VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Daňové osvobození částek vynaložených na odborný rozvoj zaměstnanců

Jablonec nad Nisou - V novém znění zákona o daních s příjmů jsou od daně z příjmů ze závislé činnosti (daně ze mzdy) osvobozeny částky vynaložené zaměstnavatelem na úhradu výdajů spojených s odborným rozvojem zaměstnanců a rekvalifikaci, související s předmětem jeho činnosti. Toto osvobození se však nevztahuje na částky vynaložené na zvýšení kvalifikace zaměstnanců a na příjmy plynoucí zaměstnancům v této souvislosti jako mzda, plat, odměna nebo náhrada za ušlý příjem.

17.12.2007 1
SDÍLEJ:

Vladimír Opatrný, daňový poradceFoto: DENÍK/Lenka Střihavková

Daňový zákon přebírá terminologii nového zákoníku práce, který v paragrafech 227 – 235 vymezuje odborný rozvoj zaměstnanců jako zaškolení a zaučení, odbornou praxi absolventů škol, prohlubování kvalifikace a zvyšování kvalifikace.


S ohledem na to, že osvobození se nevztahuje na částky vynaložené na zvyšování kvalifikace, nabývá na významu vymezení tohoto pojmu. Za zvýšení kvalifikace se považuje změna hodnoty kvalifikace (její získání, zvýšení nebo rozšíření). Většinou se jedná o různá školení, studium nebo jiné formy vzdělávání, které je ovšem v souladu s potřebou zaměstnavatele. Zaměstnanci po dobu zvyšování kvalifikace přísluší pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu, který se posoudí jako příjem ze závislé činnosti a jako mzda se zdaní včetně všech souvisejících odvodů.


K vymezení podmínek pro zvyšování kvalifikace zaměstnance je vhodné uzavřít mezi ním a zaměstnavatelem tzv. kvalifikační dohodu.


Prohlubováním kvalifikace u kterého příslušné výdaje hradí zaměstnavatel, se rozumí její průběžné doplňování, udržování a obnovování, kterým se nemění jeho podstata a které umožňuje zaměstnanci vykonávat výkon práce sjednaný v pracovní smlouvě. Prohlubování kvalifikace se považuje za výkon práce, za který náleží zaměstnanci mzda nebo plat a jak již bylo uvedeno, výdaje na ní hradí zaměstnavatel.

17.12.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Módní svátek  zažil zámek Sychrov.
50

OBRAZEM: Sychrov ožil velkou módní show

ANKETA: Zakázali byste motorovým vozidlům starším 15 let vjezd do center měst?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

ANKETA: Povolili byste cyklistům alkohol?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Kraj představí úspěšné návrhy na přeměnu okolí budovy Krajského úřadu

Liberec – Přeměna a kultivace okolí budovy Krajského úřadu, možnost volného přístupu k řece Nise a prostor pro parkování, i to byla hodnotící kritéria soutěže, kterou vypsal Liberecký kraj.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení