VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na přípravě voleb tvrdě pracují

Jablonecko - V Jablonci bude v pátek připraveno 49 volebních komisí. V Brodě devět, v Tanvaldu sedm.

9.10.2014
SDÍLEJ:

Sčítání hlasůFoto: Deník

Je to skoro tu. V pátek a sobotu obyvatelé rozhodnou o tom, kteří lidé povedou radnice v dalších čtyřech letech. Nervozita stoupá nejen mezi komunálními politiky, ale i mezi samotnými lidmi.

Jablonec zažil a ještě zažívá zřejmě nejostřejší předvolební boj. V kuloárech a na sociálních sítích se mnohdy nadává, napadá, štve proti současnému vedení magistrátu. Vychází dokonce tiskoviny, jejichž obsah by byl snad k smíchu, nebýt namířen proti konkrétním osobám ve vedení magistrátu.

Podobná je situace v Železném Brodě. Kolem jedné nadávky se motá skoro celý předvolební souboj. Jedno z kandidujících sdružení muselo z domů na zásah úředníků sundat velké bilboardy. Obyvatelé se polarizují na příznivce a odpůrce současného starosty André Jakubičky. O podivuhodných předvolebních praktikách si ale přečtěte v jiném článku Jabloneckého deníku.

Co se děje před volbami

Co vlastně volbám předchází, jak to vypadá v zákulisí příprav akce, již navštíví zřejmě nejvyšší počet obyvatel naší republiky? Mrkněme se na jejich přípravy do Jablonce.

Ještě předevčírem po městě roznášeli volební lístky. „Nejprve bylo potřeba rozdělit do obálek plachty s hlasovacími lístky a obálky roznést voličům tak, aby se k nim dostaly ideálně v týdenním předstihu. Nejzazší termín pro doručení byl v úterý," potvrdila Markéta Hozová, mluvčí jabloneckého magistrátu. Zatímco někteří stěhovali volební zástěny a urny do míst, kde se v pátek ve 14 hodin otevřou volební místnosti, jiní připravovali balíčky s nezbytnostmi pro každou ze 49 okrskových volebních komisí.

Co všechno potřebuje komise

Do krabic se balí náhradní hlasovací lístky, úřední obálky, úřední razítko, propisovací tužky, kancelářské sponky, provázky, označení volebních místností, lepicí pásky a další kancelářské potřeby.

Do takové krabice se zkrátka vejde taková menší provizorní kancelář. Zamíří přímo do volební místnosti. Volby mohou začít..

Než se otevře volební místnost

Krabice si spolu s počítačem pro zaznamenávání výsledků vyzvednou zástupci jednotlivých komisí v pátek po obědě. Tou dobou již budou volební místnosti připravené postavené zástěny a stoly pro členy komisí, umístěné volební urny, nezbytný státní znak na stěně a na nástěnce vyvěšené informace.

„Celé to trvá necelou hodinu. Záleží na tom, zda je místnost vyklizená. Hodně spolupracujeme se školníky," popsal přípravu volebních místností Milan Šourek z provozního oddělení magistrátu. Většina jabloneckých volebních místností je totiž umístěna právě ve školách. Není výjimkou, že v jedné škole je i několik okrsků.

Až za voličem zapadnou dveře

Uzavřením volebních místností práce zaměstnanců magistrátu nekončí. Spolu se zástupci Českého statistického úřadu se schází tým lidí na radnici, aby zde přebíral výsledky voleb od jednotlivých komisí, kterých je dohromady i s okolními obcemi 61.

„Očekáváme, že světla na radnici v sobotu zhasnou v pozdních nočních hodinách," přiblížila Pavlína Reichelová hlavní koordinátorka voleb v Jablonci. Ani členové komise nemají úplně definitivní padla po odevzdání všech dokumentů na radnici, mají ještě několik hodin pohotovost.

Autor: Jan Sedlák

9.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Módní svátek  zažil zámek Sychrov.
50

OBRAZEM: Sychrov ožil velkou módní show

ANKETA: Zakázali byste motorovým vozidlům starším 15 let vjezd do center měst?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

ANKETA: Povolili byste cyklistům alkohol?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Kraj představí úspěšné návrhy na přeměnu okolí budovy Krajského úřadu

Liberec – Přeměna a kultivace okolí budovy Krajského úřadu, možnost volného přístupu k řece Nise a prostor pro parkování, i to byla hodnotící kritéria soutěže, kterou vypsal Liberecký kraj.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení