Pro muže jsou symbolem nevinnosti a milé povahy a podobně jako prohlubně nad zadečkem v nich evokují smyslnost. O dolíčcích na jiných částech ženského těla se to ale bohužel říci nedá.

„Pomerančová kůže" je výsledkem změn v pružnosti svalových vláken a hromadění tukových buněk. Jejich vazivová vlákna časem tuhnou, až tukové buňky doslova uvězní. Tím se zpomaluje odvod škodlivin z tkání, zadržuje se v nich voda a nepěkné dolíčkování je na světě. Přestože se o celulitidě od padesátých let minulého století intenzivně hovoří, není ničím novým. Ale zatímco dříve byla výsadou žen s nadváhou v pokročilejším věku, posledních třicet let se objevuje i u žákyň základní školy, které jsou takříkajíc samá ruka samá noha: „Problém se objevuje vesměs v době, kdy dochází ke změně vylučování pohlavních hormonů, tedy již v rané pubertě. Ale také v těhotenství, či v období klimakteria," vysvětluje Martina Poláková, profesionální kosmetička Sanatoria Europa, a dodává: „Kromě zmíněných přirozených období hormonálních změn přispívá k vysokému výskytu celulitidy užívání hormonální antikoncepce, častá léčba hormonálními léky i upravované potraviny. Dnešní doba navíc přidala lidskému tělu nelehký úkol vyrovnat se s toxiny ze životního prostředí."

Jste-li mladá, štíhlá, a přesto máte „pomerančovou kůži", můžete téměř s jistotou vsadit na to, že se na tom podepisuje nedostatek pohybu, stres, kouření, nedostatečný pitný režim či špatné stravování. Nedivte se pak, že čisticí systémy vašeho organismu nefungují a hledají „náhradní řešení". Z mnoha odborných studií jasně vyplývá, že dolíčky jsou důsledkem nedostatečné funkce krevního i lymfatického oběhu, a tím pádem i špatného odvodu toxických látek z organismu.

Stupně celulitidy

První stupeň celulitidy je na první pohled patrný, jen když stlačíte kůži na stehnech. Druhý stupeň je vidět, jen když stojíte, ve třetím stadiu jsou hrbolky na kůži vidět i vleže, ta nejpostiženější místa bývají navíc bolestivá. V případě čtvrtého stupně je tkáň ztvrdlá, tukové buňky se „zapouzdřily" a bolí. Větší pravděpodobnost dostat se do posledních dvou stadií mají lidé trpící nadváhou či obezitou a dalšími zdravotními potížemi.

V každém případě stojí za to s celulitidou bojovat: „Kromě pitného režimu, vhodné stravy bez ‚éček' a dostatku antioxidantů se doporučení odborníků většinou shodují na pravidelném pohybu spojeném s pravidelnou a důkladnou péčí o pokožku," říká kosmetička. Takže, sprchujete se střídavě studenou a teplou vodou. A k ošetření problematických partií používejte například emulzi EFFFI bronze z rostlinných výtažků, která je přímo určená pro boj proti celulitidě. Kombinací jerlínu, skořice, zeleného čaje, červené papriky, vinného listu, kaštanu, dubové kůry a heřmánku nejenže zpevňuje stěny cévních kapilár i podkoží, zrychluje buněčný metabolismus, ale podporuje i odtok lymfy.

Vyzrajte na potíže

Kromě obsahu účinných látek mají emulze ještě jedno plus, a tím je doporučení „vmasírujte". Nepřímo tak nabádají ke zvýšené péči o prokrvení problematických partií. Zvolte pohyb, který podporuje tok lymfatického systému, a nezapomeňte na lymfodrenáže. Pomáhají pročistit, zpevnit a prokrvit pokožku a zásadně ovlivňují projevy celulitidy.

„Po lymfodrenáži je nutné vypít alespoň tři litry tekutin, aby se škodliviny dostaly z těla ven. Bez toho by nepřinesla žádný efekt," upozorňuje Martina Poláková. Vhodné je používání speciálního anticelulitického prádla, které „pomerančovou kůži" prokrví, zahřeje a přispěje k lepšímu odvádění škodlivin z těla.

Boj s celulitidou je každodenní, to znamená sedm dní v týdnu, 365 dní v roce. Ale stojí zato. Vždyť se vyplatí zmobilizovat vůli, něco pro sebe udělat, a cítit se tak přitažlivá a žádoucí.

Zpracovala Dagmar Beníšková