VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ručení za daňové dluhy má svá pravidla

Jablonecko - Odborník pro Deník: Vladimír Opatrný, předseda Krajské hospodářské komory Libereckého kraje a daňový poradce.

22.9.2010
SDÍLEJ:

Vladimír Opatrný, daňový odborníkFoto: DENÍK/ Lenka Střihavková

Institut ručení za daňový dluh je obsažen v zákoně o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí (357/92 Sb.) a v zákoně o spotřebních daních (353/2003 Sb.).

V praxi se s ním nejčastěji setkáváme zejména při prodeji nemovitostí, kdy poplatníkem daně z převodu nemovitostí je převodce (osoba prodávající nemovitost). Zákon o dani z převodu nemovitosti však současně stanoví, že ručitelem zaplacení této daně je nabyvatel.

Z uvedené úpravy vyplývá, že pokud dlužnou daň nezaplatí prodávající, bude finanční úřad její úhradu uplatňovat vůči ručiteli. Protože se jedná o částky v řádech desetitisíců až statisíců korun je užitečné se s postupy a pravidly platnými pro institut ručení za dlužnou daň seznámit.

Ministerstvo financí České republiky vydalo k postupu správců daně vůči ručitelům v daňovém řízení metodický pokyn č. D – 329.

Při prodeji nemovitosti ručitel ručí za konkrétní daň vyměřenou z převodu vlastnictví majetku na základě smlouvy, jejímž byl účastníkem. Pokud je při převodu vlastnictví k nemovitosti na základě smlouvy převáděna nemovitost, která je ve společném jmění manželů nebo v podílovém spoluvlastnictví více osob, je každý z manželů nebo každý podílový spoluvlastník pokládán za samostatného poplatníka.

Rozsah ručení každého z manželů, popřípadě podílových spoluvlastníků, jako nabyvatelů v případě daně z převodu nemovitostí (a v případě daně darovací jako dárců), odpovídá velikosti jejich podílu na převáděném majetku.

Ručení za daňový dluh má podpůrnou funkci, z čehož vyplývá, že než dojde k uplatnění ručení vydáním výzvy k úhradě nedoplatku na dani ručitelem, musí správce daně nejdříve učinit úkony nutné k vymožení daňového nedoplatku na daňovém dlužníkovi.

Všem současným i budoucím ručitelům za daňové dluhy ze srdce přeji, aby se s uplatňováním tohoto institutu nikdy nesetkali.

22.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie. Ilustrační snímek

Jeden bez papírů, druhá nepřipásaná, oba s alkoholem

RedBull 400 Harrachov 2017
34

Můstku jsme čelili společně

Hvězdou českého YouTube je Ben Cristovao

Globálním hitem YouTube se letos v létě stala španělská píseň Despacito. V Česku ji ale překonávají domácí hity v čele s písní od Bena Cristovaa, kterou na internetu sleduje stejný počet lidí jako u obrazovek nejsledovanější televizní pořady.

Agresivita na úkor krásy! Jablonce spřádá plány, jak poprvé zvítězit

Severní Čechy - „Už nemůžeme hledět jen na krásu, potřebujeme tři body,“ velí jablonecký kouč Zdeněk Klucký před Duklou. Liberec hraje v Mladé Boleslavi, Teplice jedou na Baník.

Pochutnejte si na borůvkách na nádraží.... s parní lokomotivou

Kořenov - K tradičním akcím na konci prázdnin patří Borůvková parní sobota na Zubačce. I tentokrát vyjedou zvláštní vlaky na Zubačce a připravena je spousta zábavy pro všechny.

Z ochozu rozhledny se do kraje ponesou lesklé tóny trumpet

Příchovice - K nejkrásnější rozhledně na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, Štěpánce, přezdívané i Hvězda, zamíří v sobotu pourníci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení