Výlet do dětství zprostředkoval všem přítomným na Hrádeckých slavnostech písničkář a hitmaker Jaroslav Uhlíř, který připomenul řadu českých pohádek i filmů.

Uhlíř publiku servíroval hlavně pohádkové hity: Hajný je lesa pán, Pod dubem, za dubem, Nám se stalo něco překrásného, ale i písničky z televizního pořadu Hodina zpěvu: Když se zamiluje kůň, Mravenčí ukolébavka nebo Chválím tě země má.

Tu svým rockovým chraplákem zapěl kapelník a kytarista Fredy Bittner. Toho publikum na koncertech nepřijímá moc nadšeně. Například na milovickém Votvíráku skandovalo Uhlířovo jméno, ale když Bittnera slyšelo, oněmělo úžasem. Kapelník se tedy nebál přidat další píseň -novinku Když sovy loví, ke které s Uhlířem a kapelou natočili i videoklip, který je ke zhlédnutí i na Youtube.

Od Uhlíře to bylo velkorysé, že nechtěl kapelu zastínit svým úspěchem a snažil se publikum přesvědčit, aby ocenilo i jeho hudební kolegy.

Písničky v rockových aranžmá hrajete ale až v posledních letech, je to tak?

Kdysi jsem hrál sám na piáno, teď hraju s kapelou a je to veselejší.

Plánujete vydat nejznámější písničky jako nahrávku za doprovodu rockové kapely?

Má mi letos vyjít několik CD, která jsou zajímavá tím, že se tam potkává několik žánrů a nejen rock.

Co říká na tuto změnu Zdeněk Svěrák? Vystupuje s vámi někdy ještě?

Zdeněk Svěrák se mnou už dávno nevystupuje, protože má starosti s divadlem Járy Cimrmana a jako vynikající textař ví, že volba žánru je moje starost.

Ve Švestce Divadla Járy Cimrmana Petr Brukner uvádí, že jste zrekonstruoval Cimrmanovu píseň Šel nádražák na mlíčí.

Ano. Ta písnička je vytvořená na dvou tónech, ještě k tomu na půltónu. Svěrák si stěžoval, že napsal asi 480 slov a on pacholek to vyřídil dvěma tóny.

JAROSLAV UHLÍŘ a ZDENĚK SVĚRÁK spolu spolupracovali na hudbě k filmu Tři bratři.

Dělal jste ještě nějakou píseň pro Divadlo Járy Cimrmana?

Ještě zpívají Elektrický valčík. Tyhle dvě díla si převzal Cimrman. Výborně je zrestauroval. Je to tam i s balety, i choreograficky to dobře zvládl.

Pak jste také dělal hudbu k Trháku, to je můj oblíbený film. Jaké písničky jsou vaše?

Dělali jsme se Zdeňkem dvě: pro Matušku Píseň hajného a dcer a pro Jiřího Korna Píseň pilota.

Publikum si vždy na festivalech a slavnostech naprosto podmaníte. Vždy, když zajdu na váš koncert, někdo začne spontánně skandovat vaše jméno. Líbí se mi, že kus své slávy a pozornosti přenecháte kapelníkovi Fredy Bittnerovi. Nejdřív to vypadá, že to divákům vadí, ale nakonec z jeho barvy hlasu oněmí a jsou spokojení.

Správně říkáte oněměli, protože Fredy Bittner je opravdu velký talent, který si hýčkáme.

Fredy Bittnerovi jste se Zdeňkem Svěrákem napsali písničku Když sovy loví, nebo dokonce víc? Napadá mě Recepční je potvora…

Recepční je potvora je starší píseň, ale nové písně pro něj samozřejmě chystáme.

Letos jsem vás viděla ještě na Votvíráku, kde jste začal písničkou Ani k stáru. Vlastně se jako jedna z mála vymykala z těch pohádkových, pak jste litoval, že jste s ní začal, něco jste spletl? Myslím, že to bylo parádní. Je to skvělá písnička.

To spletení jsem záměrně zahrál a byl jsem rád, že tu píseň diváci vzali.

V libereckém divadle teď hraje činohra pohádku Princové jsou na draka s vašimi písničkami. Princeznu ztvárňuje Barbora Mottlová. Prý už několikrát účinkovala ve vašich Hodinách zpěvu, vzpomínáte si na ni?

Asi byla Barbora členkou souboru Sedmihlásek, se kterým spolupracujeme už skoro 30 let.

Nechystáte napsat ještě nějaký soundtrack k pohádce. 

Pohádkové operky jsme napsali čtyři a další už nechystáme.

Když jsme spolu dělali rozhovor naposledy, pochvaloval jste si, jak chodíte na koncerty se Zdeňkem Svěrákem, on mi to také jednou prozradil. Trvá to ještě? Na čem jste naposledy byli?

Chodíme i nadále, moc jsme si užili například Pražské jaro, hrál tam orchestr Vídeňské akademie a na pořadu byl krom jiného Beethovenův houslový koncert D-dur.

Točí se stále Hodiny zpěvu?

Před létem jsme natočili osm písní pro novou Hodinu zpěvu 2015, kterou děláme stále a rádi, ale jelikož je na Déčku, tak ji může zhlédnout jen omezený počet diváků, kteří tento kanál naladí.

Na jakém festivalu jste hrál před nejvíce lidmi? Tipuji letošní Votvírák, kde bylo 50 tisíc lidí.

To nevím, protože hrajeme na mnoha festivalech.

Když jste vystupoval v mládí, jak velké koncerty to byly?

V mládí jsem moc nevystupoval.

Jaroslav Uhlíř

Jaroslav Uhlíř

Skladatel, klavírista a zpěvák se narodil 14. září 1945. Je ženatý a má dceru Elišku, která se už také objevuje jako zpěvačka.

Jeho kariéra hudebníka je velice pestrá. Začínal v kavárnách a dokonce hrál i na varhany! Brzy poté začal účinkovat ve skupině Faraon, kde se seznámil s Karlem Šípem. Následuje také seznámení se Zdeňkem Svěrákem, se kterým spolupracuje dodnes v pořadu HODINA ZPĚVU. S ní objíždí ještě dnes celou republiku. Objevuje se i na televizních obrazovkách.

S Karlem Šípem spolumoderoval pořad HITŠARÁDA a také PAŠKÁL.

Hitmaker má na kontě mnoho pohádkových a filmových písniček. Z nejznámějších jmenujme: Ať žijí duchové, Vrchní, prchni, Trhák, Princové jsou na draka, Tři veteráni, S čerty nejsou žerty, Lotrando a Zubejda, Vratné lahve nebo Tři bratry. Několik jeho písní se objevilo i v hrách Divadla Járy Cimrmana.

Nejznámější hity

PRO DĚTI:

Datel, Ořech v medu, Holubí dům, Krávy, krávy, Barbora píše z tábora, Jaro dělá pokusy, Pan doktor Janoušek, Moje milá plaví koně, Voda voděnka, Dědečku, neskuhrej, Když se zamiluje kůň, Prázdniny u babičky, Skálo, Skálo, Není nutno, Dělání, Když jsem já šel do Lidušky, Komíny, Září, Prosinec, Holky z Polabí, Narozeninová, Mravenčí ukolébavka, Zlatnická, Soňa ví, Elektrický valčík, Neopouštěj, Semiška, Hajný je lesa pán, Nám se stalo něco překrásného, Pod dubem, za dubem, Hlupáku, najdu tě, Zavolejte stráže, Jestli to nebude láska?, Kluci, kluci s klukama každý den…

PRO DOSPĚLÉ:

Klavírista, Recepční je potvora, Stromy, Severní vítr, Chválím tě země má, Čechy krásné, Čechy mé, Ani k stáru, Šel nádražák na mlíčí, Vzpomínka na Ježka, Hospůdka…