„Je to super nápad. Hrozně dlouho už jsem nebyl doma a grešle mi udělala moc velkou radost. Škoda, že jich nemám víc. Nosil bych ji pro štěstí v kapse. Tuhle jednu si s Jamie schováme,“ napsal v odpovědi na opožděný vánoční dárek mladý lékař z Ameriky.

Není rozhodně jediný, kdo lituje, že má jen jediný kus. Po hmatatelném výsledku pilotního projektu polské firmy Karkonoski Dom Numizmatyczny emitovat i v České republice po vzoru Polska lokální dukáty se totiž jen zaprášilo. 40 jabloneckých grešlí začali prodávat ve stánku na vánočních trzích v polovině prosince.

Za pár dní byly vyprodány. Po celém městě včetně smluvních prodejen. „Takový zájem jsme opravdu nečekali,“ konstatoval Tomasz Surdy, obchodní ředitel jablonecké České Mincovny, která grešle razila. Kupovali je numizmatici, turisté, lidé jako drobný dárek, obchodní zástupci pro své kolegy z jiných regionů jako suvenýr.

Nejdůležitějším cílem akce byla propagace Jablonce. To se povedlo a i mediální ohlas byl značný. „Jsme velice potěšeni, že se českým obyvatelům taková forma propagace měst zdála zajímavá, tudíž jsme samozřejmě spokojení s celou akcí, která se vydařila nad očekávání,“ konstatovala za polské pořadatele Katarzyna Wawrzyńska. Grešle pak emitovala jablonecká radnice.

Více už jich nebude. Jabloneckých grešlí je v oběhu 5000 kusů, což potvrzují například certifikáty, které k nim byly vydány. Také proto se jablonecké grešle staly vyhledávaným sběratelským artiklem. „Pokud bychom dorazili jablonecké grešle navíc, bylo by to vůči obyvatelům a sběratelům nefér,“ poznamenala Wawrzyńska.

Zájem o ně projevili i v zahraničí, zejména právě v Polsku, kde lokální dukáty mají dlouholetou tradici. Tamní sběratelé chtějí mít v sadě i ty jablonecké.

„Uvažujeme, že bychom mohli po dohodě s radnicí emitovat i pamětní stříbrné,“ zauvažoval Surdy. Pochopitelně jejich pořizovací cena by už nebyla čtyřicet korun.

Pilotní projekt potvrdil zájem lidí o nevšední suvenýr. I proto organizátoři už nyní jednají o pokračování v dalších místech republiky. „Vedeme rozhovory s několika městskými úřady,“ potvrdila Wawrzyńska. Obchodní ředitel České Mincovny dodal, že jedním z nich by měla být například Plzeň.

Tam se pochopitelně dukát nebude jmenovat 40 jabloneckých grešlí, ale vymyslí mu místně příslušné pojmenování korespondující s regionem. Společná idea s Jabloncem a dalšími městy by ale měla být tvorba návrhu. Příležitost dostanou mladí medailéři.

V Jablonci nad Nisou vybrali návrh studentky zdejší uměleckoprůmyslové školy Petry Kobrlové.