VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zakladatel jabloneckého juda přeje borcům halu

Jablonec n. N. - Do Jablonce se Zdeněk Blažek vrátil v roce 1954. „Jsem Jablonečák, ale pracovní povinnosti mě odvelely na Moravu. Judo v Jablonci v té době ještě nebylo. Tak jsem chtěl založit oddíl. Stejný záměr měl v té době také místní Václav Vrkoč. Domluvili jsme se a začali cvičit v sokolovně, jezdit na závody a nabírat další zájemce," vzpomínal zakladatel jabloneckého juda.

4.1.2017
SDÍLEJ:

Zdeněk Blažek mává se soupeřemFoto: archiv Zdeňka Blažka

Zdeněk Blažek se nejprve začal věnovat jiu jitsu. „Tento sport se zaměřuje hlavně na obranu a útok. „Propracovanější způsob provádění chvatů má ale judo," vysvětlil rozdíl mezi oběma sporty, kterým se věnoval. „V roce 1954, když už jsem judo dělal, mi bylo dvacet let. Čím dřív se sportu začnete věnovat, tím lépe. To platí stále. Dneska už ho dělá i můj desetiletý vnuk," připomenul Zdeněk Blažek. V Jablonci se pod vedení jeho a Václava Vrkoče zrodilo družstvo, které se účastnilo zápasů v různých krajích republiky. „Dařilo se nám. Jak družstvo, tak jednotlivci jsme patřili v kraji k nejlepším. Pomohli jsme také při zakládání juda v Liberci. A hlavně jsme hodně spolupracovali s boxery a s řeckořímskými zápasníky. Půjčovali nám žíněnky, než jsme se zmohli na vlastní. I když pro judo příliš vhodné nebyly, nezbývalo nám nic jiného a my jsme za to byli rádi," uvedl Zdeněk Blažek.

PRAL SE, I TRÉNOVAL

Sám v té době zápasil a ještě trénoval. „Dokonce se za nás v tehdy pral jeden letec korejské stíhačky jménem Kim Ir Sen. Po sestřelení si zranění léčil v naší republice. A s námi se zúčastnil i různých utkání," vzpomínal na historii juda v Jablonci jeho zakladatel.

Na otázku, zda se v judu samotném něco od padesátých let změnilo, odpověděl: „Pravidla byla a jsou stále stejná. Judo vzniklo v Japonsku, jeho zakladatel Dži Gorokano vypracoval pravidla a systém, který se šířil po celém světě. A každý ho dodnes dodržuje. A jestli se v té době praly také ženy? „Tady v Jablonci ne. Možná byly nějaké v Praze nebo v jiných větších týmech," dodal Zdeněk Blažek.

DOBRÝ JUDISTA JE…

„Judo je nejen sport, ale také filosofie. Pokud člověk přijme jeho pravidla a myšlenky a vnitřně se s nimi vyrovná, pak se z něj může stát dobrý judista. Judo je rozdělené na stupně neboli kiju. Za získané dostane závodník pásky, od žluté až po hnědou. Když zvládne i mistrovský pás, obdrží dan," připomenul zájemcům o judo Zdeněk Blažek. Sám je držitelem třetího dana, tedy černého pásu. „K obhájení určitého stupně se musí judista naučit sérii chvatů. Před zkušební komisí pak prokáže, že už má na získání určitého stupně," doplnil ještě zakladatel jabloneckého juda. Zdůraznil ale, že základem juda je umět padat. Nejmenší zájemci o tento bojový sport začínají právě výukou pádů. Až pak se dostávají ke složitějším chvatům. Ty jsou pojmenované japonsky a každý ví, který chvat právě cvičí.

A jestli někdy judista Zdeněk Blažek využil judo k vlastní sebeobraně? „Judista, který ctí myšlenky a pravidla juda, jeho chvaty nikdy nevyužije a nezneužije, pokud nebude on sám napadený. Ani já jsem ho v rámci sebeobrany nikdy nepoužil," vysvětlil bývalý judista a upozornil, že, pokud judista své znalosti a schopnosti někdy přece jen využije v rámci sebeobrany, soud to může, po zvážení všech okolností, vyhodnotit dokonce i jako použití zbraně.

Judo se neobejde bez úrazů. „Při judu je zlomenina častá záležitost. Těžší úrazy jsem ale, jako judista, nikdy neměl."

EVROPA HO UMÍ TAKY

A je podle něj nejrozvinutější judo v Japonsku?

„Určitě ano. Ale byli jsme svědky toho, že na posledním mistrovství světa zvítězil v jedné váhové kategorii náš judista. Úroveň juda je vysoká v celém světě. Nejen japonské judo, ale už i evropské je na dobré úrovni. V Japonsku jsou dokonce speciální školy juda a nejen juda, i dalších sportů. Tam se už malé děti vedou k lásce ke sportu.

Sledoval jste výkony našeho úspěšného olympionika Lukáše Krpálka?

„Určitě ano. Nevěřil jsem ale tomu, že to dotáhne až tak daleko. Ale i díky štěstí a hlavně jeho schopnostem se mu podařilo zvládnout ho výborně. Použil chvat osotogari, který je jeden ze základních a učí se ho už děti. Ale Lukáš Krpálek uměl ho použít v ten správný moment."

Jak si vede jablonecké judo?

„Má za sebou dvaašedesátiletou historii. A je skutečně dobré. Po mistrovství světa se zájem o judo velmi zvýšil i v našem oddíle. Přicházejí stále noví zájemci. A ti mají v současné době také stále více šancí poměřit si síly se zahraničními borci.

Co přejete jabloneckým judistům v novém roce?

Aby pokračovali tak, jak má našlápnuto. Úspěchy mají. Největší problém máme zatím stále s tělocvičnou. Závody pořádáme v hale u přehrady, stěhujeme tatami, platíme nájemné. Chtěli bychom svoji judistickou halu, kde budou žíněnky položené nastálo."

Autor: Dagmar Březinová

4.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Libereckém kraji letos proběhly už čtyři větší kontroly zaměřené na zaměstnávání cizinců. Ti tvoří v řadě firem značnou část pracovníků. Foto: PČR

Cizinecká policie zkontrolovala další firmu. Odhalila patnáct přestupků

S CUKREM na posyp šetřit nemusíte, ale do krému dávejte jen podle chuti. „Vynikne tak pikantnost ovoce,“ poradila cukrářka Tereza Rálišová. Exkluzivně pro čtenáře prozradila italský recept na Frutti di Bosco.
9

Těší mne, když vidím, jak dort mizí z vitríny

V Libereckém kraji zdražil od minulého týdne benzin

Liberec - V Libereckém kraji zdražil od minulého týdne jen benzin. Průměrná cena nejprodávanějšího Naturalu 95 se zvýšila o čtyři haléře a aktuálně se litr prodává po 31,23 Kč za litr.

Motorkáře nečeká závod, ale učení, jak přežít

Sosnová - Kurzy bezpečné jízdy bude opět hostit autodrom v Sosnové.

Bitva proběhne i s polní kuchyní

Liberec – Vojáci v dobových uniformách, na Nerudově náměstí polní lazaret, před radnicí velitelský stan, areál ve Vesci napěchovaný diváky. Sdružení Archa 13 už finišuje přípravy na letošní rekonstrukci Bitvy u Liberce.

Muž se vloudil ke stařence a ukradl jí 55 tisíc

Liberec - Další případ neuvěřitelného hyenismu teď řeší liberecká policie. Dvacetiletý mladík neváhal oloupit o desetitisíce jednadevadesátiletou seniorku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies