VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Mám TOOO,“ napsal Tomáš Hanuš domů SMS po finálové střelbě

Semilsko /ROZHOVOR/ – V konkurenci 158 závodníků se stal Tomáš Hanuš z Valteřic na Semilsku mistrem světa v lukostřelbě, v kategorii dlouhý luk. Ten jeho měl označení Charón a navíc vlastnoručně vyrobený. Zažil dosavadní vrchol lukostřelecké kariéry.

5.7.2017
SDÍLEJ:

3D lukostřelba. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Martin Daneš

Lukostřelba se řadí ke sportům neobvyklým a ta, které se nový mistr světa ze Semilska věnuje, obzvlášť. A to nám také Tomáš Hanuš jako nositel světového prvenství potvrdil. Mistrovství světa se konalo nedaleko italské Florencie, v kraji bývalého území Etrusků. Kategorie, ve které Hanuš závodil, byla nejsilněji obsazená. Lukostřelec z Valteřic ale měl od počátku nejlepší mušku.

„Pod pojmem lukostřelba si většinou lidé představují třeba závodníky na olympiádě, ty v bílých oblecích, kteří střílejí na rovině, jejich luky mají různé antény a vypadají jak televizní vysílač. Střílejí na vzdálenost sedmdesát metrů, terč má barevné pruhy. Vítězí ten, který trefí nejvíce žlutých. Diváci na to vydrží koukat chvíli, po pěti minutách jsou znudění a nebaví je to. A odcházejí od obrazovek s tím, že takový sport by nikdy nedělali,“ uvedl k lukostřelbě Tomáš Hanuš.

Kolik závodníků se sešlo v Itálii?

Ve všech kategoriích přes osmnáct set. Závod se konal v krásné krajině kolem Florencie. Jen organizace se Italům příliš nepovedla, bylo to všechno dost zmatečné.

Jaká je ta vaše lukostřelba?

Já a spolu se mnou dnes už i desetitisíce lidí na celém světě dělám lukostřelbu jinou. Ta je velice populární jak v závodní verzi, tak v té pro veřejnost. Navíc nemá žádné věkové omezení, může ji provozovat, jak se říká, každý od šesti do sto šesti let. Jedná se o tak zvanou 3D lukostřelbu.

V čem spočívá?

3D lukostřelba je moderní sportovní lukostřelecká disciplína. Název 3D si vysloužila nejen pro tvar terčů, ale také jako synonymum pro kvalitu. Dnes máme 3D televize, filmy, kopírky nebo dokonce i 3D řasenky, tak proč ne i 3D lukostřelbu? Odmítáme označení ,,pseudolov“, používané v některých médiích. Slovo pseudo, tedy fiktivní, nepravé, vzbuzuje zcela oprávněně obavy a nedůvěru. Rovněž odmítáme označení „lov“, který je správně vnímán, s ohledem na dnešní stav přírody, jako barbarství.

Střílíte na klasický terč?

Ne, to nestřílíme. Ale na počítačích se 3D lukostřelba také neprovozuje, jak by to mohlo z názvu vypadat. Pouze rozměr terče je ve 3D zpracování. Střílíme na obrázky zvířat, které mají, díky tomu zpracování, svoji hloubku. Ale v žádném případě ne na živá zvířata, pouze na jejich 3D makety. Průběh závodu je podobný golfu. Tam se chodí od jamky k jamce. A tady, řečeno velmi jednoduše, chodí závodníci od jedné makety ke druhé, od terče k terči.

S jakým se setkáváte ohlasem na tento sport?

Zatím každému, komu jsem ho představil, se líbil a byl u vytržení v tom dobrém slova smyslu. Lukostřelba má hluboké kořeny od lovců na Aljašce, přes Indiány až po další pokolení. Lidé v sobě mají pud lovu od přírody zakořeněný od nepaměti. Navíc luk jako zbraň je starý už padesát tisíc let. A to už také hovoří samo za sebe.

Jak jste se k tomuto sportu dostal?

Dětství jsem prožil s prakem v ruce. A střelba z praku a z luku si je velmi podobná. Ani na jednom nejsou žádná mířidla. Ve dvanácti letech jsem si pak přečetl knížku Dva divoši. A v ní se o lukostřelbě a o luku, jako o nástroji, který se v té době velmi používal, hovoří hodně. A tento příběh mne také inspiroval.

Takže od dvanácti let střílíte z luku…

Ne, měl jsem dlouhou pauzu, pětadvacet let. Luk jsem vůbec neviděl až zase jednou jsem ho dostal do ruky a vyzkoušel si střelbu na maketu zvířete. A taková lukostřelba mě začala zajímat a začal jsem se jí věnovat.

Jste mistr světa, co bude teď dál?

To se teď ptám sám sebe. U lukostřelby můžu zůstat ještě dlouho. Ale nevím, jestli mne bude bavit titul mistra světa dál jen obhajovat. Výhodou je, že se jí můžu věnovat ještě dlouho, protože, na rozdíl od jiných profesionálních sportů, není omezená věkem. Můžu na sobě stále dál pracovat.

Jak si vede lukostřelba mezi ostatními sporty?

Je to malý sport, takže na ni peníze nezbývají. A každá taková soutěž, každý závod doma i v zahraničí stojí peníze. Ale člověk na ně jezdí hlavně kvůli lidem, se kterými se tam setká. Možná právě proto, že v lukostřelbě nejsou velké peníze, jsou v ní samí dobří lidé. I když jsme vlastně soupeři a všichni chceme vyhrát, umíme si po dobrém zásahu popřát, pochválit, vznikají úžasná přátelství. Není to jako ve fotbale, kde se často přemýšlí třeba o tom, jak druhého nakopnout, aby to nebylo vidět… My závodíme o svých pár minut slávy, které si potom užijeme při vyhlášení.

A s jakým lukem střílí mistr světa?

V mé kategorii má luk základ v těch, které používala už anglická armáda a byla neporazitelná, třeba v bitvě u Kresčaku i v dalších. Můj luk má už samozřejmě jiné vlastnosti než měly luky anglické. Ale princip střelby má naprosto stejný, ten se za padesát tisíc let nezměnil, ať luk používali pravěcí lidé nebo angličtí lukostřelci nebo současní závodníci.

Jak může 3D lukostřelbu využít veřejnost?

Uvedu příklad. Nedaleko našich hranic v Horním Rakousku je na území o velikosti Libereckého kraje 10 stálých parkúrů a účast na kterémkoliv regionálním závodě je zhruba dvě stě střelců. Účastní se jich celé rodiny od vnuka přes rodiče až po dědu. Je to kraj lukům zaslíbený a komu nějaký ten ,,ohnutý klacek“ nevisí v síni, je zde vnímán skoro jako podivín. Také u nás se už objevují první parkúry a počet zájemců o lukostřelbu napříč generacemi utěšeně roste. A věřím, že se zájem o 3D lukostřelbu bude v budoucnu stále zvyšovat.

Autor: Dagmar Březinová

5.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jitka Vojtilová z Farmy Jeřmanice.

Lidé chtějí dobré mléko, máslo se nám vyrábět nevyplatí, říká farma

Lídři politických stran.
9

Deník přiveze lídry politických stran za vámi. Přijďte na debatu

Díky velkým nákupům bude mít Mozaika více vybavení

Železný Brod – Středisko volného času Mozaika v Železném Brodě dostalo příjemný dárek. Díky nákupům ze dne 31. července v nové prodejně v ulici Průmyslová získalo od společnosti Lidl 50 tisíc korun na nákup vybavení místnosti pro kroužky s technickým a přírodovědným zaměřením.

Geniální architekt rafinovaně spojoval baroko s gotikou

Jablonec n. N. – Nenechte si v ateliéru jabloneckého Muzea skla a bižuterie ujít přednášku o geniálním architektovi. Začíná  ve středu 20. září v 17 hodin.

Chtějí děti hrát fotbal za FK? Bude se konat tradiční fotbalový nábor

Jablonec nad Nisou – Ve čtvrtek 21. září od 17 hodin se uskuteční tradiční podzimní nábor žáků a žákyň do FK Jablonec.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení