VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studený Jablonec rozehřeje SkrzJazzFest

Jablonec n. N. – Město bižuterie a sněhových kalamit, Jablonec, není vůbec severským městem hudební sterility. Již po šesté se v rámci jednodenního festivalu SkrzJazzFest snaží představit nadějné, mladé a zajímavé projekty nejen ze standardní jazzové hudební scény.

6.11.2009
SDÍLEJ:

Klub Na Rampě Jablonec nad NisouFoto:

„Letošní ročník jabloneckého festivalu se ponese v duchu orientálních zvuků, temperamentních rytmů a jazzových kompozic tří přizvaných kapel pravidelně působící především na pražské scéně – Infinite Quintet, Los Rumberos a Sato-San To,“ příbližila Milena Bauerová z Klubu Na Rampě, kde se festival koná.

První formace, která načne sobotní festivalový večírek ve 20 hodin, se vyznačuje vlastní autorskou tvorbou v jazzovém půdoryse a vysokou koncentrací zkušených hudebníků. Infinite Quintet. Pětice mužských zástupců, rozezvučí prostory klubu čerstvými skladbami z nedávno vydaného alba Speak Slowly.

„V případě, že první vystoupení se krásně v sedě poslouchá, druhý početnější ansámbl Los Rumberos rozhodně nenechá nikoho v klidu ani na židli,“ míní Bauerová s tím, že jediný salsa orchestr v České republice ve stylu Poncho Sancheze nebo Tita Puente latinskými rytmy chytne pevně a jen tak nepustí.

Svým repertoárem tvořeným jak z převzatých, tak z autorských skladeb zejména z pera kapelníka Petra Smetáčka už stihli za rok svého působení uhranout posluchače téměř po celém Česku. A tak se rozhodli rozehřát i severní cíp republiky, Jablonec.

Jako půlnoční explozivní překvapení se představí Sato-San To, nujazzový projekt dvou zkušených muzikantů Thoma Heriana a Oskara Töröka.

Ti si svou originalitou v podobě smíchávání orientálních vstupů, junglových kompozic, jazzových trumpetových sól a ambientních ploch vydobyli pozornost nejen českého publika.

„Zároveň se stali objevnou senzací na české jazzové scéně a spolupracují například s legendárním jazzovým basistou Jaromírem Honzákem či kytaristou Petrem Zelenkou,“ dodává za pořadatele festivalu Bauerová.

INFINITE QUINTET

Tato kapela je složena z mladých českých muzikantů, kteří působí na české i zahraniční jazzové scéně,jako sidemani a sólisté. Vznikla na jaře roku 2006 na půdě JAZZ V.O.Š. Jaroslava Ježka v Praze.

Trumpetista Miroslav Hloucal a saxofonista Petr Kalfus si přizvali ke spolupráci bubeníka Martina Nováka, pianistu Viliama Béreše a kontrabasistu Petra Dvorského. Z počátku se věnovali spíše hraním kompozic mainstreamových autorů, například: Tom Harrell, Kenny Garrett, Fred Hersch, Chris Cheek a další.

Postupem času si kapela vytvořila vlastní repertoár, který je postaven z velké části na kompozicích Miroslava Hloucala, dále pak kompozice Viliama Béreše a Petra Kalfuse.

Petr Kalfus - alt a soprán saxofon; Miroslav Hloucal - trubka a křídlovka; Viliam Béreš - piano, fender rhodes; Petr Dvorský - kontrabas; Martin Novák - bicí.

LOS RUMBEROS

Kapela Los Rumberos začala ve své současné podobě působit v průběhu roku 2008.

Jedná se o jediný profesionální salsa orchestr ve stylu Poncho Sancheze a Tita Puente v České republice. Repertoár je tvořen jak z převzatých skladeb předních světových interpretů (kromě již zmíněných jmen např. Celia Cruz, Karel Růžička st., Carlos Santana), tak z autorských skladeb kapelníka tělesa, Petra Smetáčka.

Obsazení samozřejmě plně odpovídá potřebám kvalitní interpretace latinsko-americké hudby, která je opřena o početnou rytmiku. Tu v Los Rumberos tvoří pětice hráčů, z nichž někteří ještě zastávají posty zpěváků.

Sestavu doplňuje proaranžovaná čtyřčlenná dechová sekce, která ji značně odlišuje od v České republice běžnějších menších latinových kapel. Za krátkou dobu svého působení se kapela stihla již úspěšně prezentovat na řadě předních českých festivalových i klubových pódiích.

Petr Smetáček - perkuse, zpěv, aranže; Jarda Kovařík - kontrabas; Carlo Zegarra Abanto Magno z Peru - perkuse; Kateřina Myšková - zpěv, perkuse; František Schejbal - trumpeta, křídlovka; Rexford Rathgeber z Kanady - trombon; Michal Wróblewski - alt saxofon; Jana Pokorná - baryton sax, klarinet; Jan Burian - kytara, zpěv.

SATO-SAN TO

Experimentální jungle-ambient s orientálními vlivy. SATO-SAN TO vzniklo na začátku března 2008, původně jako expertimentální projekt Tomáše Heriana a Oskara Töroka.

Již v červenci pokřtili své první album Skinny, které je zdarma ke stažení na internetu. V srpnu se rozrostli o basáka Jaromíra Honzáka a nyní pracují na dalším albu.

Thom Herian aka Drama Jacqua - bicí, samply & syntezatory, skladatel; Oskar Török - trumpeta, klávesy, skladatel; Jaromít Honzák - basa, skladatel.

Autor: Lenka Klimentová

6.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Václav Helšus, herec a dramatik libereckého Divadla F. X. Šaldy

„Pořád se cítím jako ten kluk ze mlejna" říká herec Václav Helšus

Ilustrační foto

Hnojte popelem

Zdrogovaný řidič ujížděl před policisty

Jablonec n. N., Liberec – V honičku se změnila běžná policejní kontrola v liberecké ulici Františkovská. Řidič skončil i s Audi A3 na střeše. Jablonečan měl platný zákaz řízení motorových vozidel a pozitivní test na drogy.

Město pod Ještědem umí přilákat filmaře

Liberec – Zájem filmových tvůrců o Liberec roste. Potvrzením tohoto faktu je i čerstvé a oficiální uznání, že je městem přátelským k filmařům. Zdejší filmová kancelář uspěla v celostátní konkurenci a dostala prestižní ocenění Film Friendly.

AKTUALIZOVÁNO

Čarodějnice již dorazily do lučanského útulku a další tipy, kam na "čarodky"

Jablonecko - /GALERIE, PŘEHLED/ Čarodějnice s mírným předstihem dorazily už ve čtvrtek do lučanského útulku Dášenka. Většina se jich bude pálit v neděli, proto přinášíme přehled akcí na Jablonecku a Semilsku. Půjdete s přáteli, s rodinou, s dětmi někam na „čarodky"? Nezapomeňte s sebou fotoaparát. Připravíme spolu unikátní galerii. Snímky pošlete na adresu jablonecky@denik.cz

Nařízení EU komplikuje historické bitvy

Frýdlant – Ke střelbě připravit – pal! Rekonstrukce historické bitvy je jedním z taháků Valdštejnských slavností ve Frýdlantě. Zatímco letošní bitva proběhne k plné spokojenosti návštěvníků, o další ročníky už povedou pořadatelé také bitvu, jenže papírovou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies