VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstavu prací studentů zakončí komentovaná prohlídka

Jablonec n. N. /FOTOGALERIE/ - V rámci sobotních Dnů evropského dědictví se lidé mohou v jablonecké Galerii MY naposledy podívat na práce mladých umělců.

10.9.2010
SDÍLEJ:

Vernisáž výstavy v Městské Galerii MY ke 130. výročí založení uměleckoprůmyslové školy v Jablonci nad Nisou. Foto: Jiří Jiroutek

Poslední možnost shlédnout v Městské galerii MY výstavu studentských prací pořádanou ke 130. výročí založení uměleckoprůmyslové školy v Jablonci nad Nisou mají zájemci v sobotu 11. září. Zakončí ji v 16 hodin komentovaná prohlídka za účasti ředitele školy akademického sochaře Jiřího Dostála.

Jablonecká uměleckoprůmyslová škola patří k nejstarším v Čechách. Není bez zajímavosti, že ještě dříve vznikla umělecká škola v nedalekém Rychnově u Jablonce nad Nisou. Můžeme ji považovat za předstupeň jablonecké školy, o jejíž založení se usilovalo již od poloviny 19. století, ale otevřena byla až v roce 1880, a to pod názvem Řemeslná kreslířská, modelářská a cizelérská škola.

Výstava v Městské galerii MY ale zavádí do současnosti, posledních dvou desetiletí existence školy. Představuje většinou maturitní práce studentů, návrhy i uměleckořemeslné realizace. Návštěvník získá představu o oborech, které lze na škole studovat, buď jako přípravu pro výtvarnou a řemeslnou práci nebo podnikání, případně jako předstupeň studia na vysoké škole.

Většina vystavených prací nepostrádá vtip a hravost. Přitom je provedena z kvalitního materiálu, ať už s použitím tradičních drahých a obecných kovů, skla, dřeva či plastu, nebo materiálů nových a neobvyklých. Základem studentských prací je dobrý nápad. Při jeho ztvárnění studenti využívají tradiční postupy uměleckořemeslného zpracování materiálů, jindy volí moderní technologie.

Část výstavy je věnována odborné uměleckořemeslné škole v Neugablonz, kterou založili odsunutí čeští Němci z Jablonecka po druhé světové válce. Také zde se hlásí k tradici školy, která byla před 130 lety založena v Jablonci nad Nisou. Žáci dosahují výborné řemeslné úrovně v oborech stříbrnictví, zlatnictví a malba na skle.

Výstava přispěla k užitečné konfrontaci dvou škol, jejichž spolupráce se v posledních letech rozvíjí nejen ve výstavní síni.

10.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie. Ilustrační snímek

Jeden bez papírů, druhá nepřipásaná, oba s alkoholem

RedBull 400 Harrachov 2017
34

Můstku jsme čelili společně

Hvězdou českého YouTube je Ben Cristovao

Globálním hitem YouTube se letos v létě stala španělská píseň Despacito. V Česku ji ale překonávají domácí hity v čele s písní od Bena Cristovaa, kterou na internetu sleduje stejný počet lidí jako u obrazovek nejsledovanější televizní pořady.

Agresivita na úkor krásy! Jablonce spřádá plány, jak poprvé zvítězit

Severní Čechy - „Už nemůžeme hledět jen na krásu, potřebujeme tři body,“ velí jablonecký kouč Zdeněk Klucký před Duklou. Liberec hraje v Mladé Boleslavi, Teplice jedou na Baník.

Pochutnejte si na borůvkách na nádraží.... s parní lokomotivou

Kořenov - K tradičním akcím na konci prázdnin patří Borůvková parní sobota na Zubačce. I tentokrát vyjedou zvláštní vlaky na Zubačce a připravena je spousta zábavy pro všechny.

Z ochozu rozhledny se do kraje ponesou lesklé tóny trumpet

Příchovice - K nejkrásnější rozhledně na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, Štěpánce, přezdívané i Hvězda, zamíří v sobotu pourníci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení