VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ausgerechnet Češi. Najednou se v Sasku objevili. Jako zázrakem

Myslím, že moc neprohádám, když budu tvrdit, že je jen málo obyvatel severních Čech, kteří ještě nenavštívili některou z německých památek kousek za hranicemi nebo neobdivovali skvostné exponáty ve Zwingeru, nedali si štolu a svařené krušnohorské víno na drážďanských vánočních trzích.

10.5.2014
SDÍLEJ:

Zwinger.Foto: mediaservis-dresden.de

K našim sousedům jsme se naučili jezdit stejně, jako když se třeba vydáme na nějakou zajímavou akci do Prahy. Ale jak nás vlastně vidí oni?

Ausgerechnet Češi

„Když začínala v Německu v roce 2008 krize a začínala stagnace, přišli k nám do Saska Češi. Najednou. Jako zázrak. Zprvu jsme se divili, co je to za lidi a ausgerechnet z Čech. Jasné ale bylo, že peníze mají. Netušili jsme, čím to bylo způsobeno zda v Čechách tak vzrostla životní úroveň, nebo tyto nečekané návštěvy mají něco společného s vyššími cenami v České republice… Důležité bylo, že jsme v pohraničí zjistili, že to máme oproti jiným regionům Německa lepší. Díky Čechům," říká s úsměvem a nadsázkou Susanne Gertoberens, majitelka drážďanské agentury pro mezinárodní komunikaci.

České slavnosti i cestovní dny

„Česká republika pro nás dneska už není zemí Švejků a Romů. Ani ráj laciných pump a kadeřnictví, to také už ne. Dnes někteří lidé v Sasku místo toho už hovoří o sousedech jako o ,těch lidech se silnými auty´. Fakt je, že v posledních letech se ČR stává v očích obchodníků zajímavým trhem," vysvětluje Susanne Gertoberens.

Drážďanští obchodníci mají pomyslný kruh okolo města své působnosti, který zasahuje 150 km. Zhruba třetina oblastí, odkud do Drážďan přicházejí zákazníci, je česká.

„Čechům chceme poskytnout stejné služby a slevy jako Sasům," říká Gerd Wünsch, vedoucí hypermarketu Real v Heidenau. A v Realu jsou skutečně všude vidět dvoujazyčné nápisy a slyšet i česky mluvící personál. Tisíce Čechů už se registrovalo na realovou slevovou kartu pro zákazníky.

Obchodní centrum Altmarktgalerie vymyslelo pro Čechy něco jiného. Pravidelně zde pořádají „Tschechische Festtage" (české slavnosti). Konají se v době, kdy jsou v ČR české svátky, jako například Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. V tu dobu naši sousedé předpokládají, že my, Češi, vyjedeme za nákupy.

Drážďanské letiště dokonce pořádá vždy v červnu Cestovní den pro Čechy, kdy v češtině návštěvníci dostanou veškeré informace potřebné k odletům a cestování.

Kulturu Češi rádi

Že máme rádi kulturu, toho si v Sasku všimli již dávno. Ať už se jedná o výstavy, koncerty, společenské události či městké slavnosti.

„Z celkového počtu všech návštěvníků drážďanského vánočního trhu Striezelmarkt vloni bylo více než 15 procent Čechů. Svaz saských zámků, hradů a zahrad a saské státní umělecké sbírky už vůbec nediskutují o tom, jestli má smysl přeložit letáky, brožurky a internetové stránky do češtiny. Dnes už je to skoro povinnost," dodává Susanne Gertoberens.

Tak například v drážďanském Rezidenčním zámku mají čeští návštěvníci k dispozici výborné české audioprůvodce, v Obrazárně starých mistrů a v galerii Albertinum také, a to bez poplatku. Informace k výstavám na pevnosti Königstein a na zámku Weesenstein jsou vždy přeloženy i do češtiny a tak bychom mohli pokračovat až třeba k Muzeu hygieny či zámku Wackerbarth. Připraveny na české sousedy jsou i lázně Toskana Therme v Bad Schandau, stejně jako v centru Národního parku Saské Švýcarsko…

A co nám, Čechům, doporučuje při cestách do Německa Susanne Gertoberens? „Vyzkoušejte a navštivte to, co vás zaujme, sbírejte zážitky a zkušenosti. A nevěřte na klišé, že v Německu je vždy všechno perfektní. I my jsme jen lidé. Ale snad sousedsky srdeční."

Autor: Ludmila Veselá

10.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Módní svátek  zažil zámek Sychrov.
50

OBRAZEM: Sychrov ožil velkou módní show

ANKETA: Zakázali byste motorovým vozidlům starším 15 let vjezd do center měst?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

ANKETA: Povolili byste cyklistům alkohol?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Kraj představí úspěšné návrhy na přeměnu okolí budovy Krajského úřadu

Liberec – Přeměna a kultivace okolí budovy Krajského úřadu, možnost volného přístupu k řece Nise a prostor pro parkování, i to byla hodnotící kritéria soutěže, kterou vypsal Liberecký kraj.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení