VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo je víc? Vegetarián nebo turista hledající informace

Turnov – V rozšíření ´Íčka´ překáží vegetariánská restaurace. Město chce právem využít vlastní prostory, lidem ani provozovatelům se jeho postup nelíbí.

2.6.2017
SDÍLEJ:

Na sto padesát jídel denně po jedenáct let vařili mladí Eichlerovi v oblíbené vegetariánské jídelně na náměstí Českého ráje. Teď se kvůli záměru rozšíření Městského informačního centra mají stěhovat pryč. Zatímco starosta Tomáš Hocke tvrdí, že město v ničFoto: Otakar Grund.

Po patnácti letech chce vedení města rekonstruovat kanceláře Informačního centra ve vlastní budově na náměstí Českého ráje. Ale překáží mu v tom nájemce restaurace, kterou si za dvanáct let provozu návštěvníci oblíbili.

ZDRAVÉ STRAVOVÁNÍ MĚSTA PODPORUJÍ

„Nechápeme navíc, proč se máme stěhovat právě před sezónou, a proč všem najednou vadí odsávání a hygienické podmínky, když předtím dvanáct let mlčeli?“ zlobí se provozovatelka Kateřina Eichlerová. Zdejší provozovnu neznají jen Turnováci.

„Znám to tam. Jsem vegan a mám potíž najít místo, kde se mohu najíst. Ve větších městech takových restaurací přibývá. Škoda, že v Turnově zdravé stravování také nepodporují,“ míní Denisa z Jablonce, která do Turnova pravidelně jezdí za kamarádkou. Podle ní vegetariánská nabídka „obalovaný květák a smažený sýr“ není to pravé.

DALŠÍ RESTAURACE ZMIZÍ Z NÁMĚSTÍ

Šéfka Informačního centra Eliška Gruberová zastupitelům představila studii rekonstrukce dnešních prostor i s využitím prostor po sousední restauraci. Ta má stát zhruba pět a půl milionu korun s tím, že polovinu nákladů získá od státu.

„Původně jsme chtěli provést jen interiérové změny, ale radní města se rozhodli pro širší pojetí koncepce cestovního ruchu. Ta právě zahrnuje i sousední místo dosud pronajaté restauraci. Nedovedu dnes přesně kvantifikovat přínos pro město a jeho občany, ale jako starosta tuto změnu podporuji,“ řekl v úvodu Tomáš Hocke.

Gruberová prezentovala rozsah studie, podle které by mělo dojít k využití celé spodní části budovy i prvního patra. „Střed města se střediskem a s budovou zatím na návštěvníky nepůsobí jako srdce Českého ráje.,“ argumentuje vedoucí Informačního centra.

„Proto chceme opravit i vnější vzhled, abychom je přilákali na náměstí a nabídli jim veškerý moderní servis,“ uvedla Gruberová, která rovněž počítá se stávajícími službami, které středisko poskytuje i občanům města.

SMLOUVA S RADNICÍ KONČÍ AŽ ZA MĚSÍC

Provozovatelům restaurace se postup města nelíbí. „Lidé si na nás už zákazníci zvykli. Teď se máme rychle vystěhovat. Máme stále plno a pravidelnou zdejší klientelu. Píší a telefonují nám hosté i z daleka a hlavně, město nám neřeklo nic konkrétního. Smlouva nám končí v červnu,“ vylíčila Eichlerová. Hledá tedy jiné prostory, zatím to vypadá na Soboteckou ulici a hostinec U slunce.

SEŽENE MĚSTO PENÍZE NA PŘESTAVBU?

Živá diskuse na toto téma se na zasedání odehrála už v březnu. „Budeme unikátním zastupitelstvem. V našem období jsme zlikvidovali už třetí restauraci na náměstí a zbavili se i prosperujícího a platícího nájemce. Kvalitu našeho ´íčka´ neudělají jen metry čtvereční,“ řekl Ivan Kunetka.
Šárku Červinkovou zajímalo, z čeho zaplatí celý projekt město, když ministerský příspěvek nedostane? „Neudělali jsme nic protiprávního. Objekt je v našem majetku a o rekonstrukci informačního centra jsme jednali už dlouho,“ shrnul celé jednání starosta Hocke.

Přestože získal podporu mnoha dalších, jednací síní se nesla jakási pachuť nezvládnuté komunikace s těmi, kteří vegetariánské restauraci fandí. A nepramenila tentokrát jen z kritizované přípravy jídel.

Otakar Grund

Autor: Redakce

2.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Motorkáři, ilustrační foto.

Motorkáři ohrožují lesy i lidi

V Jablonci se připravují na Den s ISZ. Na programu je i zásah na vodní hladině mšenské přehrady, kde své umění předvede Vodní záchranná služba s leteckou záchrankou.

Hasiči, záchranáři, policejní jízda... Záchranné složky míří do Jablonce

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

V pátek se na týden uzavře jablonecký magistrát

Jablonec n. N. – V prostorách vstupního prostoru, čekáren a schodišť bude probíhat rekonstrukce.

Auto vjelo před tramvaj, oba řidiči tvrdí, že měli zelenou

Jablonec n. N. – Policie hledá svědky nehody na křižovatce ulic Liberecká a U Nisy.

GALERIE: Pozor na falešné hluchoněmé

Liberecký kraj - Bojovat proti organizované skupině, která operuje po celé České republice, je náročné. Falešným výběrčím na charitu hrozí maximálně bloková pokuta. V minulém týdnu opět dorazili do České Lípy. Letos je to zatím prý jediný známý případ v Libereckém kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies