VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opravdu jíme maso plné antibiotik?

Shakespearovská otázka „být či nebýt" se v současnosti pro mnohé hospodyňky proměnila v otázku „koupit či nekoupit". Jde samozřejmě o drůbeží maso z Polska, o jehož kvalitě, či spíše závadnosti, proběhly diskuze na mnoha úrovních.

12.7.2013
SDÍLEJ:

Legislativou Evropské unie je použití antibiotik jako růstových stimulátorů zakázáno od roku 2006. Ilustrační foto.Foto: mediaservis

Mezitím co pracovníci Státní veterinární správy tvrdí, že nemusíme mít obavy, na druhou stranu přiznávají, že kontroly nejen drůbeže, ale i hovězího, vepřového a dalšího masa u nás za normálních okolností probíhají zevrubně. Je tedy otázkou času, kdy na povrch vyplave nějaký problém. A tak když v polských kuřecích prsou odhalili slovenští veterináři téměř čtyřnásobné překročení povoleného množství antibiotik, nastal poprask.

Kde je pravda?

Polská strana odmítá nařčení, že zdejší maso by mělo antibiotika (jde o Doxycyklin a Metronidazol) obsahovat a dokonce se domnívá, že jde o cílenou kampaň na likvidaci konkurence. Podle polského veterinárního inspektorátu kontroly žádné takové látky neprokázaly. Že ale není vše v naprostém pořádku, zjistili právě třeba slovenští veterináři. Jde tedy o mediální bublinu nebo bychom se měli bát, co všechno se ještě při honbě za zisky v potravinách objeví? Pravděpodobně od každého trochu.

Doxycyklin Užívá se pro léčbu infekcí vyvolaných choroboplodnými mikroorganismy, tedy při infekci dýchacích cest a krčních, nosních a ušních infekcích, při náhlém hnisavém zánětu průdušek, při zánětech středního ucha a prostaty, při infekcích ženského pohlavního ústrojí atd.
MetronidazolJe chemoterapeutikum, které se používá při zánětech pobřišnice, u infekcí v oblasti ženských pohlavních orgánů, při zápalech plic, mozkových abscesech nebo hnisání kostní dřeně atd.

Především bychom měli dát na zdravý selský rozum a popřemýšlet o tom, jak se stravovali naši předkové. A také si uvědomit, že šetřit na kvalitě za každou cenu není vždy nejlepší.

Důležitý je pestrý jídelníček

Pestrost stravy je základním pravidlem zásad správné výživy. Znamená to jíst sezonní ovoce a zeleninu, vařit pokud možno z čerstvých surovin a do jídelníčku zařazovat co nejpestřejší skladbu potravin. Tedy ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, ryby, maso (libové), luštěniny a nesmíme zapomínat obzvláště v letních měsících na dostatek tekutin (2 3 litry denně). Podle průzkumů se ukazuje, že naše strava je po energetické stránce příliš bohatá. Zdá se až neuvěřitelné, že v průměru každý Čech během svého života přijme téměř 6,4 tuny masa, asi 1,8 tuny cukru a přibližně 10,5 tuny škrobů. A s tím vším si musí náš organismus poradit.

Nemluvě o konzervantech a dalších látkách, které v dnešní době potraviny obsahují, aby jejich trvanlivost byla co nejdelší. A tak se dostáváme zpět k otázce koupit či nekoupit? Odpověď zní chceme být zdraví či nikoliv?

„Legislativou Evropské unie je použití antibiotik jako růstových stimulátorů zakázáno od roku 2006. Potenciální rizika pro zdraví lidí plynou jak z možného „přenosu rezistencí" mezi jednotlivými mikroorganismy, tak z případných reziduí (zbytků) antimikrobik v potravinách živočišného původu. Tato rizika sleduje státní veterinární dozor. Na základě jeho výsledků a na základě výsledků monitoringu cizorodých látek lze uvést, že v potravinách živočišného původu v ČR nezjišťujeme rezidua antibiotik v nadlimitních hodnotách," uvádí se ve zprávě Státní veterinární správy ČR ze dne 11. 7. 2012.

Jak je to se zažitými představami?

Po vepřovém mase se tloustne

Mnozí z nás se domnívají, že bílé maso (kuřecí) je dietní a zdraví prospěšné. Některé druhy bílého masa mohou být dokonce i tučnější. Například kuřecí stehno má mnohem více tuku než libová vepřová kýta. Není tedy nutné vyřadit vepřové maso z jídelníčku úplně, ale přemýšlet nad tím, jaký druh si vybereme.

Třeba vepřová kýta obsahuje jen okolo osmi gramů tuku na 100 g masa. Samozřejmě jiné je to třeba s vepřovým bůčkem, ten může obsahovat až šestinásobně víc kalorií.

Vegetariáni se dožívají vyššího věku

Neexistují studie, které by toto tvrzení jasně prokázaly. Maso je zdrojem plnohodnotných bílkovin, které jsou nejvýznamnější živinou pro člověka. Jejich plnohodnotnost je dána tím, že bílkoviny masa obsahují všechny esenciální aminokyseliny. Bílkoviny rostlinného původu nelze označit za plnohodnotné. Hovězí maso je přitom jedním z nejlepších zdrojů vitaminu B12, který je životně důležitý pro správnou funkci nervového systému a krve. Vegetariáni, zejména pak vegani, trpí často nedostatkem vitaminu B12.

Autor: Ludmila Veselá

12.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bramberk dnes

Bramberk otevřou již tuto sobotu, také letos budou rozhlednu dále opravovat

Krajská nemocnice v Liberci. Ilustrační foto.

Psychiatrii čekají velké změny: Nové stacionáře, poradny i terénní péče

Liberecký kraj rozdává na kotlíky miliony

Liberecký kraj - /ANKETA, HLASOVÁNÍ/ Už druhá výzva na kotlíkové dotace běží v Libereckém kraji. Žádosti je možné posílat do konce března.

Dakar show přilákala davy

Sosnová /FOTOGALERIE/ - Dakar Setkání na Autodromu v Sosnové přivítalo rekordní návštěvu diváků.

Eva: Svoje ženské tvary mám ráda

Liberec - /GALERIE/ Seriál Deníku představuje poslední z pětice z odvážných žen, které cvičí a hubnou s Deníkem. Dnes Eva Koubovská.

AKTUALIZOVÁNO

Začal soud se třemi muži, kteří jsou obžalovaní z vraždy Martina Říhy

Liberec - /GALERIE/ Krajský soud v Liberci se začal zabývat případem vraždy Martina Říhy, který byl před 13 lety odsouzen za vytunelování kampeličky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies