VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Penzion na břehu Máchova jezera. Tady vyrůstal Miloš Forman

Staré Splavy /FOTOGALERIE/  - Rodiče slavného režiséra byli průkopníky turismu u Máchova jezera, postavili tu první český penzion. Rodinný klenot na břehu jezera provozuje rodina Miloše Formana dodnes.

24.11.2012
SDÍLEJ:

Rodinný klenot na břehu jezera provozuje rodina Miloše Formana dodnes. Na snímku je Adam Procházka, pravnuk zakladatelů penzionu a vnuk nejstaršího bratra Miloše Formana.Foto: Deník/Vít Černý

Pokoj číslo 16 v penzionu Rut ve výstavní ulici Lázeňský vrch ve Starých Splavech u Máchova jezera se dnes pronajímá hostům. Po roce 1945 měl ale výhradního obyvatele. Patřil tehdy třináctiletému Miloši Formanovi, budoucímu světoznámému režisérovi.

Jeho starší bratři převzali ve Starých Splavech po rodičích rodinný klenot - penzion Rut. První český penzion u Máchova jezera. Krásnou stavbu, na jejímž příběhu lze dobře popsat šťastné i tragické události, které rodinu autora oscarových opusů Amadeus nebo Přelet nad kukaččím hnízdem potkaly.

Ale vraťme se o pár let zpátky. Je rok 1926. Na nádherném místě na břehu Máchova jezera stavějí vilu manželé Anna a Rudolf Formanovi. Je to jejich zamilované místo. Objevil ho Rudolf. Za války sloužil mimo jiné u pěšího pluku v České Lípě a v okolí Doks pak byl s armádou na manévrech. Úžasné místo pak ukázal své milé - Anně.

Nejlepší místo

„Prababička byla velká vizionářka. Koupila tady jeden z prvních pozemků, takže si mohla vybrat opravdu nejlepší místo. A v roce 1926 se začalo stavět. Postavila tady na břehu rodinnou vilu a pak si říkala, že by se dala využít pro rekreaci," popisuje začátky rodinného podniku Adam Procházka, pravnuk zakladatelů a vnuk Blahoslava Formana, nejstaršího bratra světoznámého režiséra Miloše Formana. Tak vznikl penzion Rut. Na Lázeňském vrchu ve Starých Splavech u Máchova jezera ho Formanovi provozují dodnes.

Využít dům jako penzion byl od Anny Formanové průkopnický krok. Staré Splavy se sice začaly oblíbeným letoviskem stávat už od počátku 20. století, ale slibný rozvoj pak přerušila první světová válka a k obnově docházelo až ve 20. letech.

Rekreační zařízení, která tu tehdy byla, ale byla německá. Penzion Formanových byl prvním českým penzionem u dnešního Máchova jezera.  „Byl to bezesporu největší podnik v životě mých rodičů. Pokojíky se pronajímaly na týden či na měsíc. Byla tu kancelář, jídelna a k hotýlku patřila i malá cukrárna. Dům se na zimu zavíral a sezona trvala pouze od června do září," popsal později ve své knize Co já vím? Miloš Forman.

První host roku 1932

Rodinný klenot na břehu jezera provozuje rodina Miloše Formana dodnes. Slavný režisér se narodil v roce 1932, když už byl penzion vybudován. První zápis v návštěvní knize penzionu z toho roku zní: „První náš host v r. 1932 - náš Milošek. Mnoho štěstí!!!"

Od té doby vítal Miloš každou novou letní sezonu u Máchova jezera až do roku 1950. Vždy v květnu se Anna Formanová s malým Milošem vypravila do Starých Splavů, aby připravila penzion na novou sezonu. Na začátku prázdnin pak za nimi dorazil i Rudolf se staršími syny.

Máchovu jezeru se v té době říkalo různě. V německém prostředí Dokska se nejčastěji objevoval název Hiršperský rybník. To se Rudolfu Formanovi nelíbilo. „Otci ten název připadal moc fádní," zaznamenal ve svých vzpomínkách Miloš Forman. „Proto napsal článek do místních novin, v němž navrhoval, aby se jezero přejmenovalo podle slavného romantického básníka, pro něhož se stalo inspirací k jeho nejlepšímu dílu." A název Máchovo jezero se ujal.

Přijeli i bratři Čapkové

Penzionu Rut se v těch letech velmi dobře dařilo. „Stalo se z něj sídlo české inteligence, vlastenecké doupě. Sjížděla se sem spousta zajímavých lidí. Ve staré návštěvní knize, kterou uchováváme doma v Čáslavi, lze najít velká jména. Byli tu třeba bratři Čapkové," vypráví Adam Procházka, zástupce jedné z nejmladších generací rodu Formanů.

Později ale všechno začalo nabírat smutné až tragické obrátky.V roce 1938 postoupilo Československo v důsledku mnichovské dohody Německu pohraničí, takže penzion Formanových se rázem ocitl na německém území. O rok později začala válka.
„Za války bylo Máchovo jezero podivnou končinou. V Sudetech nezůstala jediná česká škola, takže jsem musel chodit do německé školy v Doksech," vzpomíná Miloš Forman.

V roce 1940 zatklo gestapo jeho otce, který ilegálně působil v odbojové skupině. Věznili ho na několika místech, mimo jiné i v České Lípě.  O dva roky později zatklo gestapo i Annu Formanovou a penzion převzali Němci. Stalo se z něj rekreační zařízení pro těhotné ženy německých důstojníků.

Po Němcích přišlo ROH

Rodiče bratrů Blahoslava, Pavla a Miloše byli posláni do koncentračních táborů. Z Osvětimi a Buchenwaldu se už nevrátili. Po válce tak museli bratři pokračovat ve snu své matky sami. Dlouho to ale nevydrželo. V roce 1950 penzion zabavilo ROH - Revoluční odborové hnutí - a z penzionu Rut se stala rekreačka.

Penzion se Formanům vrátil až v roce 1991. Vzkříšení jeho slávy tehdy zařizovala především Blahoslava, dcera nejstaršího z bratrů Formanových, který v roce 1960 tragicky zahynul v Tatrách. Blahoslavu na dálku z Austrálie a USA podporovali Pavel a Miloš. „Strýček Pavel sem do Splavů jezdil jednou za rok. Miloš sem zavítá, kdykoliv je v Česku," říká o bratrech svého děda Adam Procházka.

Rodinný podnik dodnes ve Starých Splavech funguje.

Autor: Michael Polák

24.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

I. B třída východ Lučany - Roztoky u Jilemnice 1:0 (1:0). Lučany - zelené dresy.
8

První zápas byl ve vysokém tempu

Městská policie Jablonec nad Nisou.

Opilá žena s dítětem v kočárku nadýchala skoro tři promile

Vlci zadávili přes 30 jehňat

Frýdlantsko – Smečka vlků poprvé zaútočila na Frýdlantsku. Šelmy zde zabily 4 dospělé ovce a 32 jehňat.

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Rozbil okno auta, aby si nakonec nic neodnesl, kabelku zahodil

Jablonec n. N. – Dosud neznámý pachatel v neděli odpoledne mezi tři čtvrtě na pět a sedmou hodinou vnikl po rozbití okna dveří do vozidla Renault Thalia, zaparkované v areálu bývalé porodnice v ulici Turnovská.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení