VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tyršův park rozkvétá pomalu dále i přes zimu

Jablonec n. N. - I za cenu kácení stromů. Nyní padne prohnilý jírovec, který hrozí pády větví. Nahradí jej javor.

8.1.2014 1
SDÍLEJ:

V Tyršově parkuFoto: Deník

Tyršův park, takto stále ještě místo, kam se slušný člověk v pokročilé hodině mnohdy bojí vstoupit, přece jen pomalu, ale jistě rozkvétá.

„Do konce ledna dojde v Tyršově parku k pokácení jírovce, který je napadený hnilobou. Jedná se o strom rostoucí poblíž domku zahradníka uprostřed asfaltové cesty. Jako náhrada bude poblíž altánu na jaře vysazen javor," přiblížila další zásah do parku Markéta Hozová, mluvčí jabloneckého magistrátu.

Jírovec je napadený chorošem šupinatým, dřevokaznou houbou, která způsobuje rychlou hnilobu. Zasažena je i koruna a stromy by mohl být nebezpečný pro návštěvníky parku.

„Strom je navíc oslabený, protože kořeny překrývá asfalt, který nepropouští vzduch a lze předpokládat, že uhnívá i od kořenů. Jírovce patří ke stromům, u nichž často dochází k vyhnívání ran," přiblížila Štěpánka Gaislerová z oddělení správy veřejné zeleně další důvody, proč bylo rozhodnuto o jeho pokácení.

Kácení bylo povoleno jednak orgánem ochrany přírody a krajiny, jednak orgánem státní památkové péče, protože Tyršův park je městskou památkovou zónou.

Nový strom javor bude vysazen letos na jaře v souladu s projektovou dokumentací na obnovu parku vypracovanou Ateliérem 4 a schválenou Národním památkovým ústavem.

Osvětlení a beton

Loni na podzim tu vyrostlo nové osvětlení. V parku a přilehlých ulicích Fügnerova a U Balvanu se ve druhé polovině listopadu rozsvítilo 39 nových pouličních lamp. vše stálo těsně před milión korun, skoro polovinu získalo město ve formě dotace od Ministerstva vnitra ČR z projektů prevence kriminality.

„V Tyršových sadech bylo v září odstraněno původní osvětlení a po konzultaci s pracovníky státní památkové péče nahrazeno novými stožáry s lampami nejen v prostoru parku, ale i v přilehlých ulicích," popsal Jiří Vaníček, vedoucí oddělení krizového řízení magistrátu.

„Sloupy jsou nižší než ty předešlé a lépe osvětlují chodníčky, park celkově působí útulněji a doufám, že díky novému osvětlení bude i bezpečnější,"hodnotí nová světla primátor města Petr Beitl.

Již v roce 2012 se začalo s úpravami parku. „Došlo k prořezu zeleně, odstranění nevyužívaných betonových ploch. V loňském roce bylo v Tyršově parku obnoveno dětské hřiště, v průběhu letních měsíců došlo na opravu můstku v parku a nátěru altánu," vypočítala Markéta Hozová. Park dostal také nové odpadkové koše i 33 laviček. Náklady na údržbu zeleně, výměnu mobiliáře a herních prvků v parku si vyžádaly v roce 2013 téměř 900 tisíc korun.

Tyršův park oslavil loni 120. výročí od založení. Připomenutí se odehrálo v sobotu 21. září v rámci Jabloneckých podzimních slavností.

Autor: Jan Sedlák

8.1.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ovce. Ilustrační foto.

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

MARMELÁDY Z KUNRATIC putovaly do celé Evropy ze zdejší továrny CH. Leubnera už od roku 1880. Tradici výroby ovocných produktů obnovili místní jako Jamparádu.

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

1968: Na pohřbu obětí „bratrské“ pomoci mluvil Havel i Tříska

Liberecký kraj - Tanky s okupanty se dostaly až v Liberci na náměstí před radnici, které bylo k ránu plné lid zburcovaných střelbou. V Desné hořící cisterna po nehodě usmrtila babičku s holčičkou … Před 49 lety.

O starém vděku a náhle padlé víře

Jablonecko - Poznámka Jana Sedláka z 21. 8. 1968

Tah na Prahu v pátek zbrzdila nehoda

Liberecký kraj – „Na Paceřáku ve směru na Prahu je doprava svedená do jednoho pruhu.“ Taková byla situace v pátek před polednem ve stoupání před odbočkou na Sychrov.

OBRAZEM: Hasiči slaňovali a policisté chytali zloděje

Albrechtice v Jizerských horách - Přehraniční setkání složek Integrovaného záchranného systému (IZS) byl strhující přehlídkou zásahů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení