VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Píseň, která vyvolala zemětřesení na radnici

Liberec /ROZHOVOR/ - I tak by se dala nazvat skladba rapera s přezdívkou Lipo z formace BPM. Jonáš „Lipo“ Červinka vydal nedávno track, který angažovaně a ostře kritizuje poměry na liberecké radnici. Volby mu daly za pravdu.

18.10.2010
SDÍLEJ:

JONÁŠ ČERVINKA ALIAS LIPO, člen oceňované liberecké kapely BPM.Foto: Deník/Roman Dobeš

Těžko říct, kolik lidí z přibližně padesáti tisíc posluchačů písně Pozdravy z Liberce, zveřejněné na youtube.com, volilo v Liberci. Výsledky komunálních voleb, které skutečně radnicí otřásly, ale potvrzují, že lidé si mysleli stejnou věc jako raper Lipo.

Těžko také odhadnout, zda píseň Pozdravy z Liberce někoho ovlivnila přímo, nakonec to ale není zřejmě to nejpodstatnější. Nejdůležitější fakt vidím v tom, že umělec může podat zprávu o stavu společnosti a přispět tak k její změně.

Mohl bys popsat pocity z dokončeného a zveřejněného tracku Pozdravy z Liberce?
Jsem rád, že jsem do toho šel. Asi se tou písní skutečně podařilo něco vystihnout. Vypovídá o tom poměrně široký ohlas, který jde i mimo naše město a kraj.

Jaká pro tebe byla nevýraznější reakce?
Až s podivem převládají pozitivní reakce. Ozval se mi jeden ředitel nakladatelství, že jsem ho svým trackem vytáhl z letargie. Setkali jsme se a on mi předal pár zajímavých, kritických knih ze svého nakladatelství. To mi udělalo upřímnou radost. Taková malá lidská výměna. Tímto mu ještě jednou děkuji.

Máš nějaké ohlasy od lidí a organizací, kterých se text tvé písně bezprostředně týká?
Jestli myslíš ty, kteří jsou terčem kritiky, tak to nemám. Myslím, že by to pro ně ani nebylo moc produktivní. Už tak se o jedné písni, která jim zrovna nepřináší věnce na krk, mluvilo až dost.

Nabídl ti někdo v této souvislosti spolupráci, přijal jsi ji, nebo odmítl?
Jedna strana se mě pokoušela kontaktovat, abych se jí zastal ohledně jisté kauzy. Její motivaci zcela chápu, ale nechtěl jsem se do toho víc ponořovat. Přišel bych o potřebnou půdu pod nohama a na celou věc, by to v očích mnohých lidí, vrhlo špatné světlo.

Tvůj track si na youtube.com poslechlo přibližně padesát tisíc lidí. To je dost slušné, ne?
Internet v mnohém kritizuji, ale tady se ukazuje jeho síla v pozitivním slova smyslu. Rádio ani televize by nikdy nic takového nezahrály.

Připadá mi to, že lidé jsou opravdu lační po nějaké vizi. Všichni podvědomě cítí, co je potřeba, ale nic podstatného se neděje. Proč myslíš, že to tak je?
Těžká otázka. Budu se asi opakovat. Je to o lidech, osobnostech, co se nebojí vystoupit. Co se nebojí nezištně angažovat a inspirovat další. Tyto osobnosti zároveň musí ale být v tomto světě, této době. Musí jí rozumět. Minule jsme spolu mluvili o absenci občanské angažovanosti a neposlušnosti. Vlastně nejen o absenci, ale přímo negativním náhledu na občanskou neposlušnost, která je i mezi mladými podivně přítomná. Pak čtu v novinách rozhovor se slavným americkým politologem Fareedem Zakariou, který byl hostem Fóra 2000 a on si přesně všímá na Češích toho samého jevu. Dokonce vyslovil domněnku, že právě na tom stojí budoucnost naší demokracie.

Četl jsem několik opravdu upřímných poklon typu: Je to hozená rukavice všem umělcům… Rap v pravou chvíli na pravém místě… I hejtman Libereckého kraje se v jednom rozhovoru k tvému tracku vyjadřoval. Co tomu říkáš?
I hudební kritici mimo hip hop, kteří na něj pohlíží často skrz prsty, si toho všimli. To je fajn. Co mě těší jako hudebníka, je fakt, že se nadšeně ozvalo mnoho lidí, které hip hop jako hudba úplně míjí. Já sám jsem poslední dobou procházel určitou reflexí, co pro mě tenhle styl vlastně ještě znamená a dokázal jsem si, že lze vrátit slovům jejich smysl. Že i tohle je možná cesta. Možná a teď to bude znít neskromně, jsem i někomu dalšímu dokázal, že i hip hop může být dospělý a má svůj význam.

