VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Techniku už přesunuli, první film dají zdarma

Jablonec n. N. - Špičkovou technologii přesunuli z Letního kina do kina Junior. Dnes tu promítnou oskarový film Argo. Zdarma. Míst je málo.

3.10.2013
SDÍLEJ:

Zahájení projekce v digitální kvalitě v Letním kině přitáhlo v červenci stovky lidí. Foto: kinajablonec.cz

Do sálu kina Junior se vejde 170 diváků. Maximálně. Což znamená, že pokud dnes ve čtvrtek 3. října chcete zdarma shlédnout oskarový film Argo, navíc ve špičkové obrazové a zvukové kvalitě, musíte si pospíšit.Vedení jabloneckých kin totiž provedlo zajímavý, nicméně logický a předem avizovaný tah. Špičková projekční technologie bude sloužit ve dvou kinech.

„Díky promyšlenému technologickému řešení bylo po skončení sezóny Letního kina projekční vybavení přestěhováno do kina Junior," přiblížila Naďa Hetešová, ředitelka jabloneckých kin.

V kině Junior bude technologie sloužit od října do května, poté se znovu přestěhuje do Letního kina. Tím pádem bude maximálně využita.

Film zdarma

A co by to bylo za novinku, když by ji neprovázela nějaká zajímavá akce. Tou je již zmíněná projekce oskarového filmu Argo režiséra a známého herce Bena Afflecka. „Vstup na zahajovací projekci je zdarma do naplnění kapacity sálu," přiblížila Hetešová.

Volné vstupenky si mohou diváci vyzvednout předem na recepci Eurocentra nebo v pokladně kina Radnice a v den projekce od 18:30 i v pokladně kina Junior. Slavnostní zahájení promítání v nově digitalizovaném kině Junior pak odstartuje v 19:30.

Digitalizaci jako první absolvovalo v Jablonci kino Radnice a to již v roce 2009. V loňském roce se k němu přidalo Letní kino a tím i kino Junior. V obou posledně jmenovaných slouží špičková projekční technologie dle standartu DCI (Digital Cinema Initiatives) ve vysokém obrazovém rozlišení 4K s prostorovým zvukem 7.1. Obrazově je rozlišení zhruba čtyřikrát vyšší než full HD.

Digitalizace Letního kina a zároveň také kina Junior, kde budou moderní technologii využívat mimo letní sezonu, vyšla zhruba na 2,5 milionu korun.

Podle Nadi Hetešové byla absence digitální technologie pro Letní kino v posledních letech velkým handicapem a bylo jasné, že bez digitalizace by letní kino v podstatě ani nemohlo dál fungovat.

Digitalizace kin vrací do promítacích sálů opět diváky

Jablonec n. N.Lepší obraz, lepší zvuk. Jablonecké kino Junior dnes startuje digitální promítání slavnostně oscarovým snímkem Argo. Uvidíte geniální špionážní thriller vypráví o neuvěřitelné maskovací operaci, kterou provedla CIA před třiceti lety.

35 mm? Minulost

„Filmy na pětatřicetimilimetrovém pásu, které jsme v letním kině promítali, už se skoro přestaly vyrábět," vysvětlila Naďa Hetešová. Město, které chce Letní kino zachovat, na tento trend zareagovalo už loni, jenže z chystané digitalizace tehdy sešlo. V rozpočtu na rok 2012 se s investicí nepočítalo. Půlmilionová dotace byla s ohledem na celkové náklady příliš nízká. Město ji proto loni nevyužilo.

Má to smysl?

Má vůbec digitalizace kin smysl? Už jen během prvních dnů od digitalizace Letního kina přišlo do areálu na Horním náměstí přes tisíc platících diváků, což je víc než za celou loňskou sezonu.

Díky digitalizaci ale Letní kino a tím pádem i kino Junior nezískalo jen široké programové možnosti a skvělý obraz, ale také kvalitní zvuk. „Zatímco v minulosti byl zvuk s šumy a v případě povětrnostních podmínek špatně slyšitelný, po digitalizaci je čistý a prostorový," komentovala Marta Procházková, ředitelka Eurocentra, pod které jablonecká kina spadají.

I v menších městech

Na Jablonecku mají digitalizovaná kina ještě v Tanvaldu a v Železném Brodě.

V Železném Brodě digitalizace kina přišla v loňském roce zdejší radnici na necelé tři miliony korun. „V podstatě se v sále nemusely dělat žádné jiné úpravy, drobnými obměnami prošla jen promítací kabina," popsal André Jakubička, starosta Železného Brodu. A potvrdil, že digitalizace vrátila kinu diváky, kteří ho opouštěli.

Obdobná situace panuje i v Tanvaldu, kde technologii využívají od roku 2009. V roce 2012 se uskutečnilo celkem 223 filmových představení, která shlédlo přes sedm a půl tisíce lidí, což je průměr cca 34 diváků na jedno představení. V minulosti tu, podobně jako jinde, promítání rušili pro nezájem diváků.

Autor: Jan Sedlák

3.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ADÉLA, ANIČKA, DIANA NEBO DOMINIKA. To jsou malé slečny, které budou soutěžit o titul Sluníčko Deníku, a které můžete vidět na fotografiích. Je to ale jen výběr z těch, jež rodiče dosud do soutěže Deníku přihlásili.

Sluníčko Deníku. Na přihlášení je poslední týden

Ilustrační foto.

Rozkopáno bude u Máchova jezera i během letní sezony

Maria Gornalova a Alexey Yurakov o své kariéře a baletní škole

Liberec – /ROZHOVOR/ Baletní soubor libereckého Divadla F. X. Šaldy na sebe v posledních letech poutá pozornost několika zajímavými představeními. Svou zásluhu na tom mají také sólisté souboru, Maria Gornalova a Alexey Yurakov. V Divadle F. X. Šaldy působí od roku 2009 a stačili zde vytvořit několik pozoruhodných rolí.

Čtyřikrát letěl vrtulník do hor na pomoc zraněným

Krkonoše – Ani v průběhu oslav Dne Horské služby záchranáři nezaháleli, ve čtyřech případech zasahovali spolu s vrtulníkem Letecké záchranné služby.

Cestující si musí dát pozor na výluky kvůli kácení a výřezu

Tanvaldsko – Na železniční trati Liberec – Harrachov – Szklarska Poręba Górna v úseku Tanvald – Kořenov, budou ve dnech 3. až 7. dubna vždy v době od 8 do 13 hodin probíhat železniční výluky.

Neznámá dívka prý skákala do přehrady

Jablonec n. N. - Policisté, psovodi i potápěči pátrali celou noc po dívce, jež měla skákat do přehrady.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies