VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Božské pocity zažívám v koňském sedle, říká Markéta

Jablonec n. N. – Velkého úspěchu dosáhla členka jezdeckého oddílu TJ JO Nisa Jablonec nad Nisou Markéta Slavíková společně se svými dětmi Štěpánkem a Šalotkou. Pochází z Hospodářství Slavíkovi, které se nachází v malebné podkrkonošské vesničce Tříč.

3.9.2017
SDÍLEJ:

Markéta Slavíková se věnuje méně obvyklé disciplíně Dámské sedlo (sed na koni bokem), sbírá úspěchy na soutěžích a připravuje se na Mistrovství Polska.Foto: archiv MS

CO JE DÁMSKÉ SEDLO?

Markéta se zúčastnila na svojí klisně Marylin X. Mistrovství ČR v Dámském sedle, které se konalo v Hradišťsku u Saské. A vedli si výborně. Mezi tvrdou konkurencí byli čtvrtí. Jízda na koni v dámském sedle u nás zažívá malou renesanci, i když stále patří mezi málo obvyklé jezdecké styly. Postranní sed na koni je známý asi 2500 let. Jezdily tak keltské a římské ženy. A teď je takový způsob jízdy na koni k vidění stále více na výstavách nebo doprovodných akcích.

Kdy jste se rozhodla pro jezdecký sport?
Koně mě táhli již od malička, kdy jsme bydleli na Benecku, tam jsem se vozila na chladnokrevných koních místních lesáků. Ve 12 letech jsem začala chodit do JO Vrchlabí manželů Tryznových a učila se na ponících. A můj sen byl vystudovat SOUZ Kladruby nad Labem.

A splnil se vám váš sen?
Ano, splnil. Tam jsem se naučila správným základům teorie a praxe péče o koně a ježdění, za což vděčím hlavně panu Regnerovi a učitelce Zuzaně Bazalové. Po úspěšném dokončení Kladrub jsem si, jako mladé děvče, koupila svoji, tehdy 2,5letou Marylin na splátky a dodělala maturitu. Abych kobylku uživila, chodila jsem na noční směny do pekárny, kde se daly přivydělat nějaké korunky.

Čím vám učarovali koně?
Uchvátilo mě spojení mezi člověkem a koněm, možná vzájemná důvěra a spolupráce, božský pocit na koňském hřbetě a v neposlední řadě pozitivní vliv na lidskou psychiku a samozřejmě pak pocity vítězství.

A proč v Dámském sedle?
Jízda v Dámském sedle bylo mé dlouholeté přání, a splnil mi jej před 1,5 rokem můj manžel Olda dárkovým poukazem, který jsem uplatnila u Aničky Ježkové, za což jim oběma patří upřímné poděkování. S Mery jsme se v Dámském sedle doslova“našly“ a děláme radost nejen sobě ale i dětičkám a dospělým na různých akcích.

Jaký je vlastně váš koník?
Merynka, jak jí s dětmi říkáme je úžasná a výjimečná. Po matce je z velkopolského chovu a je velmi ušlechtilá a ráda je středem pozornosti. Po otci má výborné skokové a drezurní schopnosti a pracovitost. Jako mladá byla Mery velmi přísná a přiznám se, že byly chvíle, kdy jsem to chtěla vzdát. Nicméně se tak nestalo a připustila jsem ji. A narodil se krásný hřebeček Wiliam a za 5 let druhý hřebeček Vigo. A toho jsem si vypiplala, obsedlala, bohužel, pak prodala. Chtěla jsem do třetice klisničku, ale poslední roky Mery nezabřezává. A tak si společně užíváme koňské akce v Dámském sedle.

Jakou má Mery povahu?
Mery miluje pohlazení a pochopení, nyní již ráda spolupracuje s těmi nejmenšími, můžou jí čistit a dokonce sami na ní jezdit. Potřebuje volnost a respekt, který jí dopřáváme jako rodina a kamarádky jalovičky, se kterými sdílí dny na pastvině a samozřejmě oceňuje kvalitní krmení , oves ječmen seno senáž. Má ráda práci a vyjížďky s paničkou. Marylin je všestranná, ochotná pracovat pod skokovým, drezúrním, westernovým a dámským sedlem, ale i bez sedla, v zimě v postroji jezdíme horseskijorink a v létě zbožňuje plavení.

Máte doma jen Marylin?
Merynku máme doma a jsem za to neskutečně ráda, a je jediným koníkem v hospodářství. Měli jsme tři, prodaného Viga a Ladynku. O tu jsme přišli v úctyhodných 28 letech.

Jak často trénujete?
Různě, hlavně podle časových možností. Většinou 1 až 2x týdně asi půl hodinky, jelikož s sebou brávám i svě děti, Štěpánka se Šarlotkou. Ty mi kobylku uvolní v kroku, já potrénuji a děti opět vykrokují. Výjimkou je westernové sedlo, kde si beru děti jednoho po druhém před sebe do sedla ve všech chodech krok klus cval, To je pro ně veliký zážitek!

Účastníte se i jiných akcí?
Před MČR v Dámském sedle jsme byli již podruhé na krásné akci Den koní Lomnice nad Popelkou a po Mistrovství na charitativním Jezdeckém Muzikálu Koně pro Kapku naděje v pražském areálu léčebny Bohnice. Tento den byl pro nás srdeční záležitostí. Účastníci s koňmi doslova tančili na živý zpěv a hudbu charizmatického Davida Deyla. A my s Marylin na zpěv Dany Kusenbauchové. Doufáme, že se budeme setkávat pravidelně. Na 3. ročníku Staročeské pouti ve Vysokém nad Jizerou jsme byli pro potěšení a focení dětí. Poslední srpnová sobota patřila 1. ročníku Dne dětí v TJ JO Nisa Jablonec ve stáji v Příkrém

Autor: Dagmar Březinová

3.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jablonecká radnice. Ilustrační snímek

Jablonečtí zastupitelé budou jednat již ve čtvrtek

Policie vyšetřuje nehodu nákladního automobilu a chodce, která se stala 11. září před desátou hodinou dopoledne v Jablonci nad Nisou na křižovatce ulic Budovatelů a Poštovní.

Skoro polovina krajských silnic je rozbitá. Pomáhají i sociální sítě

Dožínky se slavily i na zámku u Rohanů

Liberecký deník - Oslava úrody i práce těch, kteří se starají, aby bylo co na talíř. To byly krajské dožínky. Letos se konaly na nádvoří sychrovského zámku. Stejně tak jako v minulosti.

Opravy kostela podpoří i koncert houslisty Františka Lamače

Smržovka – Spolek Michael, město Smržovka a místní farnost vás srdečně zvou na houslový koncert Františka Lamače ve středu 20. září od 18 hodin v kostele sv. Archanděla Michaela.

Vražda bosse podsvětí z roku 1996 nejspíš potrestána nebude

Vražda bosse tuzemského podsvětí Antonína Běly z roku 1996 nejspíš nebude potrestána. Státní zástupkyně Danuše Krejčová dnes při závěrečné řeči u Krajského soudu v Praze navrhla, aby soud obžalované Pavla Šrytra a Jána Kaca zprostil obžaloby. Zdůvodnila to tím, že existují pochybnosti o jejich vině a nelze s jistotou vyloučit, že čin spáchal někdo jiný.

Naši prvňáci: Už zítra představíme školáky ze ZŠ Poniklá

Jablonecko – Ve středu 20. září přinese Jablonecký deník čtenářům druhý díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení