VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Některé změny jsou citlivé jiné nikoliv

Jablonec n. N. - Do 10. října: Dům česko–německého porozumění Jablonec: středa až pátek 14.00 – 17.00 Jablonec nad Nisou – proměny nejmladší historie.

17.9.2008
SDÍLEJ:

Starokatolický kostel Povýšení svatého Kříže, Náměstí Boženy Němcové, Jablonec nad Nisou. Kostel byl postaven v secesním stylu v letech 1900 - 1902. Plány navrhl jablonecký architekt Josef Zasche, stavbu provedla firma Emiliana Herbiga. Foto: DENÍK/ Lenka Střihavková

Fotografické srovnání od Dietera Kleina. Město a místa na území bývalého okresu se v posledních letech výrazně proměnila. Staré stavby byly zbourány nebo přebudovány a nové vyrostly. Výstava zachycuje současný stav v kontrastu se snímky z 90. let, jež vznikly při dokumentaci.

Mnichovský kunsthistorik Dieter Klein zachytil na 40 fotografiích, jak se daří místním lidem přetvářet své město.

„Snímky nabízejí srovnání současné podoby se stavem před zhruba 15 lety. Starší fotografie pocházejí z doby, kdy jsem pro mnichovské Dokumentační centrum pro kulturní památky v německy osídlených oblastech Čech, Moravy a Slezska mapoval významné stavby i lidovou architekturu Jablonecka,” dodal Klein. Výstava ukazuje, jak se v některých případech podařilo stavbám vrátit zašlou krásu, má ale i příklady toho, jak snaha ušetřit nebo být moderní může domy znehodnotit. Snímky zachycují stavby, po kterých dnes už není ani památky, všímají si také drobných vylepšení, třeba jen lepšího pořádku nebo květin na oknech. “Žádnou z proměn nekomentuji, a to zcela záměrně,” podotkl kunsthistorik.

Klein pochází se Sudet a jeho aktivity sledují sblížení Čechů s Němci. V galerii Porozumění vystavuje již po páté. Dříve zde představil kulturní památky a lidovou architekturu Jablonecka, skvosty jablonecké secesní architektury, vliv mnichovských architektů v českých zemích nebo osud kokonínské kaple. Jeho expozice měli možnost zhlédnut i Němci a Rakušané.

17.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Václav Helšus, herec a dramatik libereckého Divadla F. X. Šaldy

„Pořád se cítím jako ten kluk ze mlejna" říká herec Václav Helšus

Ilustrační foto

Hnojte popelem

Zdrogovaný řidič ujížděl před policisty

Jablonec n. N., Liberec – V honičku se změnila běžná policejní kontrola v liberecké ulici Františkovská. Řidič skončil i s Audi A3 na střeše. Jablonečan měl platný zákaz řízení motorových vozidel a pozitivní test na drogy.

Město pod Ještědem umí přilákat filmaře

Liberec – Zájem filmových tvůrců o Liberec roste. Potvrzením tohoto faktu je i čerstvé a oficiální uznání, že je městem přátelským k filmařům. Zdejší filmová kancelář uspěla v celostátní konkurenci a dostala prestižní ocenění Film Friendly.

AKTUALIZOVÁNO

Čarodějnice již dorazily do lučanského útulku a další tipy, kam na "čarodky"

Jablonecko - /GALERIE, PŘEHLED/ Čarodějnice s mírným předstihem dorazily už ve čtvrtek do lučanského útulku Dášenka. Většina se jich bude pálit v neděli, proto přinášíme přehled akcí na Jablonecku a Semilsku. Půjdete s přáteli, s rodinou, s dětmi někam na „čarodky"? Nezapomeňte s sebou fotoaparát. Připravíme spolu unikátní galerii. Snímky pošlete na adresu jablonecky@denik.cz

Nařízení EU komplikuje historické bitvy

Frýdlant – Ke střelbě připravit – pal! Rekonstrukce historické bitvy je jedním z taháků Valdštejnských slavností ve Frýdlantě. Zatímco letošní bitva proběhne k plné spokojenosti návštěvníků, o další ročníky už povedou pořadatelé také bitvu, jenže papírovou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies