Držitelé ceny MTV pro nejlepší české a slovenské umělce a ceny Anděl za objev, album a videoklip roku 2009. To jsou třinečtí Charlie Straight, zřejmě nejmladší hvězdy české hudební scény, kteří se ve čtvrtek večer představí v jabloneckém klubu Na Rampě.

„Všeobecně si cen vážíme hlavně proto, že nás tak můžou objevit další lidi. Nejvíc nám vyrazili dech ti tři Andělé, ale samozřejmě si vážíme i ceny MTV. Pořád si ale v duchu opakuji, že muzika je nejdůležitější, muzika a fanoušci,“ zdůrazňuje kytarista a zpěvák Albert Černý.

K přízni davů cestou alternativy

Přesto se však u Charlie Straight jako u cenami ověnčené kapely nelze nepozastavit. Kromě bubeníka Pavla Pilcha, je totiž členům kapely teprve jen něco málo přes dvacet let. A právě s ohledem na tento fakt je výčet jejich úspěchů, k nimž se řadí i skvělé provedené a publikem bouřlivě kvitované koncerty, sám o sobě pozoruhodný. Jistěže - je všeobecně známo, že popularita je věc ošidná, a stejně tak jako může nový a zejména mladý objev zazářit, může i brzy zhasnout. To ale čím jsou Charlie Straight vpravdě výjimeční, je způsob, jakým se v tak útlém věku po bok mnohem zavedenějších kolegů zařadili. Na rozdíl od těch, kteří se o to v minulosti často bezuzdně snažili, totiž na české poměry skutečně a hlavně konečně znějí i působí jako kapela srovnatelná s tím nejlepším ze světa na západ od nás. A to jak svým zvukem, nápady, melodickými postupy, tak především pak stále chlapeckým, ale čistým vokálem zpěváka Alberta Černého, kterého nádavkem zdobí brilantní angličtina. Mezi jimi a velkým hudebním světem už zde není příliš rozdíl.

To vše nemluvě o jejím výrazovém projevu, kapele krátce po jejím vzniku, vysloužilo pověst nejviditelnější české indie neboli alternativní formace britpopového střihu. První přídomek ji zařadil do žánru, který vybočuje z obvyklé středněproudé hudební produkce. Druhý termín má pak pro změnu vypovídat o inspiraci hudební vlnou, která na počátku 90. let dobyla území Albionu prostřednictvím mladých, zčásti nedbale elegantních či jen hudebně i názorově „neučesaných, ale v řadě případů také citlivých i přecitlivělých kytarových partiček, které vedle k zulíbání nevinných chlapeckých tvářiček disponovaly zatraceně velkou mírou energie, talentu a inspirativní náklonnosti ke svým psychedelickým ikonám z časů pozdních Beatles či Who.

Nezávislost pro tvůrčí svobodu

U Charlie Straight je však už dnes označení alternativní či dokonce britpopové formace spíše zavádějící. I když ani oni tento vliv nemohou zapřít, v jejich případě – a je to jen dobře – je s touto vlnou pojí hlavně muzikantská nápaditost, která je v jejich věku skutečně záviděníhodná. Ve skutečnosti tak o svých pravých hudebních favoritech nejlépe hovoří sami.

„Pokud bych si měl vybrat, s kým bych chtěl jet společné turné, pak určitě s francouzskou skupinou Phoenix. Hudebních vzorů je spousta, Honza teď poslouchá Moderat, já Tame Impala, Michal nové Arcade Fire a Pavel staré nahrávky Stevieho Wondera,“ prozrazuje zpěvák Albert Černý.
To samé platí v případě jejich nálepky nezávislé kapely, k níž se pro změnu staví Černý více racionálně než žánrově:

„Osobně si skutečně myslím, že jsme indie kapela, ale to hlavně proto, že si všechno děláme sami, nejsme u žádného vydavatelství a máme přehled o tom, co si můžeme a nemůžeme dovolit.“

Pro romantičky i přemýšlivé

Pokud jsou tedy Charlie Straight exotičtí, pak spíše jen na domácí poměry. V nich totiž kromě samostatnosti vyčnívají nebývalým šarmem, s jakým dokážou skloubit příjemně sytý kytarový zvuk s řadou pestrých zvukových ornamentů, jejichž výsledkem je nikoliv jen celistvá píseň, ale především průkazný hit, který rovným dílem odbourá romanticky toužící fanynku, ale svým charakterem strhne k tanci i rockově vyhraněné či intelektuálně přemýšlivé publikum.
Není proto divu, že kapela už vystupovala na většině zásadních festivalů v České republice a na Slovensku. Jeli také koncertní turné s Kryštofem, otvírali pobočku Hard Rock Café v Praze, a již ve svých začátcích vyprodali pražskou Akropolis. S přihlédnutím jak ke svojí žánrové pověsti, tak muzikantského potenciálu by se nicméně rádi podívali například na proslulý anglický festival Glastonbury. A dlužno podotknout, že i k tomu mají už dnes přinejmenším našlápnuto.

Kapela odměňující hudební akademiky

Letos v dubnu kapela například natáčela v americkém New Yorku klip k písni School Beauty Queen. Ta se stala ústřední melodií nového seriálu České televize 4teens. Režisérem klipu je mezinárodně uznávaný tanečník a choreograf Yemi, který mimo jiné pracuje pro americkou hvězdu Kanyeho Westa. School Beauty Queen navíc není první kontakt Charlie Straight s filmem: Píseň Try Some Stuff You Don't Think You Should z úspěšného alba She's a Good Swimmer je širšímu publiku známá z českého filmu Ženy v pokušení, jehož se rovněž stala hlavním hudebním poznávacím znamením. Kromě toho už Charlie Straight připravují materiál pro druhé album. To by mělo vyjít v prvním čtvrtletí roku 2012.

Dosud však mají stále co nabídnout i skrze svůj debut She's a Good Swimmer z roku 2009. Na domácí scéně se už dlouho neobjevila deska, která by se poslouchala s takovou lehkostí a přitom vyznívala tak procítěně. Naskýtá se dokonce jistý paradox. Není vyloučené, že ocenění českými hudebními výročními cenami Anděl prospělo mnohem více Hudební akademii než kapele samotné. Hlasující „akademici“ totiž po letech, alespoň na okamžik, procitli z jinak bezradné dramaturgie a každoročního stereotypního vyhlašování jmen, která sice plní stránky novin, ale jejich vnitřní obsah a přesvědčivost skomírají.

Na čtvrtečním koncertě, který začíná od 20.00 hodin, se ostatně o tom sami můžete přesvědčit. Neboť, když už by si český kritik stejně jako posluchač nepovšiml Charlie Straight, pak tedy koho…?