VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slavnost Velikonoc vyvrcholí v sobotu v noci

Liberecký kraj - Události staré více jak tři tisíce let patří mezi nejvýznamnější křesťanské svátky. Dávají věřícím lidem naději, že smrtí život nekončí.

11.4.2009
SDÍLEJ:

Velikonoce. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Jan Vraný

„Slavením velikonočního tajemství se křesťané spojují v důvěrném společenství s Kristem a vydávají se s ním cestou kříže ke vzkříšení a k životu s Bohem,“ vysvětlil Miloš Raban, katolický farář z Mezinárodního centra duchovní obnovy v Hejnicích (MCDO). Velikonoce vycházejí ze židovské tradice a slaví se na památku vyvedení židovského národa z egyptského otroctví.

„Izraelský národ vyvedl z Egypta Mojžíš. Židé svátek nazývají Pascha,“ řekl Miloš Raban. Přibližně před dvěma tisíci lety, právě při slavení Paschy, ukřižovali Židé na Golgotě u Jeruzaléma Ježíše Krista.

„Tehdy ho na kříž poslali ti samí lidé, kteří mu několik dní předem provolávali slávu jako svému novému židovskému králi,“ řekl Miloš Raban.
„Pro lidi byl Ježíš léčitel a divotvůrce, ale oni snad z pohodlnosti či ze strachu dali přednost názorům chrámových kněží. Ti z Ježíše měli strach, a proto ho poslali na smrt.“

Ukřižovaného Ježíše pak jeho věrní učedníci uložili do hrobky, jejíž vchod zavalili kamenem. Ježíš, který vstal třetí den z mrtvých, dokázal svým učedníkům, že smrtí život nekončí a že mohou mít naději na život věčný.

„Právě v té naději spočívá smysl Velikonoc. Proto Velikonoce patří mezi nejvýznamnější křesťanské svátky, které zahajuje takzvané Triduum, což znamená třídenní. Začínají Zeleným čtvrtkem, pokračují Velkým pátkem a vrcholí v noci ze soboty na neděli zmrtvýchvstáním Ježíše Krista.,“ upozornil Miloš Raban.

11.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ovce. Ilustrační foto.

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

MARMELÁDY Z KUNRATIC putovaly do celé Evropy ze zdejší továrny CH. Leubnera už od roku 1880. Tradici výroby ovocných produktů obnovili místní jako Jamparádu.

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

1968: Na pohřbu obětí „bratrské“ pomoci mluvil Havel i Tříska

Liberecký kraj - Tanky s okupanty se dostaly až v Liberci na náměstí před radnici, které bylo k ránu plné lid zburcovaných střelbou. V Desné hořící cisterna po nehodě usmrtila babičku s holčičkou … Před 49 lety.

O starém vděku a náhle padlé víře

Jablonecko - Poznámka Jana Sedláka z 21. 8. 1968

Tah na Prahu v pátek zbrzdila nehoda

Liberecký kraj – „Na Paceřáku ve směru na Prahu je doprava svedená do jednoho pruhu.“ Taková byla situace v pátek před polednem ve stoupání před odbočkou na Sychrov.

OBRAZEM: Hasiči slaňovali a policisté chytali zloděje

Albrechtice v Jizerských horách - Přehraniční setkání složek Integrovaného záchranného systému (IZS) byl strhující přehlídkou zásahů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení