VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak pro daně posoudit povahy stavebních prací

JABLONEC NAD NISOU - Tradičním předmětem sporů mezi finančními úřady a daňovými poplatníky je určení povahy stavebních prací na budovách a v bytech.

9.10.2007
SDÍLEJ:

Vladimír Opatrný, daňový poradceFoto: DENÍK/Lenka Střihavková

Pro daňové účely je třeba rozlišovat mezi opravou nemovitostí, která odstraňuje důsledky fyzického opotřebení a uvádí majetek do původního stavu nebo jejím technickým zhodnocením, kdy účelem stavební činnosti je změna dosavadního stavu majetku.
Oprava je bez jakéhokoliv omezení finančním limitem v plné výši vynaložených prostředků daňovým nákladem období, ve kterém je prováděna, dokončené technické zhodnocení pak zvyšuje evidenční hodnotu nemovitosti a do daňových nákladů vchází formou odpisů po dobu 30 či 50 let. Z tohoto vymezení vyplývá, že finanční úřady mají rády technická zhodnocení zatímco pro daňové poplatníky je výhodné kvalifikovat stavební činnost jako opravu.
Nový zákon o daních z příjmů ve znění platném od 1. ledna 2008 nově zavádí v § 33a možnost závazného posouzení skutečnosti, zda je zásah do majetku technickým zhodnocením. Protože cena stavebních prací se mnohdy pohybuje v řádech statisíců či milionů, může daňový poplatník podle nové právní úpravy v zájmu své daňové jistoty požádat příslušného správce daně o vydání rozhodnutí o závazném posouzení konkrétního zásahu do majetku. V žádosti o vydání tohoto rozhodnutí uvede kromě jiného své identifikační údaje, popis a označení majetku, popis stavu posuzovaného majetku, výdaje, u kterých má pochybnosti a popis prací, které budou vykonány včetně návrhu výroku rozhodnutí o závazném posouzení.
Za vydání tohoto závazného rozhodnutí zaplatí daňový poplatník 10 000 Kč.

9.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajské dožínkové slavnosti na Sychrově 2017.
6

Dožínky se slavily i na zámku u Rohanů

Kostel archanděla Michaela ve Smržovce (pohled z Maxova)

Opravy kostela podpoří i koncert houslisty Františka Lamače

Vražda bosse podsvětí z roku 1996 nejspíš potrestána nebude

Vražda bosse tuzemského podsvětí Antonína Běly z roku 1996 nejspíš nebude potrestána. Státní zástupkyně Danuše Krejčová dnes při závěrečné řeči u Krajského soudu v Praze navrhla, aby soud obžalované Pavla Šrytra a Jána Kaca zprostil obžaloby. Zdůvodnila to tím, že existují pochybnosti o jejich vině a nelze s jistotou vyloučit, že čin spáchal někdo jiný.

Naši prvňáci: Už zítra představíme školáky ze ZŠ Poniklá

Jablonecko – Ve středu 20. září přinese Jablonecký deník čtenářům druhý díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Městská knihovna zve do Beskyd i na cestu po mořích

Jablonec n. N. – Městská knihovna Jablonec v úterý 19. září od 14 hodin v audiovizuálním sále nabízí promítání pro veřejnost zdarma z cyklu Krásy Čech, Moravy a Slezska, tentokrát na téma Beskydy.

Pohádkové postavy opět seznámí s procesem úpravy vody

Bedřichov – V pátek 22. září se opět otevřou dveře Úpravny vody Bedřichov a to především pro děti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení