VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Každý třetí člověk u nás trpí nějakou alergií

Liberec - Do patnácti let bude alergikem dokonce každý druhý člověk. Alergiků přibývá ve vyspělých zemí. Ale péče u nás patří k nejlepším na světě

12.10.2012
SDÍLEJ:

Loni trápila alergie 890 tisíc Čechů. Foto: Shutterstock

Uvedené informace zazněly na úvod čtyřdenního Kongresu České a Slovenské společnosti alergologie a klinické imunologie, která se od včerejška koná v Liberci.„Počet osob stižených alergickými chorobami a poruchami imunity zaznamenal strmý vzrůst. Před čtyřiceti lety, když obor v Liberci začínal, měl můj otec v evidenci pouhých 15 pacientů. Dnes jich naše kartotéka čítá několik tisíc, " potvrdila vzrůstající tendenci MUDr. Kateřina Absolonová.

Důvodů epidemického rozšíření těchto chorob je hodně. „Základ je genetický. Nositelé těchto genů jsou takzvaní atopici, záleží ovšem na mnoha faktorech, zda se geny stanou aktivními. Impulzem může být virové onemocnění, ale mezi určitě nejvýraznější vlivy patří bezesporu kouření. Aktivní i pasivní. Lze s vysokou pravděpodobností říct, že matka alergička a astmatička, která v těhotenství kouří, je nositelkou velmi agresivních genů," zdůraznil profesor Václav Špičák z České iniciativy pro astma.

Mezi spouštěče alergií patří zcela jistě i zhoršující se životní prostředí. „Když začínaly první výzkumy, předpokládalo se, že pylové alergeny budou ve větší míře působit na venkovské obyvatelstvo, které s nimi častěji přichází do styku. Ukázalo se ale, že větší výskyt byl u lidí ve městech, kde bylo pylu sice méně, zato vlivem dopravy mnohonásobně agresivnějšího," doplnil k tématu předseda České společnosti alergologie a klinické imunologie Vít Petrů.

Rozšířený názor, že alergie jsou nemoci z přehnané hygieny, však odborníci nepotvrdili. „Víme, že tato hypotéza existuje, ale zmíněných faktorů je příliš mnoho, než aby to bylo možné jednoznačně konstatovat," reagoval Václav Špičák na dotaz, že v některých zemích se alergikům údajně podávají preparáty se stopovým množství bakterií. „Určité pokusy tu byly, ale jsou to spíš experimenty," řekl náš přední expert.

Nejčastější problémy

Celkem u nás trpí alergiemi 32% populace. Jen v roce 2010 se léčilo přes 889 000 lidí, o 21 000 více než v předchozím roce.

Jaké jsou nejčastější typy

klasická alergická reakce : senná rýma, záněty spojivek 19% případů

- astmatické problémy 9% dospělých pacientů, 8,2% u dětí

- exemy, alergické reakce kůže

- reakce na potraviny

Podle něj mohou tyto závěry vycházet z toho, že alergiemi trpí především lidé v civilizovaných státech, zatímco v rozvojových zemích, kde jsou s hygienou na štíru, je procento mizivé.

Jednou z nejhorších forem alergií je astma. „Ještě v šedesátých letech na něj umíralo velké množství dětí. Pamatuji si holčičku, kterou jsme převáželi do Prahy a ještě cestou zemřela," uvedl příklad profesor Špičák.

Léčba kortikoidy

Za naprosto zásadní považují odborníci na alergie léčbu pomocí kortikoidů. „Je to léčba velmi diskutovaná, maminky proti ní brojí, ale je naprosto prokazatelné, že právě kortikoidy byly tím velkým třeskem v účinné léčbě," zdůraznil profesor Špičák.

„Ta hysterie kolem nich je zbytečná. Dnes už se totiž používají převážně v inhalační podobě a působí cíleně na sliznice postižené alergickým zánětem. Nepůsobí už například poruchy růstu," doplnila alergoložka Kateřina Absolonová.

Právě díky novým poznatkům v imunologii a stále účinnější léčbě mohou dnešní alergici aktivně žít a dokonce sportovat. O tom se dřív lidem ani nesnilo. Příkladem je třeba olympionik, kajakář Vavřinec Hradilek. „Jejich rodina, to je přímo hnízdo alergiků, a vidíte, co se dá účinnou léčbou dosáhnout," připomíná profesor Špičák.

Historie oboru

Pojem „alergie" vytvořili lékaři Clemens von Pirquet a Béla Schick v roce 1906, kteří zjistili, že někteří pacienti jsou přecitlivělí na běžně neškodné látky jako prach, pyl nebo některé potraviny. Tento fenomén nazvali alergií, podle řeckých slov allos (jiný nebo změněný stav) a ergon (práce, reakce, reaktivita).U nás patřili k průkopníkům alergologie a imunologie ontolaringolog Vladimír Hlaváček a mikrobiolog Josef Liška. Už ve třicátých letech publikovali práce, které předběhly svou dobu. Základy alergologie u nás byly oficiálně položeny v 50. letech.

„Pamatuji si, když jsem jako holka jezdila na tábory pro alergiky, každý večer se tam děti dusily. To už se dnes díky kortikoidům nestává, a navíc, dnešní léky mají řádově o tisícovky nižší hodnoty, než tomu bylo dříve," uzavírá lékařka.

Autor: Jana Švecová

12.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie. Ilustrační snímek

Jeden bez papírů, druhá nepřipásaná, oba s alkoholem

RedBull 400 Harrachov 2017
34

Můstku jsme čelili společně

Hvězdou českého YouTube je Ben Cristovao

Globálním hitem YouTube se letos v létě stala španělská píseň Despacito. V Česku ji ale překonávají domácí hity v čele s písní od Bena Cristovaa, kterou na internetu sleduje stejný počet lidí jako u obrazovek nejsledovanější televizní pořady.

Agresivita na úkor krásy! Jablonce spřádá plány, jak poprvé zvítězit

Severní Čechy - „Už nemůžeme hledět jen na krásu, potřebujeme tři body,“ velí jablonecký kouč Zdeněk Klucký před Duklou. Liberec hraje v Mladé Boleslavi, Teplice jedou na Baník.

Pochutnejte si na borůvkách na nádraží.... s parní lokomotivou

Kořenov - K tradičním akcím na konci prázdnin patří Borůvková parní sobota na Zubačce. I tentokrát vyjedou zvláštní vlaky na Zubačce a připravena je spousta zábavy pro všechny.

Z ochozu rozhledny se do kraje ponesou lesklé tóny trumpet

Příchovice - K nejkrásnější rozhledně na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, Štěpánce, přezdívané i Hvězda, zamíří v sobotu pourníci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení