VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záchranáři měli letos víc práce

Krkonoše, Jizerské hory - Záchranáři měli v sezóně víc práce než v minulých letech. Na českých horách se v zimě celkem zranilo šest tisíc šest set milovníků zimních sportů.

16.4.2015
SDÍLEJ:

Záchranáři měli letos víc práceFoto: Archiv Deníku

Plné ruce práce měli během zimního období záchranáři Horské služby České republiky. Ač náčelník Jiří Brožek hodnotí sezónu pozitivně, záchranáři se mnohdy nezastavili. Z pohledu počtu zásahů byla z českých hor nejhorší zima v Krkonoších. Záchranáři tu zasahovali u 2313 zásahů. Naopak nejméně výjezdů zaznamenali záchranáři v Beskydech. Počet se tu zastavil na čísle 550. Jizerské hory na tom byly o něco hůře, záchranáři tu pomáhali u 699 případů.

Úrazy v zimě

O tom, že zimní sporty přináší i různá poranění, není nutné psát. Ač letošní sezóna v podstatě začala přelomem roku, byla dobrá. S vysokou návštěvností českých hor ale stoupá i počet zraněných lidí. Ze statistiky vyplývá, že nejvíce zranění eviduje Horská služba právě na sjezdovkách. Je to v celku logické, spousty lyžařů, někteří méně zkušení a jiní pro změnu neohleduplní nejen vůči sobě, ale zejména vůči ostatním. Stačí málo, aby se stalo neštěstí, které v lepším případě skončí lehčím poraněním. Často jsou zranění ale vážná. Horská služba za letošní zimu eviduje v České republice více jak patnáct set různých zlomenin, přes osmnáct set zhmožděnin a dva a půl tisíce případů poranění kloubů. Čísla jsou to vysoká, ale jde o součty za jednotlivé oblasti.

Statistika z Jizerek

V Jizerských horách se záchranáři nejvíce setkali s poraněním kloubů (261krát), se zlomeninami (213krát), se zhmožděním (181krát), s jiným poraněním (99krát), s různými ranami (89krát), ale i s bezvědomím (22krát).

Krkonoše podrobně

Různá poranění kloubů převládala i na území Krkonoš ze všech celkových případů, u kterých zdejší horští záchranáři během zimy zasahovali. O proti Jizerským horám ale počet takových úrazů byl o několik stovek případů vyšší. A to přesně. Záchranáři se s ním setkali hned 946krát. Následovaly zlomeniny (606krát), různá zhmoždění (539krát), jiná poranění (291krát), různé rány (206krát), ale i bezvědomí (56krát).

Poslední lyžování

V počtu úmrtí na horách dopadly z celé republiky nejhůře právě Krkonoše. Ze sedmnácti tragických případů se na jejich území odehrálo hned šest. Smrtelná zranění tu například utrpěl skialpinista, kterého v Mladé Studniční jámě zavalila lavina. Se čtyřmi smrtelnými úrazy následovaly Orlické hory a následně se dvěma úmrtími Jizerské a Krušné hory. „Návštěvníci hor se často vydávají zcela mimo lyžařské trasy a bezpečné skialpinistické lokality. Tedy do míst, kde lyžaři nemají co dělat. Skialpinisté také často podceňují situace, kdy je vyhlášené lavinové nebezpečí," vysvětli Brožek.

Pozitivní ale je, že se čím dál více zlepšuje vybavení milovníků zimních sportů, ať už jde o přilby či páteřní chrániče. Jenže jak Brožek doplnil, žádné vybavení nenahradí zdravý rozum. Ohleduplnost a obezřetnost lyžařů na sjezdovkách podle něj často chybí.

Jeho slova potvrdila i Lucie Ponertová z pojišťovny Slavia. „Za letošní zimní sezónu nám o třicet procent vzrostl počet odškodnění vyplacených za škody, které si lyžaři vzájemně způsobili na sjezdovkách. Vzrostl ale i objem odškodnění v rámci pojištění odpovědnosti, zejména v případě újmy na zdraví. Podle našich údajů na horách nejčastěji dochází ke škodám v situaci, kdy na sjezdovce jeden lyžař srazí druhého," upřesnila.

Autor: David Modrý

16.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Peníze. Ilustrační foto.

V Jablonci přispívají na prázdninové aktivity dětí

Můstky na bývalém výstavišti LVT už nejde použít. Jsou v takovém stavu, že by se musely zbourat a postavit znovu.

Skokanům chybí můstky: SK Ještěd usiluje o stavbu nových můstků ve Vesci

Bramberk otevřou již tuto sobotu, také letos budou rozhlednu dále opravovat

Lučany n. N. - Rozhlednu Bramberk v Lučanech nad Nisou oficiálně otevřou již o víkendu.

Psychiatrii čekají velké změny: Nové stacionáře, poradny i terénní péče

Liberec - Už žádné vícelůžkové pokoje bez sociálního zařízení a zbytečné zavírání pacientů v nemocnici. Psychiatrickou péči v Krajské nemocnici v Liberci čeká velká logistická operace.

Liberecký kraj rozdává na kotlíky miliony

Liberecký kraj - /ANKETA, HLASOVÁNÍ/ Už druhá výzva na kotlíkové dotace běží v Libereckém kraji. Žádosti je možné posílat do konce března.

Dakar show přilákala davy

Sosnová /FOTOGALERIE/ - Dakar Setkání na Autodromu v Sosnové přivítalo rekordní návštěvu diváků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies