Kino Radnice Jablonec: 14. - 16. března Králova řeč, 20.00. Rekordních dvanáct oscarových nominací a množství dalších ocenění získal příběh anglického krále Jiřího VI., otce Alžběty II., který se po abdikaci svého bratra stává držitelem anglického trůnu. Kvůli jeho koktavosti ho však okolí považuje za neschopného…

Kino Radnice Jablonec: 14. - 16. března 127 hodin, 17.30. Skutečný příběh sedmadvacetiletého horolezce Arona Ralstona, uvězněného v utažském kaňonu, který šokoval i fascinoval celý svět v režii D. Boyla (Trainspotting, Pláž, Milionář z chatrče).

Kino Junior Jablonec: 16. března Český mír, 20.00. Výbušná dokumentární komedie o americkém radaru v Čechách v režii V. Klusáka a F. Remundy (Český sen).

Klub Na Rampě Jablonec:
14. března Zachraňte Edwardse, 16.00. Z nabídky festivalu dokumentárních filmů o lidských právech JEDEN SVĚT 2011. Šárka a Marcel Sladkowští se po několika letech manželství rozhodli mít dítě. Lékaři však v průběhu těhotenství diagnostikovali u plodu Edwardsův syndrom a okamžitě Šárce doporučili interrupci. Edwardsův syndrom je genetická porucha, která způsobuje fyzické i mentální postižení. Polovina dětí s touto diagnózou zemře ještě před porodem, z narozených dětí se polovina nedočká více než pár měsíců života. Většina rodičů se proto rozhodne těhotenství přerušit. Sladkowští se na svou životní situaci dívají jinak. „Jenom proto, že je nemocné, mu nepřestaneme zpívat,“ říká Marcel. Pro tento postoj však nemají pochopení jejich rodiče, přátelé ani lékaři. Když se Juliána narodí, musejí se manželé vypořádat s tím, že každý den může být jejím posledním. Dokument ukazuje, jakým způsobem se společnost vypořádává s těmi, kteří se vydají „proti proudu“. Věnovat péči dítěti, které je již v prenatálním věku velmi nemocné, připadá většině lidí zbytečné. Proč se tedy Marcel a Šárka dobrovolně vydávají strmější životní cestou? Jaké poselství nám přináší jejich rozhodnutí?

Klub Na Rampě Jablonec: 14. března Haiti – zemětřesení zblízka, 18.00. Z nabídky festivalu dokumentárních filmů o lidských právech JEDEN SVĚT 2011. Během ničivého zemětřesení v lednu 2010 zemřelo na Haiti přes 250 000 lidí, dalších 300 000 bylo zraněno a jeden a půl milionu jich zůstalo bez domova. Pomoc humanitárních organizací z řady zemí celého světa včetně Člověka v tísni na sebe nenechala dlouho čekat. I pro hodně zkušené humanitární pracovníky však byla haitská mise velmi tvrdou zkouškou. Autoři snímku se zaměřili na práci Červeného kříže a zevrubně mapují veškeré obtíže, se kterými se na místě museli vyrovnat jeho pracovníci a pracovnice. Jen během prvního měsíce se jim podařilo vyprostit ze sutin 132 přeživších, díky pomoci OSN se navzdory dramatickým okolnostem podařilo dostat základní potraviny k téměř dvěma milionům lidí. Dokument s mrazivou autenticitou zachycuje rozsah katastrofy a zaznamenává jak příběhy obětí zemětřesení, tak těch, kteří se jim často s nasazením vlastního života snažili pomoci. Zároveň poodhaluje motivy, které k této nebezpečné práci členy a členky humanitárních organizací vedou.

Klub Na Rampě Jablonec: 14. března Moje reinkarnace, 20.30. Z nabídky festivalu dokumentárních filmů o lidských právech JEDEN SVĚT 2011. Hlavní postavou časosběrného snímku oceňované americké dokumentaristky Jennifer Fox je Yeshi, syn vysokého tibetského duchovního. Ten po čínské okupaci utekl z Tibetu a usadil se v Itálii, kde založil rodinu. Film začíná v roce 1989, kdy je Yeshimu osmnáct let a více než buddhistické učení ho zajímá kariéra fotografa a touha vést úplně normální život. Hlavně ho ale trápí komplikovaný vztah s otcem, který v něm místo syna vidí pouze reinkarnaci mnicha Khjentse a tím i pokračovatele mizející odnože tibetského buddhistického učení dzogčhen. O tom ale nechce mladý Yeshi ani slyšet a v záběrech o třináct let později už ho vidíme jako spokojeného pracovníka firmy IBM a otce malého dítěte. S přibývajícími lety však dospívá ke zjištění, že mu buddhistická nauka není zdaleka tak cizí, jak se mu původně zdála, a že přání jeho otce, aby jel do Tibetu požehnat věřícím, kteří jsou přesvědčeni o jeho reinkarnaci, není až tak pošetilé. Intimní portrét složitého vztahu syna k otci na pozadí buddhistické víry, točený v průběhu dvaceti let, nabízí jedinečný vhled na přímou konfrontaci východní filozofie a západního stylu života a připomíná nelehký osud Tibeťanů nucených žít v emigraci.

Klub Na Rampě Jablonec: 15. března Šitkredit, 16.00. Z nabídky festivalu dokumentárních filmů o lidských právech JEDEN SVĚT 2011. „Chtějí po mně 300 000 za jeden podpis a za to, že jsem si od nich žádný peníze nevzala,“ zpovídá se v dokumentu Šitkredit žena, kterou, stejně jako mnoho dalších, zlákala možnost snadné a rychlé půjčky. I když si žena celou transakci rozmyslela a od smlouvy odstoupila, nevýhodné podmínky umožnily úvěrové firmě obstavit její dům. Martin Řezníček ve snímku divákům a divačkám přibližuje neetické praktiky těchto firem a jejich dopady na osudy konkrétních dlužníků, většinou lidí s nízkými příjmy. V prostředí špatně regulovaného trhu s půjčkami může i jediná zpožděná platba znamenat pro úvěrovou firmu dlouholetý pravidelný příjem – navzdory tomu, že jejich dlužníci nemají žádný majetek. Dokument, produkovaný společností Člověk v tísni, dává kromě hlavního tématu – novodobé lichvy – nahlédnout i do problematiky chudoby a sociálního vyloučení.

Klub Na Rampě Jablonec: 15. března Stalin. Proč ne? 17.00. Z nabídky festivalu dokumentárních filmů o lidských právech JEDEN SVĚT 2011. „Kdys volnost jak slunce nám zářila v dáli, k ní veliký Lenin nás bouřemi ved; a věrnosti lidu vždy nás učil Stalin, nás učil jít v práci i hrdinství vpřed.“ Tento výňatek ze sovětské hymny z roku 1943 zdobí zdi moskevské stanice metra Kurská. V roce 2009 byl nápis obnoven v rámci nákladné rekonstrukce. Autoři dokumentu se rozhodli zjistit, co o tom míní řadoví Moskvané a v náhodné anketě se ptali lidí, jaký mají názor na historickou postavu Stalina. „Stalina můžeme vinit z jediného, a sice, že po sobě nezanechal nástupce,“ dozvídají se mimo jiné. Snímek prozrazuje, že někdejší sovětský diktátor, za něhož bylo v politických procesech popraveno na milion nevinných lidí, se v Rusku dodnes těší kultu osobnosti.

Klub Na Rampě Jablonec: 15. března Vše pro dobro světa a Nošovic, 17.30. Z nabídky festivalu dokumentárních filmů o lidských právech JEDEN SVĚT 2011. Výstavbu automobilky Hyundai v severomoravských Nošovicích provázely konflikty, vyhrocené emoce a zvýšený zájem médií. Vykupování zemědělské půdy a pozemků vedlo ve vesnici až k výhružkám těm majitelům, kteří se své půdy vzdát nechtěli. Nakonec však ustoupili a na zelené louce tak vyrostlo průmyslové monstrum s vlastním fotbalovým hřištěm a obřím parkovištěm. Režisér Vít Klusák se do vsi vypravil tři roky po otevření továrny. Snaží se zjistit, jak se obyvatelé vesnice s nastalou situací vypořádali. Někteří z nich se stále snaží upozornit na to, jak museli pod nátlakem prodat své pozemky. Pro jiné je to uzavřená kapitola, byť ještě stále citlivá. Lidé z okolí našli v továrně práci, jež však vůbec není jednoduchá. Zaměstnanci mají svá čísla – čím nižší, tím méně jsou v hierarchii firmy důležití. Při vstupním ceremoniálu musí zpívat korejskou píseň a ti z nich, kteří si stěžují na špatné pracovní podmínky, dostanou záhy výpověď. Na nových polích kolem automobilky dál roste proslulé nošovické zelí a majitel zelárny si stýská nad tím, jak dlouho bude trvat zúrodnění země. Přinesla Nošovickým korejská investice štěstí?

Klub Na Rampě Jablonec: 15. března Zločinci podle zákona, 20.00. Z nabídky festivalu dokumentárních filmů o lidských právech JEDEN SVĚT 2011. O životě se neučili ve školách, ale v kriminále. Tam si také vybírali své budoucí spolupracovníky. Tetování jim neslouží jako ozdoba, ale jako projev pohrdání autoritami a znak příslušnosti ke své vězeňské kastě a její hierarchii. Nikdy normálně nepracovali, přesto jsou milionáři. A jsou na to náležitě pyšní. Řeč je o hlavních postavách znepokojivého dokumentu Alexandra Genteleva, jemuž se podařilo získat důvěru několika vorů v zakoně, čelních představitelů ruskojazyčného podsvětí. Ti musejí dodržovat speciální kodex – nepsané zákony, které vznikly ve třicátých letech minulého století v sovětských gulazích. Jejich nebývale otevřené výpovědi společně s archivními záběry z ruských věznic či ukázkami „mafiánských radovánek“ podávají velmi komplexní a ucelený pohled na rozvoj organizovaného zločinu v Rusku od perestrojky až do dnešní doby. Podle bývalého pracovníka ruského Interpolu mají dnes tito lidé zásadní vliv na ekonomická a politická rozhodování své země, neboť dobře vědí, že kromě po zuby ozbrojených bodyguardů musejí disponovat i „svým“ politikem.

Klub Na Rampě Jablonec: 16. března Medvědí ostrovy, 16.00. Z nabídky festivalu dokumentárních filmů o lidských právech JEDEN SVĚT 2011. Ve filmu Medvědí ostrovy navazuje Martin Ryšavý na své předchozí projekty, zaměřené na oblast ruské dálnovýchodní Republiky Sacha (Jakutie). Film se věnuje lidem z nejodlehlejší části tohoto území, kterou je Nižněkolymský okres, především pak obyvatelům rezervace ledních medvědů, nacházející se na Medvědích ostrovech ve Východosibiřském moři. Sleduje jejich putování na opuštěnou polární stanici, kde se v nekonečném zasněženém prostoru potkává minulost se současností. Snímek je portrétem krajiny, její minulosti a člověka v ní.

Klub Na Rampě Jablonec: 16. března Plavou v tom, 18.00. Z nabídky festivalu dokumentárních filmů o lidských právech JEDEN SVĚT 2011. „Bylo mi čtyřicet, můj život postrádal jakýkoli nádech rokenrolu a netušil jsem, kam vlastně směřuji,“ popisuje své pocity na prahu středního věku režisér snímku a jeho hlavní postava, Dylan Williams. Filmař se v roce 2002 přestěhoval z rodné Británie do Švédska a v novém prostředí si jen nesnadno hledá novou práci i přátele. Šeď všedního dne nabourávají pouze pravidelné čtvrteční večery, kdy navštěvuje stockholmský klub mužského synchronizovaného plavání. Pro partu sympatických čtyřicátníků nesportovních postav je jejich koníček především únikovou cestou z rutiny a pracovních starostí a také místem, kde se po svém srovnávají s faktem, že se jejich život přehoupl do druhé poloviny. Téma krize středního věku je ve vtipném a svěžím snímku zpracováno s typicky suchým britským humorem a všudypřítomnou nadsázkou. Situační, až groteskní humor plyne především ze scén neohrabaného nácviku umělecké choreografie amatérských plavců. Spolek hledající smysl života na hladině bazénu přitom nespojuje jen přátelství, ale také společný cíl, když zjistí, že v Itálii se chystá neoficiální světový pohár v mužském synchronizovaném plavání…

Klub Na Rampě Jablonec: 16. března Na stupních vítězů, 20.00. Z nabídky festivalu dokumentárních filmů o lidských právech JEDEN SVĚT 2011. Citlivé, formálně vytříbené a místy úsměvné portréty představují pět atletů, kteří se ve skromných podmínkách připravují na 18. mezinárodní seniorské mistrovství světa ve finském Lahti. Tvůrci snímku nám výmluvně ukazují, kolik zdravého ducha, svěží mysli a obdivuhodné kondice je možné uchovat ve starém těle; ať jde o stoletého Vídeňana Alfreda Proksche, který ve volném čase maluje ženské akty, 94letou italskou diskařku Gabre Gabric, 93letého sveřepého sprintera ze Stockholmu Herberta Liedtkeho či 82letetého skokana do výšky Jirku Soukupa z Hradce Králové. Příprava na mistrovství i samotné závody, při nichž nechybí nervozita ani pravá sportovní rivalita, pro ně představují především závod s časem. Snímek nahlíží i do soukromí seniorských atletů, pro něž není největší výzvou pokoření světového rekordu, ale jejich věk. Přesto doufají, že příští rok bude jejich výkon ještě o stupínek lepší.
Kino Železný Brod: 15. března Zelený sršeň, 17.30. Britt Reid naváže nečekané přátelství s jedním z kreativnějších a vynalézavějších zaměstnanců svého otce, s Katóem, a společně se chopí šance k tomu, aby poprvé v životě dělali něco smysluplného: aby bojovali se zločinem. Aby se zločincům dokázali dostat na kůži, vymyslí si dokonalou lest: vydávají se za jedny z nich. Britt se spolu s Katóem vydává do ulic chránit zákon tím, že ho porušují, a stává se obávaným bojovníkem proti zločinu – Zeleným sršněm.

Kino Jas Tanvald: 14. března Králova řeč, 19.00. Britské drama. Film podle skutečného příběhu krále Jiřího VI. Horký kandidát na letošního Oscara. V hlavních rolích Colin Firth a Geoffrey Rush. Film bude promítán v digitální kvalitě.

Kino Alfa Desná: 15. března Pásmo pohádek pro nejmenší, 9.00. Zveme školky i maminky s menšími dětmi. Vstupné 25 korun.

Kino Alfa Desná: 15. března Gulliverovy cesty, 17.00. V moderním, rodinném a komediálním pojetí klasické pohádky J. Swifta hraje L.Gullivera obyčejný chlápek, který třídí poštu v redakci newyorských novin a sní o tom, že z něj bude autor cestopisů. Podfukem se mu podaří přesvědčit editorku Darcy, aby ho pověřila napsáním článku o Bermudském trojúhelníku. Během výpravy na Bermudy Gulliver ztroskotá a dostane se do dosud neobjevené země Liliputánů. Zde je sice nejprve zatčen generálem Edwardem, ale již brzy se z něj stane všemi obdivovaný a respektovaný obr. Gulliver pomáhá prostému hochovi Horatiovi namluvit si princeznu a sám dokáže porazit nepřátelskou armádu Blefusciánů. K tomu přidá několik smyšlených povídaček o tom, jak vymyslel největší vynálezy světa a jak byl ve středu dění těch nejdůležitějších světových událostí a jeho důležitost nabývá vskutku obřích rozměrů. Když ale vyjde najevo skutečná pravda o tom, co je zač, ztratí Gulliver veškerou přízeň, kterou si u Liliputánů vydobyl. Navíc se kvůli němu Liliputáni ocitnou ve velkém nebezpečí, a tak mu nezbývá nic jiného, než nalézt způsob, jak napravit všechny škody, které spáchal.