Vypadá to, že ses opravdu trefil do pocitů mnoha lidí. A to myslím i v obecnější rovině, protože co si budeme povídat, podobné věci, které komentuješ, se dějí i jinde, bohužel. Hodláš se dál systematicky věnovat společenské a sociální kritice? Vrátit rapu jeho skutečnou původní funkci… Co chystáš dál?
Všiml jsem si, že pár lidí by si přálo, abych v tomhle tónu a v téhle kritice pokračoval, ale myslím si, že to není úplně moje cesta. Když ale budu cítit, že je třeba se ozvat, tak to udělám. Chci začít dělat na desce BPM, ale uvidíme, jak na tom bude zbytek kapely. Uhánět je nebudu. Mám v záloze i nějaké svoje věci. Jsem teď trochu rozlítaný. Režíruji i klipy a rád bych se víc věnoval škole, která mě baví. Čím jsem starší, tím víc mě láká i politika, snaha věci pozitivně ovlivnit, ale bojím se, že bych definitivně přišel o iluze a ztratil možnost dělat věci svobodně. A to mě pořád baví.

A na konec, co říkáš na výsledek voleb? Radnicí to otřáslo, skoro jako by lidi volili podle tvého návodu. Je možné, že by tvůj track přímo ovlivnil některé lidi nebo je to oboje výsledek nálady ve společnosti?
Neskrývám nadšení. Změna byla nutná, i když pan primátor ve svém předvolebním plátku v „případu Obama“ demagogicky ukazoval na opak. Nevyšlo to a lidi to těm, kteří byli u kormidla, prostě spočítali. Vnímám to jako menší historický průlom. Mimo všech těch nešvarů, o kterých víme, věřím i v to, že Liberec udělá krok mimo konzervativismus, jenž je zde tak hluboko usazen. Snad se noví zastupitelé ujmou své role dobře a zvládnou pozici, kdy budou muset být konstruktivními, nejen kritizujícími. Tu šanci si ale zaslouží. Nebudou to mít lehké, ale i kdyby tu teď čtyři roky nevznikl žádný megalomanský projekt, nic tak tragického by se městu myslím nestalo. I to je smutná vizitka těch, co končí…

A jestli můj song někoho ovlivnil? To nedokážu posoudit. Ta nálada tu byla, mně se ji snad podařilo nahlas artikulovat. Někteří, ba dokonce i novináři, mi psali, že bez toho by se to nestalo. To doopravdy nevím, ale jestli jsem vyburcoval pár lidí k tomu, aby se zamysleli, přišli volit, a pokud možno nevolili konformně, pak je úkol splněn.

Autor: Roman Dobeš

18.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ČARODĚJNICE V MÍRNÉM PŘEDSTIHU dorazily už ve čtvrtek do lučanského útulku Dášenka. Jedna z nich, Martina Hanušová, se řádně rozhlíží, kam poletí. A její sestra Dagmar Kubištová se tomu směje. Obě si vyzloušely i levitaci.
AKTUALIZOVÁNO
8

Čarodějnice již dorazily do lučanského útulku a další tipy, kam na "čarodky"

Pořadatelé doufají, že rekonstrukce bitvy na Valdštejnských slavnostech neztratí nic ze svého kouzla.

Nařízení EU komplikuje historické bitvy

Silnice kolem Souše je znovu průjezdná

Desná v Jizerských horách - Smědava Silnice II/290, vedoucí z Hejnic do Desné kolem vodní nádrže Souš, bude po zimní přestávce znovu průjezdná. Tento úsek je otevřený od dnešního rána.

Usměvavé stařenky se rozzářily i v maskách... v nemocnici slavili čarodějnice

Turnov - Jestliže retro MDŽ na Oddělení následné péče v turnovské nemocnici, která patří pro Krajskou nemocnici Liberec, vzbudilo ohlas, pak z oslavy čarodějnic byli všichni klienti přímo nadšení.

Kam za fotbalem v Libereckém kraji

Liberecký kraj - Podpořte své favority. Nabízíme přehled fotbalových utkání.

Neschopnost ministrů dopravy zbrzdila výstavbu silnic v kraji o roky

Liberecký kraj - /HLASUJTE/ Stavba silnic v kraji vázne. Nejvíce je to znát na Českolipsku, které čeká na obchvat, a také u spojení mezi Libercem a Hradcem Králové, které se vleče už celé roky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies