VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak se správně stanovuje výše ceny obvyklé?

Jablonecko - Odborník pro Deník: Vladimír Opatrný, předseda Okresní hospodářské komory v Jablonci a daňový poradce.

14.4.2010
SDÍLEJ:

Vladimír Opatrný, předseda KHK Libereckého kraje a daňový poradce.Foto: DENÍK/ Lenka Střihavková

V současné době se vedou spory o znění zákona o dani z přidané hodnoty.

S účinností od začátku roku tento zákon nařizuje, aby se v případě slev poskytnutým osobám ve zvláštním vztahu k plátci – a mezi tyto osoby patří i osoby v pracovně právním vztahu tedy zaměstnanci – daň z přidané hodnoty odvedla nikoliv z ceny po slevě, nýbrž z ceny obvyklé.

Protože cenu obvyklá není nikde stanovena a její výši musí určit samotný plátce, vydalo Ministerstvo financí 24. února informaci o zásadách, které při jejím vymezení musíme respektovat.

Cenou obvyklou se rozumí cena, která by byla dosažena při prodeji stejného, popřípadě obdobného majetku nebo při poskytování stejné nebo obdobné služby v obvyklém obchodním styku v tuzemsku ke dni uskutečnění plnění.

Při stanovení ceny obvyklé se berou v úvahu všechny okolnosti, které mají na cenu vliv, např. snížení ceny při výprodeji sezónního zboží.

Avšak nepromítají se do ní vlivy mimořádných okolností, např. finanční potíže kupujícího či prodávajícího, přírodní a jiné kalamity.

Pokud při dodání zboží, převodu nemovitosti a poskytnutí zboží nelze zjistit cenu srovnatelného dodání, vychází se pro účely stanovení základu daně z nákladového způsobu oceňování podle zákona o oceňování majetku.

Znamená to, že cenu určíme s přihlédnutím k nákladům, které by bylo nutno vynaložit na dodání zboží nebo převod nemovitosti, v případě služby na její poskytnutí, ke dni uskutečnění zdanitelného plnění.

Informace poskytnutá Ministerstvem financí pokračuje dalším textem a je rozsáhlá. Výmluvně tak dokládá, že i úplně nová znění zákonů mají k neustále a všemi deklarovanému požadavku jednoduchosti a přehlednosti daňové legislativy nesmírně daleko. Cena, kterou za takové zákony platíme, je obvykle a stále velice vysoká.

14.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zápas 4. kola první fotbalové ligy mezi týmy FK Jablonec a FK Dukla Praha se odehrál 20. srpna na stadionu Střelnice v Jablonci nad Nisou.
39

Smolař Trávník v nastavení zazdil penaltu a Jablonec dál čeká na první výhru

Jablonecký deník. Ilustrační foto.

KRÁTCE: Co se děje na Jablonecku? Přečtěte si stručný přehled

Zloděje v domě vyrušil alarm se sirénou, zničil ale drahé dveře

Proseč n. N. – Ve čtvrtek půl hodiny po poledni neznámý pachatel násilím vnikl po vyražení dveří do rodinného domu v Proseči v ulici Horní. Pachatel v u domu nalezl rýč, kterým u dalších dveří rozštípal spodní část tak, že v nich vytvořil otvor.

V srpnu jsme se narodili na Jablonecku a Liberecku

Jablonecko - Představujeme další kluky a holčičky z Jablonecka i Liberecka, narozené v dubnu v jablonecké a liberecké porodnici.

Operní diva držela palce nováčkům

Jablonec nad Nisou – Dnes mají zpěváci, a nejen populární hudby, skvělé podmínky vyzkoušet si reakci publika. To ostatně zhodnotila světová hvězda, mezzosopranistka Eva Randová.

Tah na Prahu v pátek zbrzdila nehoda

Liberecký kraj – "Na Paceřáku ve směru na Prahu je doprava svedená do jednoho pruhu." Taková byla situace v pátek před polednem ve stoupání před odbočkou na Sychrov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení