VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mimořádné výkony na Jablonecké hale

Jablonec n. N. - V atletické aréně na jablonecké Střelnici se konal 37. ročník mezinárodních závodů „Jablonecká hala“. O mítink byl mezi atlety mimořádný zájem. Startovali závodníci 42 oddílů. Z Polska přijeli atleti AZS AWF Wroclaw, MKL Jelenia Gora, GSL Olsza Olszyna a MLKS Rakowice, z Německa LC Cottbus, LAZ Leipzig, LAC Erdgas Chemnitz a LV Thum, ze Slovenska Dukla Banská Bystrica a ATU Košice, z Maďarska pak SC Debrecen. Překvapivě se přihlásil Richard Allan z Austrálie.

18.1.2009
SDÍLEJ:

V atletické hale na Střelnici se konal mezinárodní mítink Jablonecká hala 2009.Foto: DENÍK/ Petr Šimr

Z českých oddílů přijely mimo blízkých oddílů jako je Slovan Liberec, Syner Turnov, AC Česká Lípa a AC Mladá Boleslav především přední pražské oddíly Dukla, Olymp, USK a Sparta, dále Zlín, Pardubice, Břeclav, Plzeň, Hradec Králové, Kroměříž, Nové Město n. M., Brno, Čáslav, Vyškov, Trutnov, Ústí nad Labem a Litomyšl.

V jednotlivých disciplínách přirozeně startoval velký počet závodníků. Na příklad v běhu na 60 m to bylo 48 sprinterů. Velmi dobrá organizace závodů byla pokažena rozhlasem, kterému bylo tradičně velmi špatně rozumět. Toto je problém jinak krásné haly více než 14 měsíců a je neuvěřitelné, že za celou tuto dobu nedokázal majitel tento nedostatek odstranit.

Mítink „Jablonecká hala“ je považován za špičkovou záležitost české atletiky, o čemž svědčí přítomnost ředitele Českého atletického svazu Františka Fojta, místopředsedy Dr. Libora Varhaníka, bývalého světového rekordmana v desetiboji, nyní trenéra předních českých desetibojařů Tomáše Dvořáka a trenéra současného nejlepšího evropského překážkáře Petra Svobody jeho trenéra a jmenovce Luďka Svobody.

Barbora Špotáková byla sice přihlášena k běhu na 60 m překážek a chtěla startovat, ale její trenér měl velké obavy z možného zranění na překážkách a start Báře nedoporučil. Bára v hale byla, a přijala poděkování a květinový dar od místostarosty města Ing. Otakara Kypty a ředitele mítinku Dušana Molitorise. Poděkování za dlouholetou dobrovolnou práci pro atletiku přijal od obou také dosavadní předseda atletického oddílu TJ LIAZ Ing. Pavel Procházka.

Na mezinárodní závody byla také přihlášena společná výprava LG Pirna a LG Braunschweig. Den před odjezdem výpravy do Jablonce však náhle zemřel nejlepší současný běžec Evropy na 800 m Rene Herms z Braunschweigu s osobním rekordem světové úrovně 1::44,14 min., a proto výprava svůj odjezd do Jablonce zrušila.

Účast velkého počtu kvalitních závodníků přinesla logicky mnoho vynikajících výkonů. V běhu na 60 m a na 60 m překážek dominovala reprezentantka Lucie Škrobáková z USK Praha, když favoritka hladké šedesátky, také reprezentantka Pavlína Vostatková svůj rozběh sice s převahou vyhrála, ale ve finále byla pro dva chybné starty diskvalifikována. Skvělý návrat na závodní dráhu po delší přestávce, způsobené zraněním, zaznamenala nejlepší sprinterka atletického oddílu TJ LIAZ Jablonec a loňská trojnásobná mistryně republiky Klára Kolomazníková.

V běhu na 400 m potvrdila roli favoritky Eva Šutová z Kroměříže. Velkým úspěchem je druhé místo za vítěznou Šutovou domácí Evy Jeníkové v krásném osobním rekordu. Radost jabloneckým fanouškům způsobila rovněž juniorka Petra Kuříková vítězstvím, a také osobním rekordem v běhu na 800 m.

Běh na 60 m vyhrál překvapivě současný nejrychlejší český sprinter Libor Žilka z pražského Olympu. V nádherném finálovém souboji v běhu na 60 m překážek porazil slovenský závodník Slaven Diezdarevič favorizovaného Marca Gehringa z Cottbusu. V běhu na 400 m došlo k obrovskému překvapení v podobě vítězství jabloneckého Jana Kubisty, syna bývalého československého reprezentanta a rekordmana v běhu na 1 500 m. Jablonecký junior si vytvořil nádherný osobní rekord a porazil velkého favorita, maďarského reprezentanta Tibora Koroknaie.

Dalším závodníkem, který potvrdil roli favorita vynikajícím výkonem, byl v běhu na 3 000 m polský reprezentant Mateusz Demczszak, když nechal za sebou pole závodníků téměř o celé kolo. Mimořádnou úroveň měl také skok daleký mužů skoky přes sedm metrů, když rozdíl mezi prvním a třetím byl pět centimetrů. Ve vrhu koulí se očekával souboj favorizované trojice Candy Bauera a Davida Storla z Německa a Jana Tylče z Dukly Praha. Ale doslova v poslední chvíli se přihlásil do soutěže Remigius Machura junior a v bitvě vynikajících vrhačů vyhrál.

Mimořádnou podívanou pro diváky byl závod mužů ve skoku o tyči. Již skutečnost, že čtrnáct skokanů zahajovalo soutěž na základní výšce 400 cm byla fascinující. Sedm skokanů přes 460 cm a vítězný skok polského tyčkaře Roberta Sobera 480 cm byly pro všechny přítomné nezapomenutelným zážitkem.

Výsledky:
Muži: Běh na 60 m: 1. Žilka (PSK Olymp Praha) 6,78 sec., 2. Bodó (SC Debrecen) 6,95 sec., 3. Křížek (AK Kroměříž) 6,99 sec., běh na 400 m: 1. Kubista (SG Jablonec) 50,97 sec., 2. Koroknai (SC Debrecen) 51,07 sec., 3. Askuntowicz (Olsza Olszyna) 51,30 sec., běh na 800 m: 1. Gref (AZS AWF Wroclaw) 2:04,25 min., běh na 3 000 m 1. Demszyszak (AWF Wroclaw) 8:27,01 min. 2. Hähnel (LC Cottbus) 9:02,07 min. Běh na 60 m překážek: 1. Diezdarevič (ATU Košice) 8,09 sec., 2. Gehring (LC Cottbus) 8,13 sec., 3. Nejedlý (Dukla Praha) 8,13 sec., skok o tyči: 1. Sobera 480 cm, 2. Habaj (oba AZS AWF Wroclaw) 460 cm, 3. Skoumal (SC Debrecen) 460 cm. Skok daleký: 1. Nejedlý (Dukla Praha) 705 cm, 2. Baar (Jiskra Litomyšl) 703 cm, 3. Hedvičák (AC Pardubice) 700 cm. Vrh koulí: 1. Machura (Sparta Praha) 18,92 m, 2. Bauer (LV Tlum) 18,59 m, 3. Storl (LAC Erdgas Chemnitz) 18,16 m. Ženy: Běh na 60 m překážek: 1. Škrobáková (USK Praha) 7,61 sec., 2. Haase (LV Thum) 7,82 sec., 3. Kolomazníková (TJ LIAZ) 7,89 sec. Běh na 400 m: 1. Šutová (AK Kroměříž) 59,14 sec., 2. Jeníková (TJ LIAZ) 59,74 sec., 3. Kuříková (TJ LIAZ) 61,41 sec. Běh na 800 m: 1. Kuříková 2:16,55 min., 2. Zelenková (TJ LIAZ) 2:17,41 min. Běh na 60 m: 1. Škrobáková (USK Praha) 8,21 sec., 2. Nabialek 8,74 sec., 3. Jurasik (obě Wroclaw) 9,02 sec. Skok vysoký: 1. Ajšmanová (Česká Lípa) 160 cm, 2. Zimová (SG Jablonec) 160 cm, 3. Vörös (Debrecen) 160 cm. Skok daleký: 1. Váňová 556 cm, 2. Tamchynová (obě Pardubice) 547 cm, 3. Zlotek (Olsza Olszyna) 477 cm. Vrh koulí: 1. Kleeberg (LV Thum) 15,88 m, 2. Vaníčková 14,05 m, 3. Závůrková (obě ZŠ Jablonné) 13,66 m.
18.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie. Ilustrační snímek

Jeden bez papírů, druhá nepřipásaná, oba s alkoholem

RedBull 400 Harrachov 2017
34

Můstku jsme čelili společně

Hvězdou českého YouTube je Ben Cristovao

Globálním hitem YouTube se letos v létě stala španělská píseň Despacito. V Česku ji ale překonávají domácí hity v čele s písní od Bena Cristovaa, kterou na internetu sleduje stejný počet lidí jako u obrazovek nejsledovanější televizní pořady.

Agresivita na úkor krásy! Jablonce spřádá plány, jak poprvé zvítězit

Severní Čechy - „Už nemůžeme hledět jen na krásu, potřebujeme tři body,“ velí jablonecký kouč Zdeněk Klucký před Duklou. Liberec hraje v Mladé Boleslavi, Teplice jedou na Baník.

Pochutnejte si na borůvkách na nádraží.... s parní lokomotivou

Kořenov - K tradičním akcím na konci prázdnin patří Borůvková parní sobota na Zubačce. I tentokrát vyjedou zvláštní vlaky na Zubačce a připravena je spousta zábavy pro všechny.

Z ochozu rozhledny se do kraje ponesou lesklé tóny trumpet

Příchovice - K nejkrásnější rozhledně na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, Štěpánce, přezdívané i Hvězda, zamíří v sobotu pourníci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení