VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Ubalovači“ cigaret a kuřáci dýmek přispějí ke snížení státního dluhu

ODBORNÍK PRO DENÍK: VLADIMÍR OPATRNÝ, DAŇOVÝ PORADCE

6.9.2012 6
SDÍLEJ:

Vladimír Opatrný. Foto: DENÍK

Jablonec n. N.- Prostý lid svůj postoj k současnému zvyšování daní vyjadřuje také četnými vtipy. Jeden z nich informuje o tom, že vláda se chystá zavést daň z trakaře. Tato anekdota se mi vybavila při čtení vládou připravované novely zákona o spotřebních daních. V případě jejího schválení dojde k výraznému nárůstu spotřební daně u jemně řezaného tabáku a následně i ke zvýšení jeho prodejní ceny.

Ostatně posuďte a zhodnoťte sami. Současná hodnota spotřební daně na jeden kilogram jemně řezaného tabáku činí 1 400 korun. Nová úprava ji v roce 2013 zvýší na 1 635 korun a daň dále poroste i v roce 2014, kdy stát z jednoho kilogramu tabáku na spotřební dani vybere 1 800 korun.

Uvedené zvýšení daňové zátěže řezaného tabáku nemůže být a ani není zdůvodňováno vládou tolik oblíbeným odkazem na požadavky a směrnice Evropské unie, která tuto daň vyžaduje ve výši 47 eur, tedy 1 175 Kč za 1 kilogram tabáku. Kritika tohoto počínání vládě připomíná, že zvýšením sazeb daně se nenaplní její záměry a očekávané cíle. Protože z jemně řezaného tabáku si balí cigarety kuřáci, kteří zpravidla nemají peněz nazbyt, vyšší cena tabáku bude silným podnětem pro jeho prodej na černém trhu. Stát více peněz nevybere a kouřit se zřejmě bude úplně stejně. Ministr financí nicméně v této souvislosti uvádí, že „k tomu, aby ubalovači cigaret byli zvýhodňováni, není žádný sociální důvod."

Dalším neopominutelným argumentem proti zvyšování sazeb je nižší cena řezaného tabáku v okolních státech. Tabák je přitom artikl, který se dá jednoduše převézt, skladovat, a daň z jeho spotřeby tak „ubalovači" cigaret a kuřáci dýmek zaplatí jinde a jiným.

Nelíbí se mi, že růst hrubého domácího produktu, růst reálných mezd, růst konkurenceschopnosti a vzdělanosti, růst pocitu spokojenosti lidí s úrovní politiky, se svojí situací i životní perspektivou, je stále více nahrazován růstem cen, růstem inflace a růstem daňových sazeb.

Autor: Redakce

6.9.2012 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ovce. Ilustrační foto.

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

MARMELÁDY Z KUNRATIC putovaly do celé Evropy ze zdejší továrny CH. Leubnera už od roku 1880. Tradici výroby ovocných produktů obnovili místní jako Jamparádu.

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

1968: Na pohřbu obětí „bratrské“ pomoci mluvil Havel i Tříska

Liberecký kraj - Tanky s okupanty se dostaly až v Liberci na náměstí před radnici, které bylo k ránu plné lid zburcovaných střelbou. V Desné hořící cisterna po nehodě usmrtila babičku s holčičkou … Před 49 lety.

O starém vděku a náhle padlé víře

Jablonecko - Poznámka Jana Sedláka z 21. 8. 1968

Tah na Prahu v pátek zbrzdila nehoda

Liberecký kraj – „Na Paceřáku ve směru na Prahu je doprava svedená do jednoho pruhu.“ Taková byla situace v pátek před polednem ve stoupání před odbočkou na Sychrov.

OBRAZEM: Hasiči slaňovali a policisté chytali zloděje

Albrechtice v Jizerských horách - Přehraniční setkání složek Integrovaného záchranného systému (IZS) byl strhující přehlídkou zásahů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení