VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odborník pro Deník

Liberecký kraj - Novela zákona o DPH zavádí ručení za nezaplacenou daň.

21.4.2011
SDÍLEJ:

Vladimír Opatrný, předseda KHK Libereckého kraje a daňový poradce.Foto: DENÍK/ Lenka Střihavková

Nové znění zákona o dani z přidané hodnoty obsahuje zcela nový institut ručení za nezaplacenou daň. Nenechte se odradit citací paragrafu 109 tohoto zákona, která je i přes formulační složitost obsahově výrazně dramatická:

„(1) Plátce, který přijme zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku uskutečněné jiným plátcem nebo poskytne úplatu na takové plnění (příjemce zdanitelného plnění), ručí za nezaplacenou daň z tohoto plnění, pokud v okamžiku jeho uskutečnění věděl nebo vědět měl a mohl, že
a) daň uvedená na daňovém dokladu nebude úmyslně zaplacena,
b) plátce, který uskutečňuje toto zdanitelné plnění nebo obdrží úplatu na takové plnění (poskytovatel zdanitelného plnění), se úmyslně dostal nebo dostane do postavení, kdy nemůže daň zaplatit, nebo
c) dojde ke zkrácení daně nebo vylákání daňové výhody.
(2) Příjemce zdanitelného plnění ručí také za nezaplacenou daň z tohoto plnění, pokud je úplata za toto zdanitelné plnění bez ekonomického opodstatnění zcela zjevně odchylná od obvyklé ceny."

Z uvedeného textu vyplývá, že příjemce zdanitelného plnění, plátce, pro kterého se zdanitelné plnění uskutečnilo, prostě odběratel zboží nebo služby, může být za zákonem stanovených podmínek ručitelem za daň, kterou poskytovatel zdanitelného plnění neboli dodavatel neodvedl, a neodvedenou daň tak bude povinen za dodavatele zaplatit. Při uplatňování institutu ručení za daň a vymáhání této daně na ručiteli však správce daně bude muset ručiteli prokázat:

úmysl – ručitel (odběratel) věděl, že dodavatel daň neodvede,
vědomou nedbalost – ručitel (odběratel) to vědět měl,
nevědomou nedbalost – ručitel (odběratel) to vědět mohl.

Domnívám se, že tato zákonná úprava otevírá dveře finančních úřadů odborníkům a znalcům z oboru psychologie, jejichž posudky se zřejmě stanou důležitou součástí daňového řízení.

Autor: Vladimír Opatrný, daňový poradce a předseda KHK LK

21.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Poslední z pěti aktérek seriálu Hubneme s Deníkem je dvaačtyřicetiletá Eva Koubovská
7

Eva: Svoje ženské tvary mám ráda

Soud se třemi muži, kteří jsou obžalovaní z vraždy Martina Říhy začal 29. března 2017. Zakladatel První pražské družstevní záložny zmizel před 13 lety a dlouhou dobu patřil k nejhledanějším Čechům v databázi Interpolu.
AKTUALIZOVÁNO
10

Začal soud se třemi muži, kteří jsou obžalovaní z vraždy Martina Říhy

Silnice opraví z evropských dotací, první úseky přijdou na řadu v létě

Liberecký kraj - V Jilemnici se konečně dočkají opravené silnice. Projekt, který se táhne už od roku 2015, by mohl odstartovat letos v srpnu. Jeho dokončení je naplánováno na červen příštího roku.

AUTOMIX.CZ

Na prodej je Tatra 613 s mrazivou minulostí. Sloužila u KGB

Tu a tam se na aukčních portálech objeví něco opravdu speciálního. Jako třeba československá Tatra 613, která sloužila sovětské tajné službě KGB. Zvláštní také je, že je na prodej ve Spojených státech amerických.

Obchodní dům Central otevře Petr Janda s Olympic

Jablonec n. N. - V pátek 31. března přivítá nové obchodní centrum Central první zákazníky. Obchodní komplex vystavěla na místě někdejšího obchodního domu Jabloň developerská skupina Crestyl.

Teploměry šplhaly rekordně vysoko. Dokonce i v Harrachově

Severní Čechy - Na severu Čech v úterý 28. března padly na většině stanic denní teplotní rekordy, na několika místech i měsíční. V Tušimicích na Chomutovsku bylo 25,8 stupně Celsia, což je měsíční rekord. Uvedl to Martin Hynčica z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Měsíční rekord padl i v Harrachově v Krkonoších, kde bylo 19,1 stupně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies