VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Léto je rájem sezonních prací. Co přijde pak?

Liberecký kraj - Oproti zimním měsícům se situace na trhu práce zlepšila. Neznamená to však, že současný příznivý vývoj je zárukou růžové budoucnosti. Na podzim může být opět hůř.

13.7.2010
SDÍLEJ:

Úřad práce, nezaměstnaní. Ilustrační snímekFoto: Miroslav Kucei

Nejenom stavebnictví, ale i zemědělství a práce v lese. To jsou odvětví, která podle Milana Šubrta, předsedy Asociace samostatných odborů na Liberecku, dávají poměrně slušné šance nezaměstnaným v současných týdnech najít alespoň na nějaký čas práci.

„A nejenom v oblasti sezónních prací. Přetrvává situace z minulého měsíce, kdy začaly přibírat i firmy podnikající v automobilovém průmyslu,“ potvrzuje příznivý trend Milan Šubrt. Jedním dechem ale zároveň dodává, že pozitivní vývoj nezaměstnanosti pravděpodobně nepotrvá dlouho. Sezónní práce s podzimem skončí a společnosti v autoprůmyslu nabírají pracovníky především na krátkodobé pracovní poměry.

„Přes léto hlásí zvýšenou výrobu a zároveň potřebují zaměstnance na překlenutí doby, kdy si jejich kmenoví pracovníci vybírají dovolené,“ upřesňuje předseda odborářů. Většinou tak noví zaměstnanci dostávají pracovní smlouvu na půl roku. A co o vývoji za poslední měsíc říkají statistiky Úřadu práce v Liberci? Ty také potvrzují vliv sezónních prací a oživení průmyslu.

Pomoct se snaží i pracovní úřad

„K poklesu pomohla i aktivní politika zaměstnanosti, především díky programu společensky účelných pracovních míst. Počet uchazečů zařazených do tohoto programu se v červnu zvýšil o 87 osob,“ zhodnotil za celý kraj Ladislav Dvořák, tiskový mluvčí a analytik libereckého pracovního úřadu.

Na Liberecku míra nezaměstnanosti během června zůstala na desetinu procenta stejná, jako byla na konci května, tedy 9,9 procent. Počet uchazečů o práci, kteří jsou v evidenci úřadu, se však mírně snížil. Zatímco k poslednímu dni předchozího měsíce jich evidovali 9471, na konci června jich bylo o 34 méně.

A dokonce i zbylo daleko více volných míst, a to o více jak devadesát. K poslednímu červnu mohli zájemci najít 645 volných pracovních míst. I přesto se však o každé z nich pere téměř patnáct uchazečů.

Nezaměstnaní jsou však rádi i za to málo, co jim momentálně sezóna nabízí. „Byl jsem doma od října přes celou zimu. Teprve od začátku května zase pracuji. Našel jsem práci u stavební firmy. Sice to není úplně to, co bych chtěl dělat, ale po tolika měsících jsem alespoň za tohle rád,“ svěřil se Jaroslav Smutný z Liberce.

Autor: Pavlína Stránská

13.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Módní svátek  zažil zámek Sychrov.
50

OBRAZEM: Sychrov ožil velkou módní show

ANKETA: Zakázali byste motorovým vozidlům starším 15 let vjezd do center měst?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

ANKETA: Povolili byste cyklistům alkohol?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Kraj představí úspěšné návrhy na přeměnu okolí budovy Krajského úřadu

Liberec – Přeměna a kultivace okolí budovy Krajského úřadu, možnost volného přístupu k řece Nise a prostor pro parkování, i to byla hodnotící kritéria soutěže, kterou vypsal Liberecký kraj.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení