Úvodní hesla představují jen několik namátkou vybraných dílů televizního pořadu Partnerské vztahy, který od září vysílá Česká televize.

Navázala tak na předchozí cyklus, jejímž odborným poradcem byl jablonecký psycholog a odborník na partnerské vztahy Lucian Kantor (43). Ten je zároveň i autorem knihy Partnerské vztahy aneb Návod na přežití.

„Knížka je logickým pokračováním stejnojmenného šestadvacetidílného TV pořadu. Seznamuje čtenáře s jednotlivými stádii partnerského vztahu od výběru partnera, zamilovanosti, lásky až k manželskému soužití. Nevyhýbá se ani tématům nevěry, paralelních vztahů, partnerských vztahů gayů a lesbiček, neseznamitelných lidí či „zelených vdov“, popisuje Lucian Kantor, který je spoluautorem publikace, jež vzbudila velká zájem čtenářů.

„Nápad přetvořit úspěšný pořad do knihy přišel od Šárky Volemanové – Kubelkové, moderátorky pořadu, která si k sobě přizvala režisérku Alenu Derzsiovou a redaktorku Alexandru Vebrovou. Mě, odborného poradce celého cyklu, požádaly autorky o odborné zaštítění knihy a jejího doplnění partnerskými testy a desatery,“ vysvětluje odborník.

Mluvme spolu

Za největší současný problém partnerských vztahů označil Kantor na prvním místě špatnou komunikaci, snahu o ovládání druhých a ztrátu jasných rolí.

„Partneři, místo aby se pokoušeli tvořit společnou budoucnost, mají často potřebu vracet se do minulosti a vytahovat staré křivdy a nedorozumění. Utápí se tak v minulosti a nepříjemných zážitcích a to je pomalu, ale jistě odděluje,“ pojmenoval odborník jeden ze základních bludných kamenů partnerského nedorozumění.

Důvod: emancipace

„Kořeny problémů vidím v emancipaci žen a de facto celé naší společnosti při snaze zachovat starý způsob komunikace založený na dogmatech a snaze je prosazovat,“ říká terapeut a dodává: „Lidé chtějí na jedné straně rovnoprávnost, ale na druhé vyžadují potvrzení, že jejich názor je jediný ten správný. Samozřejmě podporuji rovnoprávnost ve společnosti, ale aby jí bylo dosaženo, musí se lidé naučit respektovat odlišné názory a pohledy.“

V emancipované společnosti podle něj není možné komunikovat dogmaticky, tedy utvrzováním jediného správného názoru.

Farář či psycholog

Přiznám se, že neznám ve svém okolí člověka, který by alespoň jedinkrát nevyhledal pomoc odborníka na vztahy, psychologa, terapeuta. Napadá mě, jak je možné, že se bez nich lidé dřív obešli.

„Současná doba vytváří větší tlak na jednotlivce. Člověk je vystaven nutnosti vyrovnávat se mnohem rychleji s nastávajícími změnami. Společnost preferuje individualitu na úkor spolupráce. Člověk se cítí více osamocen a forma velkých rodin je upozaděna,“ říká Kantor.

Dalším aspektem je podle něj velká ztráta spirituality, duchovního života. Dříve měli lidé možnost zajít za farářem, dnes člověku pomáhá psycholog, kouč či poradce.

Historky z natáčení

Lucian Kantor se zúčastnil v roli poradce živého vysílání, jak vlastně probíhá takovýto pořad?

„Vytipují a vyberou se dva účastníci, zpracují se odborné podklady, proběhne důkladná odborná příprava celého tématu a pak už probíhá samotné natáčení, které je dokonalou souhrou mnoha profesí,“ popisuje poradce.

Někdy ovšem nastaly i velmi horké chvíle. „Jako například, když hodinu před natáčením dostal host takový strach z kamer, že chtěl zrušit natáčení. Přípravy v plném proudu a do toho telefon - nemohu, ruším! A mobil je vypnut. Nastává krize a obvolávání pevných linek v dané lokalitě uživatelů s příjmením hosta. Po několikátém pokusu je host podle hlasu odhalen. Kroutí se, ale štáb a hosté jsou již na místě, studio postaveno, natáčecí čas je vymezen, vyráží taxík do místa bydliště. Po jeho příjezdu se začíná. Stres opadá, host se uvolňuje. Kdo netušil, co natáčení jednoho z dílů předcházelo, nic nepoznal,“ barvitě popsal drama v zákulisí Lucian Kantor.

Jak sbalit ženu

Logicky vypadla i otázka, který z dílů byl emočně nejnáročnější.

„Některé příběhy byly velmi silné, jako například příběh natáčený v ženské věznici, kdy žena zabila muže, který jí psychicky a hlavně fyzicky týral. A ohlas, každý díl měl svou skupinu, kterou oslovil. Největší sledovanost a diskuzi vyvolal díl o seznamování a pick up komunitě, tedy sdružení mladých mužů, kteří se učí jak „sbalit“ ženu. Chodí městem, oslovují vytipované ženy a sbírají za to body,“ uzavřel Lucian Kantor.

Nejbližší díl pořadu vysílá Česká televize už ve středu 29. září odpoledne a má název „Nemohu žít s ním, ani bez něj“.

Lucian Kantor

Poradce v oblasti mezilidských vztahů a komunikace. Kouč, lektor a supervizor. Provozovatel „Rodinné a manželské poradny v Praze. Své dětství a dospívání prožil v Jablonci nad Nisou, kam se rád vrací. Je pro něj základnou, odkud jezdí školit a supervidovat týmy na severu Čech.

Vystudoval Pražskou psychoterapeutickou fakultu a své dovednosti opírá o ucelený rodinně - systemický výcvik a výcvik v systemické supervizi a koučování. Další studnicí jeho dovedností jsou předešlé pracovní pozice, mezi něž patří např. vedoucí terapeutického střediska, školní psycholog, středoškolský pedagog, psychoterapeut a manželský poradce. Svůj volný čas nejradši tráví s rodinou v přírodě.

Je odborným poradcem pořadu České televize Partnerské vztahy a spoluautorem stejnojmenné knihy.
Desatero odborníka pro partnerské konflikty, hádky a rozchody

1. Hádka je vyústěním překračování osobních hranic.
2. Hádka je přirozený jev a měla by mít i ozdravný efekt.
3. Hádka totiž uvolňuje nashromážděnou energii a čistí tak naši mysl a prodlužuje nám život.
4. Základním pravidlem je upozornit na naše nenaplněné potřeby, ale nedávat nálepky.
5. Dávání nálepek je nekonstruktivní „hra“, při níž protistranu označujeme hanlivými slovy či jí podsouváme úmysl. Zjednodušeně – neměli bychom používat: „Ty jsi …“. Lepší je: „Tohle se mne dotklo …“
6. Použijeme-li „nálepky“ či dokonce házíme věcmi, vždy bychom měli dávat najevo, že chceme spolupracovat a problém řešit.
7. Vždy bychom se měli snažit být konkrétní a nezobecňovat.
8. Vždy bychom měli hovořit za sebe a nepoužívat cizí názory jako štít.
9. Nikdy neutočíme na věci a osoby, které má druhá strana ráda.
10. Každou hádku směřujte k usmíření a nebojte se přiznat i svoje chyby.