VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jablonečané valí podněty architektům

Jablonec n. N. - Lidé z Jablonce dostávají šanci k otevřené kritice stavu města. Architekti na základě jejich podnětů připraví pro problematická místa vylepšení a své návrhy v příštím roce představí na velkolepé výstavě.

18.6.2012
SDÍLEJ:

Jablonec nad Nisou, ilustrační snímekFoto: Deník/ Lenka Střihavková

I malý a levný zásah může často způsobit velké pozitivní změny. S tímto mottem připravila skupina architektů projekt, který poukáže na problematická či zanedbaná místa na území Jablonce a přinese návrh na jejich úpravu. Jedinečnost je v tom, že na nedávno zprovozněných webových stránkáchwww.mestskezasahyjablonec.czmůžou psát podněty i sami občané. Jejich tipů se pak chopí odborníci, kteří navrhnou, jak daná místa vylepšit.Projekt, za nímž stojí skupina architektů, navazuje na osvědčený formát „Městských zásahů", který už úspěšně proběhl v Bratislavě, Košicích, Praze a Brně. Webové stránky, kam mohou lidé psát libovolné podněty, jsou v provozu už od 6. června, přičemž tipy na místa v Jablonci, která občany trápí, kde se necítí příjemně, nebo kde jim něco chybí, bude možné přidávat až do 11. listopadu.

„Tento sběr podnětů bude sloužit jako databáze problematických míst a zároveň jako inspirační zdroj pro hlavní části Městských zásahů Jablonec nad Nisou 2013," poznamenal jeden z organizátorů akce, architekt Jakub Chuchlík. Dalšími jsou Ida Čapounová, Jan Kadlas a David Pavlišta.

O tom, že Jablonečané jsou po změnách podoby města dychtiví, není pochyb. Den po dni totiž na zmiňovaném webu přibývají další a další podněty. Namátkou se občanům nelíbí například podoba Horního náměstí, prázdné domy a proluky v centru města, nová podoba autobusového nádraží, zchátralý Tyršův park, stav bývalých městských lázní, nedokončený bulvár nebo zanedbaný pivovar.

„Je to dobrý nápad udělat takovou databázi a věřím tomu, že připomínky by měl určitě každý. Mně se třeba vůbec nelíbí Horní náměstí, které je v podstatě jen velkým prázdným placem pro parkování," říká Milan Votruba z Jablonce.

Návrhy nemusí být megalomanské

Tvůrčí část projektu odstartuje začátkem září letošního roku, kdy bude zveřejněná výzva architektům, studentům a dalším, aby na libovolné místo z nashromážděné databáze navrhli svůj architektonický zásah. A ten vůbec nemusí být megalomanský.

„Někdy stačí i pár stromů, lavička na správném místě, úprava dopravy a pěších propojení. Jde o to objevit a využít potenciál jednotlivých míst," říkají organizátoři.

Všechny návrhy by měli architekti odevzdat do 3. března příštího roku a hned poté začnou přípravy na velkou výstavu, jejíž kurátorkou bude kritička architektury a jablonecká rodačka Karolína Jirkalová.

„Výstava nabídne celou řadu architektonických nápadů darovaných městu a může se stát odrazovým můstkem pro zlepšení konkrétních míst," konstatoval Jakub Chuchlík.

O tom, že to není nereálné, svědčí řada projektů z předešlých Městských zásahů, které se podařilo posunout až k realizaci.

„Věříme, že jablonecké Městské zásahy najdou ohlas u veřejnosti i vedení města obdobně jako jinde a že celá akce přispěje ke zlepšení našeho prostředí," říká Jakub Chuchlík.

Autoři budou na proměnách Jablonce pracovat bez nároku na honorář, protože dané projekty si nikdo neobjednal.

„Není to architektura zadarmo, ale je to architektura jako dar městu," říká k principu celé akce spoluautor ideje „Městských zásahů", architekt Matúš Vallo.

Architektonickou výstavu budou provázet autorské prezentace návrhů, takže veřejnost bude mít možnost seznámit se jak s konkrétními projekty, tak i s jejich autory.

Autor: Jan Vrabec

18.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie. Ilustrační snímek

Jeden bez papírů, druhá nepřipásaná, oba s alkoholem

RedBull 400 Harrachov 2017
34

Můstku jsme čelili společně

Hvězdou českého YouTube je Ben Cristovao

Globálním hitem YouTube se letos v létě stala španělská píseň Despacito. V Česku ji ale překonávají domácí hity v čele s písní od Bena Cristovaa, kterou na internetu sleduje stejný počet lidí jako u obrazovek nejsledovanější televizní pořady.

Agresivita na úkor krásy! Jablonce spřádá plány, jak poprvé zvítězit

Severní Čechy - „Už nemůžeme hledět jen na krásu, potřebujeme tři body,“ velí jablonecký kouč Zdeněk Klucký před Duklou. Liberec hraje v Mladé Boleslavi, Teplice jedou na Baník.

Pochutnejte si na borůvkách na nádraží.... s parní lokomotivou

Kořenov - K tradičním akcím na konci prázdnin patří Borůvková parní sobota na Zubačce. I tentokrát vyjedou zvláštní vlaky na Zubačce a připravena je spousta zábavy pro všechny.

Z ochozu rozhledny se do kraje ponesou lesklé tóny trumpet

Příchovice - K nejkrásnější rozhledně na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, Štěpánce, přezdívané i Hvězda, zamíří v sobotu pourníci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení