Představení Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete v neděli 19. prosince od 19 hodin uvede v Městském divadle v Jablonci nad Nisou pražský soubor Divadlo Na Jezerce. Autorem je klasik všech klasiků: William Shakespeare.

Režie se ujal ředitel Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. „Shakespeare přetrval staletí a je aktuální i dnes,“ vyznává se ze svého obdivu k velkému dramatikovi.

Hrušínský v minulosti v této komedii sám několikrát hrál; v roce 1981 ztvárnil Ondřeje Třasořitku a o patnáct let později Malvolia. Právě Malvolia hraje nyní Radek Holub. Co na něj Hrušínský říkal?

„Honza ví o postavě všechno. Když jsme začali zkoušet, znal všechny texty, a kdykoli jsem spletl nějaké slovíčko, opravoval mě. Říkal jsem si, ježíšmarjá, režisér zná text postavy slovo od slova. To je strašlivé, já to snad nikdy nenazkouším… Ale jinak mi dal svobodu. Nenutil mě, abych to dělal stejně jako on, jen mě korigoval, abych nedělal svoje blbosti, které si vždycky navymýšlím. Chtěl, abych to hrál rovně,“ komentoval Radek Holub. Kromě něj se na scéně objeví ještě Bára Kodetová, Radek Holub, Miluše Šplechtová a další.

Příběh, který měl na Jezerce premiéru letos v říjnu, se hraje tak, jak jej Shakespeare napsal - v alžbětinské době. „To samo o sobě lze považovat málem za objevné, protože Shakespeare se nyní hrává převážně v kulisách současných nebo bývá transformován do devatenáctého století, což autor jeho velikosti, podle mého názoru, nemá zapotřebí,“ doplňuje Hrušínský.

Shakespearova látka přesto na Jezerce v Hrušínského režii úpravami prošla. „Moje úprava hry je razantní, co do zkrácení textu, nikoliv co do obsahu a smyslu,“ říká režisér. „Snažil jsem se, aby představení působilo svižně a lehce. Mým cílem bylo vyvážit humor a smutek, který z Večera tříkrálového dělá jeden z nejhezčích dramatických textů, jaké znám,“ dodává.

Překladatelem textu je Martin Hilský, profesor anglické literatury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, překladatel z angličtiny a shakespearolog, který byl v roce 2001 za zásluhy o šíření anglické literatury v Česku jmenován čestným členem Řádu britského impéria.

„Tahle komedie má cosi z Čechova,“ říká Hilský. „Večer tříkrálový je večerem záměn, bloudění, bolesti a téměř tragikomických nedorozumění. A právě proto je to jedna z nejkrásnějších komedií vůbec,“ míní Hilský.