VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Iuventus Gaude! pojede na olympiádu

Jablonec n. N. - Iuventus Gaude! je pěvecký sbor, který působí při Základní umělecké škole v Jablonci.

21.11.2013
SDÍLEJ:

Z jednoho z mnoha koncertů Iuventus Gaude! v loňském roceFoto: Deník

Původně hudební škola začala svou činnost v září 1925 a historie jejího vzniku je bezprostředně spjata se vznikem stejné školy v sousedním Liberci. Jablonečtí tehdy byli pohotovější a organizačně schopnější. Už v září 1925 Ministerstvo školství uvolnilo k výuce čtyři učebny v budově dnešní Základní školy v ulici 5. května.

První žáci

V říjnu téhož roku už bylo evidováno celkem 115 žáků.

Prvním ředitelem jablonecké hudební školy byl jmenován klavírista Antonín Resler, absolvent mistrovské školy v Praze. Škola už tehdy měla přípravku a nižší a vyšší oddělení. S činností školy byla úzce spjata i koncertní činnost.

V té době se ale ještě nemohla chlubit žádným pěveckým sborem. Dnes je tomu naopak. Právě v letošním roce slaví sedmé narozeniny pěvecký sbor Iuventus, Gaude!, který řídí Tomáš Pospíšil.

Před sedmi lety právě končil Akademii múzických umění a čekala ho absolventská skladba pro dětský sbor. Obrátil se na ředitele ZUŠ s dotazem, zda si může skladbu připravit v Jablonci. Dětský sbor ale tady tehdy chyběl.

„Sbor nemáme, ale pojď ho založit," zazněla výzva z úst ředitele.

Sbormistr učitelem

Tomáš Pospíšil nastoupil do „zušky" jako učitel hry na klavír a o založení sboru zatím neuvažoval. Věděl, že práce s dětmi je jiná než s dospělými, jsou sice lehce získatelné pro různé aktivity, ale zase prožívají svá období, ve kterých žijí v jiném světě a myšlenky na zpívání se rozplynou.

Škola má dnes desetkrát více žáků než při svém založení. A tak argument, že není z koho vybírat, nebylo možné použít. „Tak, co bude s tím sborem," připomenul se za čas ředitel.

A tak se rozhodl mladý sbormistr, že vkročí na tenký led a založí dětský pěvecký sbor. „Práce s dětmi je úplně jiná, tvůrčí, dají se získat pro nové nápady," uvedl Pospíšil.

A tak se zrodil sbor. Od září roku 2005 začal Pospíšil pracovat s dětským pěveckým kolektivem. Nejprve se vytvořil přípravný sbor s patnácti dětmi a v koncertním sboru se třiceti malými zpěváky.

„Snažili jsme se co nejdříve a co nejvíce vystupovat na veřejnosti a získat si diváky. A to se podařilo. Přišly první úspěchy, dokonce v zahraničí. Jméno sboru bylo brzy známé. Nejvíce jsme ale chtěli zpívat doma," zavzpomínal sbormistr Tomáš Pospíšil.

Ten ale malé zpěváky také od samého začátku vůbec nelitoval a připravoval pro ně náročný repertoár.Právě takový si ale děti oblíbily a v hudbě, ať už vážné nebo soudobé, stále objevovaly něco nového.

Z čeho název?

Na otázku, kde se vzal název sboru Iuventus Gaude!, vysvětlil sbormistr: „V překladu znamená Člověče raduj se! Hudba musí přinášet člověku radost."

Pospíšil věděl, že s dětmi není lehká práce. Byl připravený na jejich nálady v době puberty nebo hravost předškoláků. „Na každou věkovou kategorii musí člověk vymýšlet jiné aktivity. Nejlepší podle mne jsou zpěváci ve věku devět deset let," zdůraznil vedoucí sboru.

Začínají tříletí

Dětský sbor Iuventus Gaude! se rozděluje na několik kategorií. Nejmladším zpěvákům jsou teprve tři roky. Na začátku měl sbor asi třicítku dětí. Po dvou letech už měly první úspěchy," upřesnil sbormistr.

Zlato si hned na začátku pěvecké dráhy děti přivezly z mezinárodního festivalu Pražské Vánoce. Další prvenství si zajistili v Olomouci na festivalu Svátky písní. Největším zážitkem pro sbor byla účast na Olympijských hrách sborového zpěvu. Ty se konají, stejně jako olympiáda, jednou za dva roky v různých městech světa.

Jeden z předchozích ročníků olympiády, v rakouském Grazu, už děti z Jablonce s úspěchem absolvovaly. A teď se chystají do Rigi. Tam bude olympiáda v roce 2014. „Už nyní stále procvičujeme 4 melodie, které musí odpovídat pravidlům olympiády," vysvětlil sbormistr.

Přijede Bárta

Předvánoční čas bude pro dívky i chlapce ze sboru náročný. Čeká je například koncert při rozsvícení vánočního stromečku, adventní koncert v kostele na Horním náměstí a především scénické provedení vánoční mše Hej mistře, pod taktovkou Václava Bárty, otce zpěváka Noida Bárty.

Režisér a scénárista v jedné osobě připravil pro Iuventus, Gaude! scénář, ve kterém zazní mnoho krásných skladeb a chybět nebude ani Bártova poezie.

Autor: Dagmar Březinová

Autor: Redakce

21.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Přes tisíc si v pátek přišlo prohlédnout nové prostory, které otevřela jablonecká společnost Kitl. Symbolického křtu se ujal Miloň Čepelka, člen divadla Járy Cimrmana, který zároveň uvedl novinku letošního léta, Kitl Syrob Malinový. Již tradiční Den otevř
6

Kitl otevřel v Jablonci podnikovou prodejnu a s pomocí Miloně Čepelky křtil

Trosky, Hrubý Rohozec, Zákupy. Zatím tři památky vydávají vstupenky s historickým motivem. Do dvou let se s nimi setkáte všude.

Hrady lákají sběratele na unikát

AKTUALIZOVÁNO

Srážka dvou aut si vyžádala sedm zraněných. Mezi nimi i dvě děti

Jablonné v Podještědí – Na silnici 13 mezi Rynolticemi a Lvovou se stala v sobotní podvečer vážná dopravní nehoda, při které se střetly dva osobní automobily.

Co dělat, když přijde přívalový liják či náhlá povodeň?

Liberecký kraj – V posledních letech se průběh léta v Čechách mění. Stále častěji se setkáváme s prudkým střídáním teplot i charakteru počasí.

ROZHOVOR, FOTO: Hrozně mě zajímal vesmír, říká ředitel iQLANDIE

Liberec – Desítky a desítky exponátů. Od tajemství vesmíru po záhady lidského těla. Od nano robota po potápějící se Titanic. To vše tu můžete poznat nebo zažít na vlastní kůži.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem

Severní Čechy - Najděte si svoji nejoblíbenější hospůdku v naší nabídce a pošlete jí svůj hlas!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení