VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová povinnost plátců DPH povinné sdělení čísel účtů správci daně

ODBORNÍK PRO DENÍK: VLADIMÍR OPATRNÝ, DAŇOVÝ PORADCE A PŘEDSEDA KHK LIBERECKÉHO KRAJE

22.11.2012
SDÍLEJ:

Vladimír Opatrný. Foto: DENÍK

Novela zákona o dani z přidané hodnoty s předpokládanou účinností od l. ledna 2013 zavádí v rámci boje proti daňovým únikům pro plátce této daně nový povinný registrační údaj.V § 96 stanoví, že osoba povinná k dani je v přihlášce k registraci plátce daně z přidané hodnoty povinna uvést také čísla svých účtů u poskytovatelů platebních služeb, pokud jsou užívány pro její ekonomickou činnost. Současně je oprávněna určit, která čísla těchto účtů budou zveřejněna způsobem umožňujícím dálkový přístup. Správce daně pak způsobem umožňujícím dálkový přístup zveřejní v registru plátců kromě daňového identifikačního čísla plátce, jeho názvu a sídla, rovněž číslo účtu určené v přihlášce k registraci plátce ke zveřejnění nebo údaj, že žádné takové číslo nebylo určeno.

Pokud plátce daně z přidané hodnoty rozhodne, že žádné číslo jeho účtu nebude tímto způsobem zveřejněno, může s ohledem na další ustanovení zákona způsobit velké problémy svým obchodním partnerům. V novém znění zákona se totiž zavádí nový způsob ručení za nezaplacenou daň. Ručitelem za daň nezaplacenou poskytovatelem plnění, dodavatelem zboží, služby apod., se stane příjemce zdanitelného plnění (odběratel), když platbu za odebrané zboží či poskytnutou službu uskuteční bezhotovostním převodem na účet, který není správcem daně uveden jako povinný údaj v registru plátců daně.

Podle přechodných ustanovení jsou plátci daně z přidané hodnoty zaregistrovaní k 31. 12. 2012 povinni do 1. března 2013 (pokud účinnost zákona nastane 1. 1. 2013) oznámit správci daně čísla všech svých účtů používaných pro ekonomickou činnost. V případě, že tak neučiní, správce daně zveřejní způsobem umožňujícím dálkový přístup všechny účty, které vede na základě registrační povinnosti plátce.

Z uvedeného je zřejmé, že kromě nezanedbatelných finančních rizik přináší nové znění zákona o dani z přidané hodnoty plátcům daně další nárůst administrativy. Neodolal jsem pokušení, abych soustavná a opakovaná ujišťování o zpřehlednění a zjednodušení daňového systému a odstraňování byrokratické zátěže nevyjádřil v jednotkách hmotnosti.

Na začátku každého kalendářního roku jsou souborně publikovány platné daňové zákony. Protože tyto publikace archivuji, zvážil jsem publikaci daňových zákonů ve srovnatelném formátu vydanou k 1. lednu 1995. Vážila 190 gramů. Stejná publikace vydaná k 1. lednu 2012 vážila 670 gramů. Tak je to.

Vladimír Opatrný

Autor: Redakce

22.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jablonecký deník. Ilustrační foto.

KRÁTCE: Co se děje na Jablonecku? Přečtěte si stručný přehled

Mapa exekucí – Liberecký kraj

Exekuce. Liberecký kraj je třetí nejhorší

Strážníci opět kontrolovali cyklisty u přehrady

Jablonec n. N. – I letos se strážníci MP Jablonec s Týmem silniční bezpečnosti vydali k přehradě, aby v preventivní akci kontrolovali povinnou výbavu kol a užívání ochranné helmy.

V nemocnici chtěla objet závoru, skončila na chirurgii

Jablonec n. N. – Mladá řidička jela v úterý odpoledne s motocyklem bez přidělené registrační značky do areálu nemocnice.

Zoo hledá historické fotky se slony

Liberec – Máte doma fotku vaší babičky, jak pózuje před slony v liberecké zoo? Teď máte příležitost se podělit o tento rodinný skvost i s ostatními.

Extraligová posila Vlků zazářila

Jablonec n. N. – Extraligová posila Vlků zazářila. Nová hokejová sezóna se neúprosně blíží a v plné přípravě jsou také jablonečtí Vlci. Čeká je osm přátelských utkání. K tomu prvnímu si pozvali celek Nymburka. Ten je na ledě o týden déle než Vlci a bylo to v úvodu zápasu znát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení