Jako bájný pták Fénix vstává z popela, podobně se zvedá i sklářské řemeslo. Tradiční obor, který upadl v nemilost u mladých lidí, se začíná vracet do popředí zájmu. Projekt Glass and Art, s nímž přišly sklářská a designérská firma Lasvit a Vyšší odborná škola sklářská a Střední škola v Novém Boru, ještě více podpoří sklářský obor a mladé talentované lidi. Firma i škola si pomůžou navzájem.

„Na trhu je nedostatek kvalifikovaných pracovníků a podpora sklářských oborů má velký význam. Rozhodli jsme se proto úzce spolupracovat a zvýšit společně zájem mladých lidí o sklářské řemeslo," uvedl Miroslav Patka, generální ředitel společnosti Lasvit.

Spolupráce se má odehrávat v různých oblastech, od možnosti pro studenty absolvovat praxi ve výrobě, přes vytvoření výzkumného a vývojového centra ve škole nebo otevření možnosti dalšího odborného vzdělávání pro skláře či ve vzájemné propagaci.

Sklářská a designérská firma LasvitSpolečnost se proslavila unikátními skleněnými plastikami a svítidly, které dodává do celého světa. Spojuje tradiční české sklářské umění s moderními technologiemi a designem.
Projektu Lasvitu lze najít po celém světě v Paříži, Londýně, Moskvě, v USA, australském Melbourne, Hong Kongu, Singapuru i třeba v Dubaji.
Skleněné plastiky firmy Lasvit zdobí i např. budovy v centru Prahy, mezi nimi najdeme třeba Tančící dům nebo nákupní centra Quadrio či Florentinum. Lasvit mj. tvořil i dar pro prezidenta nebo trofeje pro sportovce.

„Propojení školy se světově známou společností, jakou je Lasvit, je pro nás skvělým příslibem, závazkem, ale především pro žáky obrovskou motivací. Jsme rádi za tak silného partnera, jímž firma je a zároveň i my máme Lasvitu co nabídnout. Naše novoborská škola je ojedinělým vzdělávacím centrem v evropském měřítku, které má pod jednou střechou jak řemeslné sklářské obory, tak středoškolské vzdělání ukončované maturitou, tak i náš top obor tvorba uměleckého skla vyšší odborné školy," neskrývala nadšení Ilona Jindrová, ředitelka novoborské školy.

Projekt Glass and Art také nabídne talentovaným studentům ojedinělou možnost stáže ve světových prestižních sklářských ateliérech, například The Corning Museum of Glass v Americe. „Naší škole také firma umožní prezentovat studentské práce na výstavách, kam by se školy nikdy samy nedostaly, což je pro nás ohromná propagace," podotkla Jindrová. Další konkrétní způsoby spolupráce se budou ještě dolaďovat. Nicméně jedním z výstupů bude mimo jiné vydání katalogu u příležitosti 145. let existence školy, která jubileum slaví 1. října tohoto roku. Lasvit podpoří vznik výročního katalogu, který bude veřejnosti představen u příležitosti tradičního sklářského sympozia.

Chtějí zaujmout mladé lidi pro sklářské řemeslo. Takový nesnadný úkol si daly novoborská sklářská škola a firma Lasvit, uzavřely partnerství, které přinese vzájemnou pomoc. Vzájemná pomoc

Sklářská společnost Lasvit je známá po celém světě skleněnými plastikami a svítidly. Zaměstnává zhruba 350 lidí a spolupracuje s věhlasnými skláři i designéry. Zájem o její výrobky, spojující tradiční sklářské řemeslo s modernou, má odbyt na mnoha trzích a podle Miroslava Patky i do budoucna bude mít společnost kam prodávat. Ovšem naráží na nedostatek kvalifikovaných řemeslníků. A právě podpora oborů to může zvrátit. Lasvit nyní investuje do vlastní sklárny, kam bude potřebovat získat skláře.

„Řemeslníci nad pětatřicet let jsou rozebraní a nechceme stahovat zkušené skláře odjinud. Všechny sklárny v okolí jsou našimi partnery a partnerství chceme zachovat," podotkl ředitel Patka. Podporou konkrétní školy si tak vlastně Lasvit vychová své potencionální zaměstnance. „Šikovný sklář si vydělá podstatně víc než středoškolák s maturitou i než mnohý vysokoškolák, od dvaceti do třiceti tisíc korun. Ti nejlepší i ještě vyšší částky," zdůrazňuje Miroslav Patka další z důvodů, proč je sklářství perspektivním a lákavým oborem.

„Pokud jméno Lasvitu pomůže k většímu náboru studentů, bude to výborné pro celý region. Starší skláři odešli a vznikla díra, jejich nástupci chybí," potvrdila ředitelka školy. Také ona za svých 33 let působení v novoborské škole zažila rapidní pokles zájmu o obor. Pamatuje 19 otevřených tříd pouze pro řemeslné obory, v současnosti mají ke každému nabízenému oboru jednu třídu, v níž je 28 žáků. Dnes studuje sklářské obory v Novém Boru 80 studentů.

VOŠ sklářská a Střední škola v Novém BoruŠkola byla otevřena v roce 1870 pro kreslení a modelování. V roce 1882 byla přejmenována na Odbornou školu pro sklářský průmysl. V současné době škola nabízí klasické i moderní techniky zpracování skla malování, rytí, broušení, umělecké sklenářství, hutní tvarování, fusing a lehání skla. Od školního roku 2011/2012 škola nabízí nové obory design interiéru a předškolní a mimoškolní pedagogika, součástí školy je i gymnázium. Vyšší odborné vzdělání mohou studenti získat v oboru tvorba uměleckého skla a stávají se držiteli titulu dipl. um.