VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ROZHOVOR: Náměstek Svoboda poslouchá Znouzectnost

Liberec /ROZHOVOR/ - Rozhovor s náměstkem primátorky pro školství, kulturu a sociální oblast Kamilem Janem Svobodou o kultuře v Liberci.

21.9.2012
SDÍLEJ:

KAMIL JAN SVOBODA. Náměstek primátorky pro školství, kulturu a sociální oblast.Foto: VLP

Zamiloval si divadlo, v hudbě preferuje rockovou a punkovou muziku, díky předchozímu zaměstnání průvodce na zámku a hradě tíhne k historii. To je náměstek primátorky pro školství, kulturu a sociální oblast Kamil Jan Svoboda.Čím by se měl Liberec chlubit, co říká na nedostatek peněz pro divadla, jaké kulturní projekty město financuje a co náměstka baví ve volné čase nám prozradil v rozhovoru.

Myslíte si, že je Liberec kulturní? Mohl by být kulturnější?

Liberec je kulturní město, díky možnosti kulturního vyžití, které nám zanechali naši předchůdci a díky lidem, kteří se o toto dědictví starají. Určitě by mohl být kulturnějším.

Které z kulturních odvětví byste v Liberci nejvíce pochválil? Divadlo, muzea, galerie, hudbu …?

Nejvíce bych pochválil divadlo F. X. Šaldy, Naivní divadlo, ZOO a Botanickou zahradu. Jsem zde ale „ve střetu zájmů", protože mám spolupráci s těmito příspěvkovými organizacemi na starosti. Rád zajdu do muzea či galerie, v minulosti jsem velmi často navštěvoval rockový klub Golet, dnes Casta club.

Jak město podporuje kulturní scénu? (např. Letní setkávání s divadlem) A co dál?

Kromě již zmíněných příspěvkových organizací, které město podporuje přímo ze svého rozpočtu, se snažím podporovat kulturu „na ulici i z ulice". Jsem rád, pokud se daří uspořádat divadelní představení nebo koncert pod širým nebem, např.: na náměstí Dr. E. Beneše. Kultura „z ulice" je podporována z Kulturního fondu, který má jasná pravidla. Do budoucna bych byl rád, aby se rozšířila kultura do ulic města, protože i tam je její místo . Za všechny bych uvedl Bohemia Jazz Fest.

Jak se stavíte k nespokojenosti herců a zaměstnanců divadla, kteří si stěžují na stále menší dotace pro divadlo? Myslíte si, že dostává dostatek peněz?

Informační kampaň „Pomozte svému divadlu", která v minulých dnech proběhla i v Liberci upozorňuje na nedostatek financí od vlády ČR do regionů. V tomto s umělci sympatizuji, já sám jsem vyzval na jaře tohoto roku ministryni kultury, aby byla spravedlivě podporována divadla v regionech.

V letošním roce dostalo Národní divadlo a Státní opera od ministerstva kultury 650 milionů, ostatní divadla dostala dohromady 56 milionů. Myslím, že minimum je 140 milionů.

Je ještě nějaká možnost financování divadla? Dostanou peníze, která městu odvádí majitelé heren?

Finance, které plynou do městského rozpočtu díky novele Loterijního zákona budou částečně použity i na kulturu. V příštích letech bych byl velmi rád, kdyby se zvýšil příspěvek nejen od ministerstva, ale také od Libereckého kraje, protože liberecké kulturní instituce neslouží pouze obyvatelům Liberce.

Jak město podporuje hudební scénu? Dostávají některé hudební kluby a instituce nějaké dotace?

Žádné přímé dotace do klubů neplynou.

Jaké podmínky musí splnit kulturní instituce, aby dostala finanční prostředky?

Musí splnit podmínky uvedené ve statutu Kulturního fondu.

Jak to vypadá s kinem Varšava? Co byste vy preferoval, aby tam bylo divadlo, klub nebo něco alternativnějšího?

Budu rád, pokud se pro tento prostor najde smysluplné využití. Měli bychom tvořit co nejméně překážek, kultura by měla vznikat odspodu. Tvrdím, že kultura musí být kontrolována. Ale jinak, než tomu bylo za minulého režimu. Dnes musí být kontrola nad tím, že kultura kontrolována není. Umím si představit různé využití, nejpravděpodobněji místo, které bude využíváno pro kulturu v široké míře koncerty, vernisáže, artové filmy. Zároveň by ho mohla využívat Základní umělecká škola, která je přes ulici.

Kdy jste byl naposledy v divadle? Jaké představení se vám nejvíce líbilo v uplynulé sezóně?

V divadle jsem byl naposledy minulý týden na zkoušce opery Robinson Crusoe. Na představení v červenci, na představení Naivního divadla. Pokud bych měl z těch mnoha představení minulé sezóny jmenovat jedno, což je velmi těžké, jmenoval bych autorské dílo našeho divadla Posedlost baletem. Velmi povedenou akcí byl festival v Malém divadle WTF?!, který je zaměřen na mladšího diváka, tedy na budoucnost.

Chodíte také na koncerty? Máte nějakou oblíbenou kapelu?

Chodím velmi rád na rockové koncerty i letní festivaly, s přibývajícími léty se rozšiřuje repertoár, který si rád poslechnu. Mám mnoho oblíbených kapel, z těch méně známých bych rád jmenoval skvělou Znouzectnost.

Jaká kultura obecně vás baví? Upřednostňujete spíše hudbu, divadlo, tanec nebo třeba výstavy?

Baví mne kultura, která dokáže oslovit. K hudbě jsem se již vyjádřil, divadlo jsem si zamiloval. Jsem bývalým průvodcem hradu a zámku Frýdlant a zámku Sychrov. To napovídá, že mám rád historii, a proto rád navštěvuji i výstavy a muzea.

Autor: Hana Langrová

21.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ovce. Ilustrační foto.

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

MARMELÁDY Z KUNRATIC putovaly do celé Evropy ze zdejší továrny CH. Leubnera už od roku 1880. Tradici výroby ovocných produktů obnovili místní jako Jamparádu.

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

1968: Na pohřbu obětí „bratrské“ pomoci mluvil Havel i Tříska

Liberecký kraj - Tanky s okupanty se dostaly až v Liberci na náměstí před radnici, které bylo k ránu plné lid zburcovaných střelbou. V Desné hořící cisterna po nehodě usmrtila babičku s holčičkou … Před 49 lety.

O starém vděku a náhle padlé víře

Jablonecko - Poznámka Jana Sedláka z 21. 8. 1968

Tah na Prahu v pátek zbrzdila nehoda

Liberecký kraj – „Na Paceřáku ve směru na Prahu je doprava svedená do jednoho pruhu.“ Taková byla situace v pátek před polednem ve stoupání před odbočkou na Sychrov.

OBRAZEM: Hasiči slaňovali a policisté chytali zloděje

Albrechtice v Jizerských horách - Přehraniční setkání složek Integrovaného záchranného systému (IZS) byl strhující přehlídkou zásahů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení