VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nové sazby daně z přidané hodnoty u zdravotnických prostředků

Jablonec n. N. - ODBORNÍK PRO DENÍK: VLADIMÍR OPATRNÝ, PŘEDSEDA KRAJSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY LK

20.12.2012 1
SDÍLEJ:

Vladimír Opatrný, daňový odborníkFoto: DENÍK/ Lenka Střihavková

Ministerstvo financí České republiky reagovalo na nepřesné informace, které se objevují na veřejnosti v souvislosti se změnami sazeb daně z přidané hodnoty u zdravotnických prostředků, a 10. prosince 2012 vydalo zpřesňující informaci o sazbách daně u zdravotnických prostředků.Z obsáhlého textu, který je zveřejněn na webových stránkách ministerstva financí, vybírám pro ilustraci a praktickou orientaci následující pasáže:

Přeřazení veškerých dětských plen ze snížené sazby do základní sazby daně se netýká pomůcek pro péči při inkontinenci, které i nadále zůstávají ve snížené sazbě.

Ministerská informace dále vymezuje 3 skupiny zdravotnických výrobků, které zůstanou nadále zařazeny ve snížené sazbě daně.

V první skupině jsou položky, které lze zařadit do příslušných skupin v příloze č. 3 zákona 48/1997 Sb., o zdravotním pojištění. Jedná se o zdravotnické prostředky pro diabetiky např. glukometry, proužky, pera, jehly, senzory, pro zrakově postižené pacienty např. brýle, čočky apod.,pro pohybově postižené pacienty např. vozíky, kočárky, individuálně zhotovené ortopedicko protetické prostředky, pro sluchově postižené pacienty např. sluchadla, atd.

Do druhé skupiny výrobků podléhajících snížené sazbě daně patří zdravotnické prostředky, které splňují podmínku výlučného použití pro osobní potřebu zdravotně postižených k léčení zdravotního postižení nebo ke zmírnění jeho důsledků.

Třetí skupinou výrobků, u nichž se bude nadále uplatňovat snížená sazba, jsou také ortopedické pomůcky včetně berlí a jiné prostředky k léčbě zlomenin, umělé části těla apod.

Ze snížené sazby do základní sazby budou naopak přeřazeny ty zdravotnické prostředky, které nejsou výlučně určeny pro osoby se zdravotním postižením ke zmírnění nebo léčení jejich potíží a pro výlučnou potřebu zdravotně postižených.

Protože vymezení zdravotnických prostředků v jednotlivých skupinách, které budou nadále podléhat snížené sazbě daně z přidané hodnoty, navazuje na další zákony a jejich přílohy, bude nezbytné, aby zdravotnická administrativa i pacienti složitou a ne právě přehlednou problematiku důkladně prostudovali.

VLADIMÍR OPATRNÝ

Autor: Redakce

20.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zápas 4. kola první fotbalové ligy mezi týmy FK Jablonec a FK Dukla Praha se odehrál 20. srpna na stadionu Střelnice v Jablonci nad Nisou.
39

Smolař Trávník v nastavení zazdil penaltu a Jablonec dál čeká na první výhru

Jablonecký deník. Ilustrační foto.

KRÁTCE: Co se děje na Jablonecku? Přečtěte si stručný přehled

Zloděje v domě vyrušil alarm se sirénou, zničil ale drahé dveře

Proseč n. N. – Ve čtvrtek půl hodiny po poledni neznámý pachatel násilím vnikl po vyražení dveří do rodinného domu v Proseči v ulici Horní. Pachatel v u domu nalezl rýč, kterým u dalších dveří rozštípal spodní část tak, že v nich vytvořil otvor.

V srpnu jsme se narodili na Jablonecku a Liberecku

Jablonecko - Představujeme další kluky a holčičky z Jablonecka i Liberecka, narozené v dubnu v jablonecké a liberecké porodnici.

Operní diva držela palce nováčkům

Jablonec nad Nisou – Dnes mají zpěváci, a nejen populární hudby, skvělé podmínky vyzkoušet si reakci publika. To ostatně zhodnotila světová hvězda, mezzosopranistka Eva Randová.

Tah na Prahu v pátek zbrzdila nehoda

Liberecký kraj – "Na Paceřáku ve směru na Prahu je doprava svedená do jednoho pruhu." Taková byla situace v pátek před polednem ve stoupání před odbočkou na Sychrov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení