VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Navrhované změny zákona o daních z příjmů

Jablonecko – Odborník pro Deník: Vladimír Opatrný, předseda Krajské hospodářské komory Libereckého kraje.

23.6.2011
SDÍLEJ:

Vladimír Opatrný, předseda KHK Libereckého kraje a daňový poradce.Foto: DENÍK/ Lenka Střihavková

Součástí připravované daňové reformy budou i podstatné změny ustanovení zákona o daních z příjmů. K významnějším navrhovaným změnám např. patří:

- zrušení konceptu tzv. „superhrubé mzdy“. Základem daně z příjmů ze závislé činnosti se tak opět stane hrubá mzda, která bude rovněž základem pro výpočet jednotlivých pojistných odvodů,

– základem nejenom daně z příjmů, ale i odvodů na sociální a zdravotní pojištění, bude u fyzických osob s příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti 100 % hrubého zisku. Aby nedošlo ke zvýšení odvodové povinnosti osob samostatně výdělečně činných, sníží se sazba u odvodů důchodového a zdravotního pojištění těchto poplatníků na 6,5%,

- v oblasti zdaňování příjmů fyzických osob se zvýší sazba daně z příjmů ze stávajících 15 % na 19 %. Změna sazby daně z příjmů fyzických osob je podle důvodové zprávy k navrhované změně zákona přímým důsledkem zrušení konceptu tzv. „superhrubé mzdy“, které sníží daňový základ při stanovení vlastní daňové povinnosti,
- zruší se základní sleva na dani pro osoby s měsíčními příjmy převyšujícími čtyřnásobek průměrné mzdy,

- nezdanitelná částka v souvislosti s daňovou podporou při pořizování vlastního bydlení (zohlednění úroků z hypotéčních úvěrů) se sníží ze současných 300 000 korun na 80 000 korun. Částka by ale neměla být krácena podle počtu měsíců, ve kterých poplatník úroky platil,

- v souladu s programovým prohlášením vlády se zvýší limit pro odpočet darů poskytnutých fyzickými osobami na veřejně prospěšné účely z 10 % na 15 %. Zvýšení limitu těchto darů má umožnit široké zapojení občanů a firem do podpory kulturního dědictví, živého umění a ostatních veřejně prospěšných aktivit.

23.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ovce. Ilustrační foto.

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

MARMELÁDY Z KUNRATIC putovaly do celé Evropy ze zdejší továrny CH. Leubnera už od roku 1880. Tradici výroby ovocných produktů obnovili místní jako Jamparádu.

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

1968: Na pohřbu obětí „bratrské“ pomoci mluvil Havel i Tříska

Liberecký kraj - Tanky s okupanty se dostaly až v Liberci na náměstí před radnici, které bylo k ránu plné lid zburcovaných střelbou. V Desné hořící cisterna po nehodě usmrtila babičku s holčičkou … Před 49 lety.

O starém vděku a náhle padlé víře

Jablonecko - Poznámka Jana Sedláka z 21. 8. 1968

Tah na Prahu v pátek zbrzdila nehoda

Liberecký kraj – „Na Paceřáku ve směru na Prahu je doprava svedená do jednoho pruhu.“ Taková byla situace v pátek před polednem ve stoupání před odbočkou na Sychrov.

OBRAZEM: Hasiči slaňovali a policisté chytali zloděje

Albrechtice v Jizerských horách - Přehraniční setkání složek Integrovaného záchranného systému (IZS) byl strhující přehlídkou zásahů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení