VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tyršův park rozkvétá pomalu dále i přes zimu

Jablonec n. N. - I za cenu kácení stromů. Nyní padne prohnilý jírovec, který hrozí pády větví. Nahradí jej javor.

8.1.2014 1
SDÍLEJ:

V Tyršově parkuFoto: Deník

Tyršův park, takto stále ještě místo, kam se slušný člověk v pokročilé hodině mnohdy bojí vstoupit, přece jen pomalu, ale jistě rozkvétá.

„Do konce ledna dojde v Tyršově parku k pokácení jírovce, který je napadený hnilobou. Jedná se o strom rostoucí poblíž domku zahradníka uprostřed asfaltové cesty. Jako náhrada bude poblíž altánu na jaře vysazen javor," přiblížila další zásah do parku Markéta Hozová, mluvčí jabloneckého magistrátu.

Jírovec je napadený chorošem šupinatým, dřevokaznou houbou, která způsobuje rychlou hnilobu. Zasažena je i koruna a stromy by mohl být nebezpečný pro návštěvníky parku.

„Strom je navíc oslabený, protože kořeny překrývá asfalt, který nepropouští vzduch a lze předpokládat, že uhnívá i od kořenů. Jírovce patří ke stromům, u nichž často dochází k vyhnívání ran," přiblížila Štěpánka Gaislerová z oddělení správy veřejné zeleně další důvody, proč bylo rozhodnuto o jeho pokácení.

Kácení bylo povoleno jednak orgánem ochrany přírody a krajiny, jednak orgánem státní památkové péče, protože Tyršův park je městskou památkovou zónou.

Nový strom javor bude vysazen letos na jaře v souladu s projektovou dokumentací na obnovu parku vypracovanou Ateliérem 4 a schválenou Národním památkovým ústavem.

Osvětlení a beton

Loni na podzim tu vyrostlo nové osvětlení. V parku a přilehlých ulicích Fügnerova a U Balvanu se ve druhé polovině listopadu rozsvítilo 39 nových pouličních lamp. vše stálo těsně před milión korun, skoro polovinu získalo město ve formě dotace od Ministerstva vnitra ČR z projektů prevence kriminality.

„V Tyršových sadech bylo v září odstraněno původní osvětlení a po konzultaci s pracovníky státní památkové péče nahrazeno novými stožáry s lampami nejen v prostoru parku, ale i v přilehlých ulicích," popsal Jiří Vaníček, vedoucí oddělení krizového řízení magistrátu.

„Sloupy jsou nižší než ty předešlé a lépe osvětlují chodníčky, park celkově působí útulněji a doufám, že díky novému osvětlení bude i bezpečnější,"hodnotí nová světla primátor města Petr Beitl.

Již v roce 2012 se začalo s úpravami parku. „Došlo k prořezu zeleně, odstranění nevyužívaných betonových ploch. V loňském roce bylo v Tyršově parku obnoveno dětské hřiště, v průběhu letních měsíců došlo na opravu můstku v parku a nátěru altánu," vypočítala Markéta Hozová. Park dostal také nové odpadkové koše i 33 laviček. Náklady na údržbu zeleně, výměnu mobiliáře a herních prvků v parku si vyžádaly v roce 2013 téměř 900 tisíc korun.

Tyršův park oslavil loni 120. výročí od založení. Připomenutí se odehrálo v sobotu 21. září v rámci Jabloneckých podzimních slavností.

Autor: Jan Sedlák

8.1.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rumunka s pohádkovým jménem Arabela se moc fotit nechtěla.Komunikovala jen zdviženými prostředníky, ale slyšela moc dobře.Chvíli se pokoušela sápat redaktorovi Deníku po objektivu.Odvezla si jí sice policie, ale za chvíli už zase běhala svobodně po ulicíc
9

GALERIE: Pozor na falešné hluchoněmé

Nastoupit museli hasiči v protichemických oblecích.
3

Manévry v řeznictví: Přišla obálka s bílým práškem

V Liberci nalezli tělo mrtvého muže

Liberec - V úterý odpoledne ohlásila žena nález bezvládného těla v rybníku v libereckých Radčicích. Mluvčí krajské policie Vlasta Suchánková potvrdila, že se jedná o mrtvého muže.

GALERIE: Psi pomáhají hasičům zachraňovat zraněné, kteří uvízli v sutinách

Plavy - Reportáž na vlastní kůži jaké je sledovat práci záchranářů a jejich psů, ale také ležet v sutinách plných prachu a čekat na vysvobození.

Hudební a divadelní Sedmihorské léto tento týden startuje

Sedmihorky - /GALERIE/ Jeden z největších a především nejrozsáhlejších festivalů v Českém ráji startuje již zanedlouho. V pátek 30. června otevře hudební a divadelní Sedmihorské léto své brány a odstartuje nejen svůj osmý ročník, ale také prázdninové měsíce divadelním představením Miláček Anna.

Mladí brigádu najdou, pokud chtějí pracovat

Českolipsko - Obvykle až začátkem léta studenti začínají hledat brigády. Letos mohou uspět.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies