VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Změna v přiznání k dani z nemovitostí za rok 2012

Jablonecko – Odborník pro Deník: Vladimír Opatrný, předseda Krajské hospodářské komory Libereckého kraje.

11.1.2012
SDÍLEJ:

Vladimír Opatrný, předseda KHK Libereckého kraje a daňový poradce.Foto: DENÍK/ Lenka Střihavková

S účinností od 1. ledna 2012 byl novelizován i zákon o dani z nemovitostí. K významné změně s přímým a poměrně výrazným finančním dopadem došlo u zpevněných ploch pozemků.

Zákon jimi rozumí pozemek nebo jeho část v m2 evidovaný v katastru nemovitostí s druhem pozemku s druhem pozemku ostatní plocha nebo zastavěná plocha a nádvoří, jehož povrch je zpevněn stavbou podle stavebního zákona bez svislé nosné konstrukce.

Podle Generálního finančního ředitelství, které k novele zákona o dani z nemovitosti vydalo 15. listopadu 2011 informaci, musí stavba zpevňující pozemek při běžné údržbě a působení běžně předvídatelných vlivů po celou dobu své životnosti vyhovovat základním požadavkům na stavby, což je především mechanická odolnost a stabilita stavby.

Proto za zpevněnou plochu pozemku nelze považovat plochu zpevněnou snadno rozebíratelným povrchem bez nutností použití speciálních technologií (např. dlažbu nebo panely uložené bez podloží nebo v podloží z písku), či zpevnění povrchu pozemku pouhým rozprostřením materiálu (škváry, drtě) na povrchu pozemku včetně jeho případného zhutnění. Stavba zpevňující plochu pozemku nevznikne ani pouhým provedením terénních úprav.

Pro stanovení daně je rozhodující výměra pozemku. V případě, že se jedná o zpevněné plochy pozemků užívaných k podnikatelské činnosti nebo v souvislosti s ní, činí sazba 5,00 Kč/m2 při jejich využívání pro průmysl, dopravu, energetiku, ostatní zemědělskou výrobu a ostatní podnikatelskou činnost a 1,00 Kč/m2, pokud jsou využívány pro zemědělskou prvovýrobu, lesní a vodní hospodářství. Ze zpevněných ploch pozemků nepoužívaných k podnikání zaplatíme 0,20 Kč za jeden metr čtvereční.

Protože vymezení zpevněné plochy pozemku jako předmětu daně z pozemků je změnou rozhodnou pro stanovení daně, je poplatník povinen na zdaňovací období roku 2012 podat daňové přiznání nebo dílčí daňové přiznání, v němž tuto novou skutečnost zohlední a musí tak učinit do 31. ledna 2012.

Skutečnou výměru zpevněné plochy není třeba pro účely přiznání k dani deklarovat geometrickým zaměřením či znaleckým posudkem, poplatník si zpevněnou plochu jednoduše a prostě sám změří, a to pokud možno přesně.

11.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie. Ilustrační snímek

Jeden bez papírů, druhá nepřipásaná, oba s alkoholem

RedBull 400 Harrachov 2017
34

Můstku jsme čelili společně

Hvězdou českého YouTube je Ben Cristovao

Globálním hitem YouTube se letos v létě stala španělská píseň Despacito. V Česku ji ale překonávají domácí hity v čele s písní od Bena Cristovaa, kterou na internetu sleduje stejný počet lidí jako u obrazovek nejsledovanější televizní pořady.

Agresivita na úkor krásy! Jablonce spřádá plány, jak poprvé zvítězit

Severní Čechy - „Už nemůžeme hledět jen na krásu, potřebujeme tři body,“ velí jablonecký kouč Zdeněk Klucký před Duklou. Liberec hraje v Mladé Boleslavi, Teplice jedou na Baník.

Pochutnejte si na borůvkách na nádraží.... s parní lokomotivou

Kořenov - K tradičním akcím na konci prázdnin patří Borůvková parní sobota na Zubačce. I tentokrát vyjedou zvláštní vlaky na Zubačce a připravena je spousta zábavy pro všechny.

Z ochozu rozhledny se do kraje ponesou lesklé tóny trumpet

Příchovice - K nejkrásnější rozhledně na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, Štěpánce, přezdívané i Hvězda, zamíří v sobotu pourníci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení