VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Daňové osvobození částek vynaložených na odborný rozvoj zaměstnanců

Jablonec nad Nisou - V novém znění zákona o daních s příjmů jsou od daně z příjmů ze závislé činnosti (daně ze mzdy) osvobozeny částky vynaložené zaměstnavatelem na úhradu výdajů spojených s odborným rozvojem zaměstnanců a rekvalifikaci, související s předmětem jeho činnosti. Toto osvobození se však nevztahuje na částky vynaložené na zvýšení kvalifikace zaměstnanců a na příjmy plynoucí zaměstnancům v této souvislosti jako mzda, plat, odměna nebo náhrada za ušlý příjem.

17.12.2007 1
SDÍLEJ:

Vladimír Opatrný, daňový poradceFoto: DENÍK/Lenka Střihavková

Daňový zákon přebírá terminologii nového zákoníku práce, který v paragrafech 227 – 235 vymezuje odborný rozvoj zaměstnanců jako zaškolení a zaučení, odbornou praxi absolventů škol, prohlubování kvalifikace a zvyšování kvalifikace.


S ohledem na to, že osvobození se nevztahuje na částky vynaložené na zvyšování kvalifikace, nabývá na významu vymezení tohoto pojmu. Za zvýšení kvalifikace se považuje změna hodnoty kvalifikace (její získání, zvýšení nebo rozšíření). Většinou se jedná o různá školení, studium nebo jiné formy vzdělávání, které je ovšem v souladu s potřebou zaměstnavatele. Zaměstnanci po dobu zvyšování kvalifikace přísluší pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu, který se posoudí jako příjem ze závislé činnosti a jako mzda se zdaní včetně všech souvisejících odvodů.


K vymezení podmínek pro zvyšování kvalifikace zaměstnance je vhodné uzavřít mezi ním a zaměstnavatelem tzv. kvalifikační dohodu.


Prohlubováním kvalifikace u kterého příslušné výdaje hradí zaměstnavatel, se rozumí její průběžné doplňování, udržování a obnovování, kterým se nemění jeho podstata a které umožňuje zaměstnanci vykonávat výkon práce sjednaný v pracovní smlouvě. Prohlubování kvalifikace se považuje za výkon práce, za který náleží zaměstnanci mzda nebo plat a jak již bylo uvedeno, výdaje na ní hradí zaměstnavatel.

17.12.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ovce. Ilustrační foto.

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

MARMELÁDY Z KUNRATIC putovaly do celé Evropy ze zdejší továrny CH. Leubnera už od roku 1880. Tradici výroby ovocných produktů obnovili místní jako Jamparádu.

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

1968: Na pohřbu obětí „bratrské“ pomoci mluvil Havel i Tříska

Liberecký kraj - Tanky s okupanty se dostaly až v Liberci na náměstí před radnici, které bylo k ránu plné lid zburcovaných střelbou. V Desné hořící cisterna po nehodě usmrtila babičku s holčičkou … Před 49 lety.

O starém vděku a náhle padlé víře

Jablonecko - Poznámka Jana Sedláka z 21. 8. 1968

Tah na Prahu v pátek zbrzdila nehoda

Liberecký kraj – „Na Paceřáku ve směru na Prahu je doprava svedená do jednoho pruhu.“ Taková byla situace v pátek před polednem ve stoupání před odbočkou na Sychrov.

OBRAZEM: Hasiči slaňovali a policisté chytali zloděje

Albrechtice v Jizerských horách - Přehraniční setkání složek Integrovaného záchranného systému (IZS) byl strhující přehlídkou zásahů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení