Z proskleného jabloneckého bazénu bylo v sobotu vidět nádherné jarní počasí a uvnitř se doslova vařila voda. Tři sta pětašedesát startujících plavců z jedenadvaceti oddílů celé České republiky se zúčastnilo tradiční Velké ceny Bižuterie a města Jablonce v plavání, při které ve všech plaveckých způsobech závodníci absolvovali tratě na 50 a 100 metrů.

Nejúspěšnější domácí závodnicí a plavkyní závodů byla dvanáctiletá reprezentantka jablonecké Bižuterie Tereza Grusová, která vyhrála polohový závod na 100 metrů, padesátky motýlek, znak i kraul, jen na prsa byla druhá. To vše v konkurenci šedesátky závodnic startujících v její kategorii.

Čtyři prvenství vyplavali i další jablonečtí plavci, mezi muži to byl Štěpán Matek na 100 metrů znak, v ženách Martina Nováková na nejrychlejší trati 50 metrů kraulem.

Svoje kvality na prsařské stovce potvrdila vítězstvím domácí dorostenka Jana Janoušková a mezi ženami vyhrála obojživelnice Petra Kuříková. Domácí oddíl reprezentovalo celkem pětatřicet plavců, ale dalších míst na stupních vítězů v kvalitní konkurenci již moc neposbírali.

Kromě dalších medailových úspěchů žen Kuříkové a Novákové na polohovce, potvrdil svoje ambice třetím místem na 50 metrů kraul dorostenec Zdeněk Tomek, který posbíral i několik umístění těsně pod bednou.

Z nejmenších vybojovala třetí místo na 50 metrů volný způsob nadějná Natálie Bělinová (ročník 2000) časem 38,43 mezi třiceti závodnicemi. Ani další nejmladší naděje jabloneckého plavání se neztratily, i když na medaili nedosáhly, za umístění do šestého místa si pochvalu od trenérů zasloužili zejména Holubetzová, Lejsková, Trunečka, Nosek a Sádovský.

Mezi staršími, kromě medailistů, ještě vybojovali pěkná umístění Rejlek, Rydlo, Halbich i dorostenka Hušková. Za velkého potlesku plné galerie plaveckého bazénu trenéři domácího oddílu ve vložených závodech představili sedmnáctku předškoláků a prvňáků, kteří se utkali na tratích 25 metrů prsa a volný způsob.

„Byly to pěkně uspořádané závody, už jsem tu asi podvacáté. S radostí je využíváme i my z Liberce, protože u nás na padesátce je pronájem drahý, a tak už skoro nic nepořádáme,“ chválila i smutnila dlouholetá trenérka plavců Slavie Liberec Jaroslava Nýčová.