VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Věrozvěsti poctili svou návštěvou Trosky

Trosky /FOTOGALERIE/ – Červencové svátky nabídly bohatý kulturní program na řadě míst v celém Libereckém kraji. Tisíce návštěvníků zamířilo na hrad Trosky, kde se konaly Cyrilometodějské slavnosti.

7.7.2017
SDÍLEJ:

Cyrilometodějské slavnosti začaly 5. července na hradě Trosky. Slavnosti byly zahájeny příchodem věrozvěstů. Dále na návštěvníky čekala výuka cyrilice, ukázky šermu, pohanské tance a kejklíři a středověký jarmark.Foto: Deník/Petr Zbranek

Již před vstupem na nádvoří, kde probíhal hlavní program, lemovaly cestu stánky s řemeslnou tvorbou. Nejen děti tak byly uchváceny výrobou železných ozdob z rukou šikovných kovářů či jedinečnou výrobou dřevěných lžic, z nichž každá je originál. Nechyběl ani sokolník či dobové občerstvení.

Oslavování příchodu dvou slovanských věrozvěstů, kteří významně ovlivnili tehdejší pohanské obyvatele Velké Moravy, se konalo na hradě již podruhé. „Poprvé se tato akce konala v loňském roce, kdy sklidila velký úspěch, a proto jsme neváhali ji v letošním roce zopakovat”, uvádí kastelán hradu Luboš Martinek.

Zajímavosti o Dni slovanských věrozvěstů
- 5. 7. 836 příchod na Velkou Moravu
- přišli na pozvání knížete Rostislava
- prosadili slovanský jazyk do bohoslužeb
- do roku 1863 se tento den slavil vždy 9. března
- 1980 papež Jan Pavel II. prohlásil Cyrila a Metoděje za spolupatrony Evropy    

Stejně jako v historii, i zde měli věrozvěstové výchovnou a osvětovou úlohu. Děti se pod jejich dohledem učily cyrilici nebo si vyzkoušely psát brkem. V průběhu dne mohli příchozí zhlédnout šermířský souboj, veselého kejklíře či pohanský tanec v podání krásných dívek v historických kostýmech. „Nejvíc se mi líbí ti vojáci. Mají hezké oblečení a vypadá to, že opravdu bojují,” vypráví malý Pavlík. Hrad Trosky se tak během dvou dnů přenesl zpět do středověku. Jedinečná atmosféra slavností přilákala mnoho turistů. Stejně tomu bylo i při prvním ročníku. „V loňském roce na tuto událost zavítalo na čtyři tisíce lidí”, dodává kastelán Martinek. 

Přestože se díky slavnostem výrazně zvýšila návštěvnost, někteří obdivovatelé hradu přišli zcela náhodou. „Vůbec jsme netušili, že se zde něco koná. Jsme tu na týdenní dovolené a vyrazili jsme prostě na výlet”, říká Martin Polínek z Přerova a dodává, že naposled byl na Troskách před osmi lety.

Autor: Denisa Albaniová

7.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jablonečtí profesionální hasiči vyjížděli v pondělí večer na pomoc k dopravní nehodě, která se stala v Zeleném údolí. Osobní automobil se nacházel mimo vozovku ve špatně přístupném terénu. Ve voze cestoval muž se ženou, oba byli v šoku.
6

Řidič s BMW vyjel na mokru mimo silnici

Pivo Aurosa se prodává v třetinkové lahvi s růžovým nádechem.
DOTYK.CZ
5

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Kulturní tipy na středu 26. července

Podívejte se na vybrané tipy, jak můžete strávit středeční odpoledne a večer. 

Velký kulturní přehled z Jablonecka a Semilska na celý týden

Jablonecko a Semilsko - Jaký bude následující týden, víkend a další prázdninový týden? Tady je naše nabídka akcí až do příštího víkendu. Pořádáte sportovní, kulturní, společenskou akci? Napište nám text na email jablonecky@denik.cz, do přehledu zařadíme (plakáty neposílejte).

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Rocková duchovní hudba rozezněla kapli na Valdštejně

Valdštejn - Počasí si vynutilo změnu. Pro středeční podvečer 12. července bylo na hradě Valdštejně naplánováno uvedení rockového oratoria Jan Křtitel turnovské skupiny Nothingham.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení