VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Olympiádu sledovali s Michelle Obamovou, přivezli třicet medailí

Jablonec n. N. - Světové letní hry zahájila první dáma USA. Manželka prezidenta přivítala sedm tisíc sportovců všech speciálních olympiád ze 165 zemí

13.8.2015
SDÍLEJ:

Českou republiku reprezentovalo v Los Angeles šedesát sedm handicapovaných sportovců. Janě Broulíkové z TJ Seba Tanvald, oddílu handi, (dolní řada, druhá zleva) se dařilo v gymnastice.Foto: archiv

„Mám bronzovou za obruč, stříbrné za míč, stuhu a švihadlo. A ještě stužku za čtyrboj," vyjmenovala Jana Broulíková svoje úspěchy na olympiádě v Los Angeles. „Janě spadla v první kvalifikaci obruč. Stalo se nám to poprvé za dobu, kdy spolu trénujeme a kdy Jana vůbec cvičí rytmickou gymnastiku. Zvládla to ale velmi profesionálně. Počkala si na další dva takty a zase pokračovala na hudbu. Všechny jsme si oddychly. A to se jí obruč odkutálela mimo gymnastický koberec. Byly to pro nás velké nervy," popsala napínavou situaci při závodech Světových her Speciálních olympiád v Los Angeles u gymnastky Jany Broulíkové její trenérka Zdena Synovcová. Jana s úsměvem potvrdila, že situaci zvládly obě, ale přiznala, že její nejoblíbenější specializací v gymnastice je cvičení s míčem. Vedle medailí si ale ještě přivezla také stužku za čtvrté místo v čtyřboji, tedy za součet výsledků ve všech disciplínách.

Je prostě nejlepší

Jana v rytmické gymnastice dosahuje už dlouhodobě vynikajících výsledků a se závoděním má velké zkušenosti.

„A také celkově zaujímá v této disciplíně Česká republika už mnoho let umístnění mezi nejlepšími týmy," dodala trenérka Zdena Synovcová.

U lidí s Downovým syndromem je potvrzené, že mají předpoklady k pohybovým aktivitám. A Jana to svými výsledky jasně dokázala. „Sestava není jednoduchá, závodnice se ji musí přesně naučit podle velmi přísných pravidel a požadavků. Mají danou technickou a uměleckou známku. Rozhodčí hodnotí nejen správně provedený pohyb, ale také ladnost pohybu, celkový projev, kterým gymnastka skladbu prezentuje, také ale výběr hudby, dres, úpravu, prostě celkovou image závodnice," vylíčila Zdena Synková, která s Janou spolupracuje už přes dvacet let.

Češi se neztratili

V České republice jsou v současné době čtyři registrované kluby rytmické gymnastiky pro osoby se zdravotním postižením. Závodnice se setkávají na nejrůznějších kláních v rámci celé republiky a Jana je vždycky mezi nejlepšími.

Jablonecký region reprezentovala Jana Broulíková, která je členkou Sportovního klubu Sluníčko a TJ Seba Tanvald, oddíl handi. Na olympiádu ji doprovázela její trenérka Zdena Synovcová a asistentka Renata Pritzz. Jana patřila mezi skoro sedmdesátku českých sportovců, kteří zastupovali republiku až v dalekém Los Angeles. Když zvládli náročnou a dlouhou cestu letadlem, přepravu zavazadel a dojezd až na místo konání světové sportovní akce, začali se hned připravovat na své sportovní výkony. Čeští sportovci nastoupili v několika disciplínách, bojovali o medaile v gymnastice, plavání, bocce, atletice, bowlingu, cyklistice, stolním tenisu, volejbalu a fotbalu.

Nejprve ale čekala českou výpravu poměrně strastiplná cesta, mnohahodinový let do Los Angeles, změna času, stravy, pitného režimu. A pak hned náročný program přímo v dějišti. „Vstávali jsme ráno v šest, v sedm byla snídaně a hned přesun na sportoviště. V klimatizované hale jsme pak strávili v podstatě celý den, od osmi do osmnácti hodin. A potom zase přesun zpět do místa ubytování. Tam jsme nejprve musely Janu zbavit laku a třpytek z vlasů a také líčidel. To všechno k celkové image gymnastky samozřejmě patří. A rozhodčí toto zahrnují do celkové známky. No a druhý den to všechno začalo zase nanovo," vylíčila strasti i slasti pobytu v Los Angeles Janina trenérka.

Bylo o ně postaráno

Organizaci závodu ale koučka pochválila, ta šlapala na minuty ve všech disciplínách. Na gymnastickém koberci se závodnice střídaly s nejrůznějším nářadím přesně podle harmonogramu. Každý si musel dávat pozor, aby byl včas připravený a aby nic nezmeškal. Trenérka také potvrdila, že po celou dobu olympiády vládla na akci nejen velmi přísná sportovní pravidla, ale také bezpečnostní opatření. A před soutěží čekala gymnastky také přísná kontrola. „Náčiní muselo projít technickou kontrolou a certifikací před závodem. Pak už se nesmělo vyměnit, nemohli jsme pak do samotného závodu použít už žádné jiné," dodala trenérka.

Obě byly úspěšné

Česká gymnastika přivezla pět zlatých, tři stříbrné a jednu bronzovou. Vedle Jany Broulíkové vyhrála pro Českou republiku ještě Marie Balážová pět zlatých. Reprezentovala SK Horalky Chvalčov. I ta je zkušenou závodnicí a s Janou se setkává na mnoha gymnastických kláních. V Los Angeles byly dvojicí, která dokázala, že rytmickou gymnastiku v České republice handicapované sportovkyně zvládají výborně.

A když si Jana odbyla svoje disciplíny, čekalo ji také pár dnů volna, během kterých chodila se svojí trenérkou a ostatními dalším českým sportovcům.

Sportuje celý rok

Jana po návratu ale neodpočívá. Ráda jezdí na horském kole. A tak už se chystá na další závody: „V září nás čeká mistrovství republiky na horských kolech. Jezdíme na akci do Chroustovic u Hlinska. A startovat tam bude víc našich děvčat. Jana horské kolo ovládá velmi dobře," připomenula Zdena Synovcová.

V nejbližších dnech se chystají také na Sněžku. „Už tam jezdíme mnoho let. Je to naše srdeční záležitost, bez ohledu na počasí. Vždycky si říkáme, že jsme tam došly loni, tak to zvládneme i letos," uvedla Zdena Synovcová.

A v zimě? Jana se pravidelně účastní týdenního zimního lyžařského výcviku, kde trénuje hlavně běžky, sjezd, ale i snowboarding a chození na sněžnicích.

Zimní olympiáda

Letos ji čeká také velká česká olympiáda handicapovaných sportovců, ze které se nejlepší nominují na zimní speciální světové OH. Od roku 1999 zástupce jabloneckého regionu na světových sportovních akcích takové úrovně nikdy nechyběl. A určitě tomu bude, třeba díky Janě, i nadále.

Autor: Dagmar Březinová

13.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Teplice (v bílém), podobně jako Jablonec, v přípravě opět vyhrály. V Písku porazily Táborsko 3:1.

Prověrky nabírají tempo, Jablonec jede na vítězné vlně

Motorkáři, ilustrační foto.

Motorkáři ohrožují lesy i lidi

Hasiči, záchranáři, policejní jízda... Záchranné složky míří do Jablonce

Jablonec n. N. –  Už zítra se v Jablonci uskuteční Den s Integrovaným záchranným systémem. Akce uzavře Horní náměstí.

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

V pátek se na týden uzavře jablonecký magistrát

Jablonec n. N. – V prostorách vstupního prostoru, čekáren a schodišť bude probíhat rekonstrukce.

Auto vjelo před tramvaj, oba řidiči tvrdí, že měli zelenou

Jablonec n. N. – Policie hledá svědky nehody na křižovatce ulic Liberecká a U Nisy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies