune do Vladimírova knihkupectví Serius. Pořádá občanské sdružení PLAC.

9.00 – 17.00 (pokud není uvedeno jinak) Otevření památek pro veřejnost

Autor: Lenka Klimentová

14.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajské dožínkové slavnosti na Sychrově 2017.
6

Dožínky se slavily i na zámku u Rohanů

Kostel archanděla Michaela ve Smržovce (pohled z Maxova)

Opravy kostela podpoří i koncert houslisty Františka Lamače

Vražda bosse podsvětí z roku 1996 nejspíš potrestána nebude

Vražda bosse tuzemského podsvětí Antonína Běly z roku 1996 nejspíš nebude potrestána. Státní zástupkyně Danuše Krejčová dnes při závěrečné řeči u Krajského soudu v Praze navrhla, aby soud obžalované Pavla Šrytra a Jána Kaca zprostil obžaloby. Zdůvodnila to tím, že existují pochybnosti o jejich vině a nelze s jistotou vyloučit, že čin spáchal někdo jiný.

Naši prvňáci: Už zítra představíme školáky ze ZŠ Poniklá

Jablonecko – Ve středu 20. září přinese Jablonecký deník čtenářům druhý díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Městská knihovna zve do Beskyd i na cestu po mořích

Jablonec n. N. – Městská knihovna Jablonec v úterý 19. září od 14 hodin v audiovizuálním sále nabízí promítání pro veřejnost zdarma z cyklu Krásy Čech, Moravy a Slezska, tentokrát na téma Beskydy.

Pohádkové postavy opět seznámí s procesem úpravy vody

Bedřichov – V pátek 22. září se opět otevřou dveře Úpravny vody Bedřichov a to především pro děti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení