VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jsi blázen, Miloši, nevěřící ho ale neodradili

Jablonec n. N. - Cestou z Letné si vymyslel, že by mohl být olympijský park v Jablonci. A hned ten centrální. Teď čeká, jak se rozhodnou.

21.3.2017
SDÍLEJ:

Autor nápadu Miloš MorávekFoto: Březinová Dagmar

 Jablonec a okolí se brzy mohou stát cílem výletů tisíců návštěvníků. Město totiž usiluje o to, aby při příležitosti Zimních olympijských her v Korei, byl ve městě a okolí otevřený centrální olympijský park.
Otcem myšlenky je bývalý sáňkařský reprezentant Miloš Morávek. Ten už má na svém kontě jeden dobrý počin, a to přírodní sáňkařskou dráhu ve Smržovce, která se jeho díky iniciativě znovu zrodila a už si našla velké množství fanoušků a návštěvníků, od těch nejmenších, přes rodiny s dětmi, až po bývalé závodníky, kteří si na ní připomenuli své sáňkařské úspěchy.
HODNĚ CHYBĚLO
Tentokrát Miloše Morávka napadla myšlenka, aby se další zimní olympijský park konal v Jablonci. Navštívil ten, který byl na Letné. „Bylo to výborné. Ale pro klasické lyžařské disciplíny tam nebylo nic, jen pás nastříkaného umělého sněhu. Na něm se jezdilo po rovině sto metrů tam a zpátky. Pro hokej byla sice k dispozici plocha, ne už ale pro rychlobruslení. Na nakloněné rovině se pak parodovalo sjezdové lyžování, až trochu k smíchu. Samozřejmě nechyběly obrovské obrazovky a slavné osobnosti. Pro klasický sport toho ale hodně chybělo. Proč tedy taková obrovská akce v Praze, když my v horách pro ni máme skoro všechny podmínky a odpovídající prostředí a návštěvníci si budou moct všechno vyzkoušet na vlastní kůži," uvažoval Miloš Morávek.
TO JE SUPER NÁPAD!
O svém nápadu začal hovořit s přáteli a známými, se sportovci, politiky a kamarády. Někteří ho zrazovali slovy: „Jsi blázen, to už je jiná hra. Na to Jablonec nemůže dosáhnout, víš, jak to chodí, když se o takové věci rozhoduje."
Jiní mu ale dodávali částečný optimismus. „Je to dobrá myšlenka, ale na to nemáš síly, abys to organizoval." Potřebnou dávku dobré nálady mu ale dodal senátor Jaroslav Zeman, kterému svoji myšlenku také prozradil. „To je super nápad, do toho jdeme," rozzářily se mu oči. A pak už se roztočil kolotoč jednání jak na poli politickém, tak sportovním, počínaje senátem, přes místní představitele politického dění až k zástupcům olympijského výboru. „A já už začal doufat, že se to pro Jablonec podaří získat," prozradil aktivní bývalý sáňkař.
Optimisticky zareagoval také starosta Smržovky, které by se akce určitě dotkla. „To je výborný nápad. Už ho jinde nenabízej. Smržovka byla vždy a stále je sáňkařským městem. Jestli má být v olympijském parku sáňkařská dráha, tak to bude tady," vyjádřil se Marek Hotovec.
Jablonec a okolí nabízejí ideální podmínky pro nejrůznější zimní sportovní disciplíny. Nebude potřeba stavět sportoviště. Naopak, některá se, díky olympijskému parku, dočkají třeba potřebné rekonstrukce. V každém případě, něco dobrého, pozitivního a užitečného realizace této myšlenky určitě přinese. O tom není pochyb.
Místopředsedou olympijského výboru je navíc Miroslav Pelta, takže i v jeho vztah k Jablonci vkládá otec myšlenky olympijského parku, Miloš Morávek, naději a věří, že se podpora místního sportu touto formou podaří.

VŠICHNI BYLI Z JABLONECKA
To, že jablonecký region patří k pilířům sportu v republice potvrzují i údaje, na které zavzpomínal Miloš Morávek: „Ve výpravě na olympiádu do Soči bylo 36% sportovců z Libereckého kraje a z toho jen jeden hokejista, takže žádné početné týmy. Mezi významné olympioniky patří další sportovci z regionu, například Pavel Benc, Květa Jeriová, Jiří Malec, Radim Nýč, Pavel Ploc, Helena Šikolová a samozřejmě aktuální jména těch nejlepších včele s Gabrielou Koukalovou a družstvem biatlonistů."
Uvedl také, že ho děsí aktuální stav sportovní členské základy, která potvrzuje, že současná mládež o sport velký zájem nemá.
V rámci olympijských her už fungoval park nejen na pražské Letné, ale také na Lipně,v Pardubicích nebo v Ostravě. A podobně to bude i v rámci ZOH. Miloš Morávek ale zdůraznil, že v Jablonci by měl být ten centrální. „Tady musí být hlavní park, který bude Jablonci a okolí dělat reklamu a který by navštívily tisícovky návštěvníků."
Rozhodnuto už mělo být do konce roku, ale verdikt zatím nepadl. V nejbližších týdnech by olympijský výbor měl říct, na které město padl los. Těžkým konkurentem je jak Praha, tak Brno.
BUDE TADY KERLING?
A pokud by to byl Jablonec, mohla by vzniknout i některá další sportoviště. „Už v létě by se mohla začít budovat kerlingová dráha. A smysl by to určitě mělo, neboť historie říká, že právě ve Smržovce kdysi kerlingové družstvo bylo," dodal další zajímavé informace Miloš Morávek.
Myšlenek má v hlavě ještě hodně, jak o sobě prozradil, často se budí v noci nebo hodně brzy zrána a přemýšlí jak o přírodní sáňkařské dráze, tak i o svém druhém „dítěti", o olympijském parku. „Využít by se dal areál v Břízkách, lyžařské kolečko, biatlonový stadion, Tajwan. Při mrazivém počasí by ideální podmínky pro rychlobruslení byly na přehradě. Nabízí se i sáňkařská dráha ve Smržovce, skokanský můstek v Desné a řada dalších sportovišť. K tomu by musela vzniknout ale také potřebná dopravní síť a celá infrastruktura služeb," rozvíjel nápad jeho autor.
Připomenul, že v podmínkách, které jablonecký region nabízí, by děti nejen stály před velkými obrazovkami a tleskaly úspěšným sportovcům, jak tomu bylo na Letné, ale hlavně by si mohly sportovní disciplíny samy vyzkoušet v kvalitních podmínkách.

CO NA TO OSTATNÍ?
Jaroslav Zeman, senátor: Když by tato myšlenka vyšla, byl by to pro region velký přínos. Olympiáda se koná v únoru 2018, a to je zároveň také Jizerská padesátka, takže další významná akce při jednom, kterou navštěvuje mnoho lidí. Olympijský park by se dotkl nejen Jablonce, ale také Smržovky, Albrechtic, Desné, Janova, Bedřichova, Lučan. Řešit by se muselo například posílení dopravy. Do budoucna by z toho oblast určitě mohla profitovat. Rozhodnuto by mělo být v dubnu. Náš region nabízí výborné podmínky, nemusíme tady skoro nic stavět a po ukončení nic bourat.
Daniel David, starosta Janova: „Myšlenka to určitě není špatná. Po vzorů úspěšných olympijských parků by Jablonec mohl pokračovat. Jsme jedna z lokalit, kde by měla tato akce smysl. Přilákalo by to sem určitě mnoho lidí. Ještě nemám informace, co by to všechno znamenalo pro obce, kterých by se akce týkala. I to bude ovlivňovat dění kolem. Ale z mého laického pohledu by to určitě bylo fajn, hlavně kvůli reklamě a prezentaci této oblasti. Je výhoda, že máme podmínky pro skoro sportovní disciplíny.
Pavel Benc, bývalý lyžařský reprezentant, olympionik: Určitě by to byla velmi dobrá akce. Hlavně kvůli zatraktivnění města a okolí a také proto, že by Jablonec získal pořadatelství a tím prvenství před sousedním, také sportovním Libercem. A slespoň by se jak ve městě, tak v okolí něco dělo, nastal by příliv turistů a po ukončení by určitě některá sportoviště, vybavení nebo zařízení zůstala k dispozici místním sportovcům.
Vladimír Kopal, předseda Ski Klubu Jablonec: „Zúčastnil jsem se už jednoho jednání na toto téma. Nejen pro naši disciplínu, pro lyžování, ale pro celou oblasti by to mělo velký přínos. Byl jsem v létě na Lipně a to byla velká pecka. Pokud by se sem sportoviště vešla a pokud by po akci ještě něco pro místní sportovce zůstalo, tak by to jednoznačně byla perfektní akce z mnoha pohledů.

Autor: Dagmar Březinová

21.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ČARODĚJNICE V MÍRNÉM PŘEDSTIHU dorazily už ve čtvrtek do lučanského útulku Dášenka. Jedna z nich, Martina Hanušová, se řádně rozhlíží, kam poletí. A její sestra Dagmar Kubištová se tomu směje. Obě si vyzloušely i levitaci.
8

Čarodějnice již dorazily do lučanského útulku

Čarodějnice na Oddělení následné péče v turnovské nemocnici.
37

Usměvavé stařenky se rozzářily i v maskách... v nemocnici slavili čarodějnice

Kam za fotbalem v Libereckém kraji

Liberecký kraj - Podpořte své favority. Nabízíme přehled fotbalových utkání.

Neschopnost ministrů dopravy zbrzdila výstavbu silnic v kraji o roky

Liberecký kraj - /HLASUJTE/ Stavba silnic v kraji vázne. Nejvíce je to znát na Českolipsku, které čeká na obchvat, a také u spojení mezi Libercem a Hradcem Králové, které se vleče už celé roky.

Porucha polykání je stále podceňovaná diagnóza

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Mluvit, číst, psát, polykat. Dovednosti, kterým většina nevěnuje ani myšlenku, nebývají pro lidi po cévní mozkové příhodě samozřejmostí. Právě jim i řadě dalších pacientů pomáhá v českolipské nemocnici klinická logopedka Jana Vacková.

Do Jablonce míří Arakain, slaví pětatřicetiny

Jablonec n. N. - Metalová kapela přijede v rámci XXXV Double Tour 2017. Už dnes a také zítra!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies